V četrtek potrjenih skoraj 2300 okužb, prve izkušnje z zdravilom paxlovid so dobre

STA, M.R.
30.09.2022 14:01

V četrtek so v Sloveniji ob 820 PCR-testih in 6971 hitrih antigenskih testih potrdili 2297 okužb z novim koronavirusom.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Sašo Bizjak

Po podatkih ministrstva za zdravje je bilo v četrtek zaradi covida-19 na navadnih oddelkih hospitaliziranih 84 bolnikov, na intenzivni negi pa 14. Umrla sta dva bolnika s potrjeno okužbo.

Skupno je bilo v četrtek hospitaliziranih 276 bolnikov s potrjeno okužbo, torej zaradi in s covidom-19, kar je 13 več kot dan prej. Na intenzivnih oddelkih je bilo v četrtek s potrjeno okužbo skupaj 22 bolnikov, kar je enako kot v sredo.

Sedemdnevno povprečje potrjenih primerov trenutno znaša 2176, kar je 49 več kot dan prej. Število potrjenih primerov v zadnjih 14 dneh na 100.000 prebivalcev pa je trenutno 1391, kar je pet več kot dan prej.

Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje je v državi 29.303 aktivnih primerov okužb, kar je 109 več kot dan prej.

Prve izkušnje s proticovidnim zdravilom paxlovid dobre

Prve izkušnje zdravnikov ob predpisovanju Pfizerjevega zdravila paxlovid, ki je namenjeno zdravljenju covida-19, so dobre, zdravilo je učinkovito in varno, je povedal infektolog Janez Tomažič. Sam je paxlovid predpisal že desetim bolnikom s covidom-19, nihče od njih kasneje ni potreboval zdravljenja v bolnišnici.

Namestnik vodje delovne skupine za klinično obravnavo in zdravljenje pri posvetovalni skupini Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) in infektolog Janez Tomažič nima podatkov o tem, kolikokrat doslej so zdravniki v Sloveniji predpisali paxlovid. Je pa prepričan, da se uporablja pogosto.

Zdravilo, ki je na voljo v obliki tablet, je po njegovih besedah zelo učinkovito, saj za skoraj 90 odstotkov zmanjša potrebo bolnikov po bolnišničnem zdravljenju, v še večjem deležu pa smrtnost.

Spomnil je, da gre pri zdravilu za kombinacijo dveh protivirusnih zdravil. Prvo zavira razmnoževanje virusa, drugo pa preprečuje, da bi se prvo prehitro razgradilo v telesu in tako okrepi njegovo delovanje.

Zdravniki morajo biti pri predpisovanju zdravila previdni, saj jemanje paxlovida ni združljivo z jemanjem nekaterih drugih zdravil. Zdravnikom so zato posredovali pisna navodila in organizirali izobraževanje preko Zdravniške zbornice Slovenije, ki se ga je udeležilo veliko zdravnikov in farmacevtov, je pojasnil infektolog.

Kot je pred časom dejala predstojnica ljubljanske infekcijske klinike Tatjana Lejko Zupanc, je paxlovid namenjen predvsem starejšim od 60 let in bolnikom s tveganjem za težji potek covida-19.

Tomažič ob tem poudarja, da mora bolnik zdravilo prejeti v roku petih dni od okužbe s koronavirusom, saj je takrat najbolj učinkovito. Zato je pomembno, da je zdravilo dostopno po Sloveniji - na voljo je v lekarnah.

NIJZ je prvih 1008 terapevtskih odmerkov zdravila paxlovid prejel v začetku septembra. Do sedaj je v Slovenijo prispelo vseh 6048 naročenih terapevtskih odmerkov zdravila, so pojasnili na NIJZ.

Od zdravil je sicer po Tomažičevih besedah zdravnikom za zdravljenje covida-19 še vedno na voljo remdesivir, ki ga bolniki lahko prejmejo v primeru potrebe po bolnišničnem zdravljenju.

V zadnjem času je na boljo tudi novo zdravilo na osnovi monoklonskih protiteles evusheld. Namenjeno je posameznikom z oslabljenim imunskim sistemom, saj šest mesecev preprečuje, da bi oseba zbolela s covidom-19, prav tako je namenjeno zgodnjemu zdravljenju covida-19. Bolnik ga mora prejeti v roku sedmih dni po okužbi s koronavirusom, je pojasnil.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta