V coni 1 se je ura parkiranja podražila z 80 centov na 1,2 evra, v coni 2 pa s 60 na 70 centov. V coni 3 je parkirnina ostala nespremenjena pri 40 centih. Za 10 centov se je podražilo tudi dnevno parkiranje na mestnih parkiriščih P&R, in sicer na 1,3 evra, kar je cena ene vožnje z mestnim avtobusom.
Da še dodatnih podražitev ne načrtujejo, denar, zbran od parkirnin, pa bo šel za tekoče poslovanje in razvoj podjetja, so skupno odgovorili v Javnem podjetju Ljubljanska parkirišča in tržnice ter v oddelku za gospodarske dejavnosti in promet Mestne občine Ljubljana (MOL).
Plačevanja s kartico ne načrtujejo, prihodnost so aplikacije
Občutna podražitev parkirnin v prestolnici je marsikoga zmotila in presenetila. Kritike pogosto letijo tudi na način plačevanja. "Še vedno ni omogočeno, da bi parkirnino za naslednji dan plačal na primer en večer prej. Tako moramo tisti, ki živimo v centru, zgodaj vstajati in hiteti do parkomata, da ne plačamo kazni," je povedala sogovornica.
Na občini in v Javnem podjetju Ljubljanska parkirišča in tržnice pravijo, da je predplačilo trenutno omogočeno dve uri pred pričetkom delovnega časa, v katerem je potrebno parkirnino plačati, "pri čemer se lahko izognemo fizičnemu plačevanju na parkomatu, saj je parkirnino mogoče poravnati v zavihku Upark v aplikaciji Urbana in preko sistema Urbana SMS parking. Poudarjamo, da gre za časovno omejeno območje, kjer se parkirnina plačuje od ponedeljka do petka med 7.00 in 19.00 ter v coni 1 tudi ob sobotah med 7.00 in 15.00". Pravijo, da bi v primeru plačila parkirnine vnaprej tudi ponoči postavili stanovalce, ki imajo za parkiranje kupljeno letno dovolilnico, v še slabši položaj, saj bi še težje našli prosto parkirno mesto. "V takem primeru lahko bralka svoje vozilo parkira na urejenem parkirišču, ki je opremljeno z avtomatskim vhodno-izhodnim sistemom po ceni 1,80 evra za vso noč."
V mestnem središču želijo zmanjšati število avtomobilov
Iz Mestne občine Ljubljana so sporočili, da že od leta 2007 zmanjšujejo število parkirnih mest v mestnem središču, nujno potrebna pa nadomeščajo v (podzemnih) garažah, delno zaradi preureditve cest, ulic in javnega prostora delno zaradi strožje parkirne politike, ki je skladna s celostno prometno strategijo, ki so jo sprejeli leta 2017 in ki nadgrajuje že leta 2012 sprejeto prometno politiko MOL.
"Kljub trajnostnim usmeritvam, ki jim sledimo s številnimi ukrepi, pa vendarle ne moremo povsem ukiniti parkiranja, saj se zavedamo, da je v določenih primerih vožnja z avtomobilom v mestno središče oziroma po mestu za nekatere nujna, zato ga pod strožjimi pogoji tudi omogočamo. Glede na to, da avtomobili na površju zasedajo javni prostor, ki bi bil sicer lahko namenjen bolj kakovostnim vsebinam kot motornemu prometu in parkiranju, so podzemne parkirne oziroma garažne hiše z vidika rabe prostora bolj smiselne. S tem ne spodbujamo prihoda motornih vozil v mestno središče, temveč, kot navedeno, zagotavljamo parkiranje za tiste, ki ga res potrebujejo."
Zaostritve na področju mirujočega prometa uvajajo ravno zato, ker želijo v mestnem središču zmanjšati število avtomobilov, pravijo. "Zato smo tudi – na željo stanovalcev – že leta 2018 uvedli podaljšanje časa, ko se plačuje parkirnina, v tokratnem predlogu za sejo mestnega sveta pa nekoliko zvišujemo cene parkirnin, in sicer z namenom, da ne bi spodbujali prihodov v mestno središče z avtomobilom in tako zagotovili več prostih parkirnih mest za stanovalce ter vplivali na spreminjanje potovalnih navad v smeri spodbujanja trajnostne mobilnosti in parkiranja na parkiriščih P+R."
Ker plačilo s kartico na parkomatih po Ljubljani ni omogočeno, gotovine pa ne vračajo, ali morda razmišljajo v smeri izboljšav takega sistema? Odgovarjajo, da so parkomati enostavne naprave, ki ne omogočajo vračila denarja. "Prav tako ne razmišljamo o tem, da bi parkomate opremili s čitalci bančnih kartic, saj menimo, da je prihodnost plačevanja parkirnine aplikacija." Znova omenijo aplikacijo Urbana, še v tem letu pa zagotavljajo, da bo možno plačilo tudi preko mobilne aplikacije Easy Park.
In medtem ko so se parkirnine v prestolnici podražile, v Mariboru tega za zdaj ne načrtujejo, pravijo na mariborski občini. Najcenejša parkirnina tam znaša 0,50 evra na uro, in sicer v coni 1 (samo na Partizanski in železniški postaji), v coni 5 (razen Gregorčičeve) in v coni 9. Najdražja parkirnina znaša 1,5 evra na uro, in sicer na Slomškovem trgu in Orožnovi ulici.
Tudi v Celju se cenik parkiranja zaenkrat ne bo spreminjal, so sporočili iz ZPO Celje. Najcenejše parkiranje je v drugi coni parkirišč, najdražje pa v coni kratkotrajnega parkiranja v mestnem jedru.