V Slovenijo je danes vstopila vodilna evropska spletna platforma za modo in življenjski slog Zalando, ki ponuja dostop do široke ponudbe izdelkov. Kupcem v Sloveniji je na voljo na stotine blagovnih znamk, kot sta tudi Topshop in Lindex. Zgodba Zalanda je ena najuspešnejših zgodb s področja spletne prodaje. Začetki so bili skromni, polni dvomov, in segajo v jesen 2008, tik preden se je gospodarska kriza razmahnila na polno. Robert Gentz in David Schneider sta tuhtala o novih poslovnih priložnostih in pomislila na spletno prodajo obutve. "Bi res kdo naročil čevlje, ne da bi jih pomeril? To ne bo delovalo nikoli," sta pomislila, pa vendar se jima je ideja zdela provokativna. Le čas za zagon svojega start upa bi lahko izbrala boljši. Majhna ekipa je začela delati v stanovanju na berlinski Torstrasse, ki so ga preuredili v pisarno in skladišče. Zasebna telefonska številka ustanoviteljev je postala uradna prodajna vroča linija. Z brezplačno dostavo in obljubo, da lahko stranke izdelke vrnejo v toku 100 dni, je telefon začel brneti. Dve leti kasneje sta Robert in David k sodelovanju povabila še enega bivšega sošolca, Rubina Ritterja. Zalando je takrat osvojil svoja prva tuja tržišča, najprej v Avstriji in Švici, Nizozemska je postala njihov prvi nenemško govoreči trg. Danes so aktivni v 20 evropskih državah, po novem tudi v Sloveniji, na Slovaškem in v Litvi.
Postali so vodilna evropska spletna platforma za modo in življenjski slog. Več kot 42 milijonom aktivnim kupcem ponujajo celovito modo, od glave do pet: oblačila, obutev, dodatke in kozmetiko. Izbor mednarodnih blagovnih znamk sega od svetovno znanih imen do lokalnih blagovnih znamk. Njihovo tipanje novega terena je pokazalo, da je od novih trgov znamka najmanj znana prav v Sloveniji, kjer beležijo tudi najmanjšo afiniteto ljudi do mode, zato nameravajo v promocijo vložiti nekoliko več denarja in truda kot drugod.
Slovenskim kupcem omogočajo brezplačno dostavo in brezplačno vračilo blaga do 30 dni po nakupu. V sodelovanju s Pošto Slovenije lahko slovenski kupci prejmejo svoje pakete v 3 do 5 dneh in za prevzem izberejo sebi najljubšo možnost: dostavo na dom ali prevzem v mreži prevzemnih točk, ki jo sestavlja več kot 450 pošt po Sloveniji in 150 Petrolovih bencinskih servisov. Naročilo je mogoče plačati po povzetju, s kreditnimi ali debetnimi karticami, prek PayPala ali v obliki predplačila.
Lisa Miczaika, podpredsednica Zalanda za osrednjo Evropo, je ob širitvi v Slovenijo dejala: "Z velikim veseljem pozdravljamo stranke v Sloveniji in jim odpiramo vesolje Zalando. Prizadevamo si, da slovenskim strankam omogočimo najbolj razburljive modne izbire v kombinaciji z najboljšo izkušnjo na slovenskem trgu, s čimer bomo postali tudi njihova izhodiščna točka za modo."
Širitev v Slovenijo predstavlja tudi dodatne priložnosti za rast blagovnih znamk. Obstoječi partnerji, ki so že del mednarodne mreže prek platforme Zalando, se bodo lahko povezali s potencialnimi novimi kupci v državi in začeli graditi odnose s strankami. "Hkrati pa je to tudi priložnost za lokalne slovenske blagovne znamke, ki se lahko pridružijo partnerskemu programu Zalando in prek platforme prodajajo svoje izdelke po vsej Evropi. Na ta način Zalando podpira rast lokalne industrije in njeno internacionalizacijo, hkrati pa dopolnjuje in nadgrajuje digitalne strategije posameznih blagovnih znamk," pravijo pri podjetju.
V naslednjih tednih bo pričel Zalando na slovenskem trgu svoje stranke s pomočjo lokalnih vplivnežev in partnerjev nagovarjati tudi z marketinškimi pobudami, s ciljem, da se na smiseln način poveže z novimi kupci. Leta 2022 načrtuje podjetje vstop tudi na madžarski in romunski trg.