To je drugo največje število potrjenih okužb v enem dnevu. Največ jih je bilo s PCR testi sicer potrjenih preteklo sredo, ko je bilo pozitivnih 4515 testov.
Opravljenih je bilo tudi 40.685 hitrih antigenskih testov. V državi je trenutno 39.011 aktivnih primerov. 14-dnevna pojavnost na 100.000 prebivalcev trenutno znaša 1849, v zadnjih sedmeih dneh pa je bilo v povprečju vsak dan potrjenih 3322 novih okužb.
Z enim odmerkom je bilo do danes glede na podatke NIJZ proti covidu-19 cepljenih 1.199.515 prebivalcev Slovenije, z dvema pa je cepljenih 1.126.531 prebivalcev.
V bolnišnicah je po podatkih vlade 889 bolnikov s covidom-19. Intenzivno nego jih potrebuje 191. Včeraj je bilo sicer na oddelkih intenzivne nege 193 bolnikov s covidom-19, med njimi jih je bilo 81 odstotkov necepljenih, je na Twitterju opozarjala vlada.
Vladna govorka Maja Bratuša opozarja, da se epidemiološke razmere še vedno zaostrujejo. Včeraj je bilo pri nas cepljenih skoraj 14.000 oseb, od tega 11205 s tretjim odmerkom. Doslej je bilo z dodatnim odmerkom cepljenih več kot 110.500 oseb.
Vodja oddelka intenzivne terapije Infekcijske klinike UKC Ljubljana Matjaž Jereb opozarja, da so epidemiološke razmere v državi iz dneva v dan bolj zaostrene, stopnjuje se pritisk na bolnišnice. "Vse več je bolnikov, ki zaradi dihalne odpovedi potrebujejo obravnavo v bolnišnicah. Tu gre tako za bolnike, ki jih sprejemamo na navadne oddelke, kot za bolnike, ki jih sprejemamo na intenzivne oddelke in potrebujejo podporo aparatov."
Jereb kot posebej zaskrbljujoč podatek izpostavlja, da okoli 25 odstotkov v bolnišnico sprejetih bolnikov zaradi kritičnega poteka bolezni potrebuje obravnavo na intenzivnih oddelkih in "nisem prepričan, da bo naš zdravstveni sistem, ne glede na ves trud in požrtvovalnost zdravstvenih delavcev, ta pritisk dejansko tudi zmogel". Pravi, da na intenzivnih enotah problema ne predstavlja toliko oprema kot pomanjkanje ustreznega in usposobljenega kadra. "Rezerve ni. Zdravstveni kader je na eni strani izčrpan, nekateri žal tudi zbolevajo."
V UKC Ljubljana trenutno zdravijo tudi pet porodnic in tri otroke. Dva sta stara 11 mesecev, eden je star 2 leti. "Bližamo se številkam, s katerimi smo se soočali novembra lani, ko smo imeli v UKC Ljubljana hospitaliziranih 350 bolnikov, od tega na intenzivnih oddelkih 69 kritično bolnih."
Matjaž Jereb poudarja, da med bolniki še vedno prevladujejo necepljeni, tako na navadnih kot na intenzivnih oddelkih. Odstotek necepljenih na navadnih oddelkih je nekoliko nižji, tam je necepljenih 60 odstotkov bolnikov. Na intenzivnih oddelkih ni cepljenih skoraj 80 odstotkov bolnikov. Tisti, ki so kljub cepljenju na intenzivnem oddelku, so po besedah zdravnika posamezniki, ki so se v večini cepili več kot 6 mesecev nazaj. Med njimi prevladujejo starejši in osebe s sočasnimi kroničnimi boleznimi.
"Dejstvo je, da se, v kolikor bi imeli višjo in boljšo precepljenost, ne bi soočali s številkami, s katerimi se. Število bolnikov, ki bi potrebovali bolnišnično oskrbo, bi bilo po mojem trdnem prepričanju obvladljivo. Dejstvo je, da je celotna država na nek način talec posameznikov, ki iz različnih razlogov, praviloma pa strokovno neutemeljenih, niso opravili cepljenja, se niso držali ukrepov in marsikdo od njih se teh priporočil še vedno ne drži."
Inšpektorji zaradi PCT prejšnji teden zaprli osem prodajaln in en gostinski lokal
Inšpektorji so v nadzoru nad izpolnjevanjem pogoja PCT v trgovinski in gostinski dejavnosti od 1. do 7. novembra po pojasnilih v.d. glavne tržne inšpektorice Martine Gašperlin opravili 648 nadzorov, pri tem so začasno zaprli osem prodajaln in en gostinski lokal. Stanje pri bencinskih servisih se izboljšuje, petina gostincev noče upoštevati ukrepa.
Tržna inšpekcija je v času nadzora v štirih primerih, kjer kršitve kljub predhodnemu opozorilu niso bile odpravljene, izdala tudi plačilne naloge. Vsi so bili izdani bencinskim servisom, ker niso preverjali pogoja PCT (preboleli, cepljeni, testirani) pri strankah, je na vladni novinarski konferenci o aktualnem stanju glede covida-19 v Ljubljani danes dejala Gašperlinova.
To, da trgovec pri blagajni vpraša za pogoj PCT, ni v redu
Čez vikend so po celi Sloveniji pod drobnogled vzeli 153 trgovcev, skoraj polovica od teh je bila bencinskih servisov. Ti so namreč po njenih besedah še posebej problematični glede preverjanja pogoja PCT. V šestih primerih so inšpektorji z ustno odločbo prepovedali opravljanje dejavnosti do odprave nepravilnosti, in sicer trem bencinskim črpalkam (v Izoli, Postojni in Mariboru) ter trem trgovinam (Kik, Tom Taylor in Tedi).
Od opravljenih nadzorov čez vikend so v nedeljo pregledali 13 bencinskih servisov na območju Dolenjske, ti niso bili problematični, 17 bencinskih servisov na območju Mariboru, enega je inšpektor z ustno odločbo začasno zaprl do odprave nepravilnosti, ter šest bencinskih servisov na območju Nove Gorice, kjer so v dveh primerih izrekli opozorilo, saj so sicer zagotavljali preverjanje, a šele pri blagajni.
To, da trgovec pri blagajni vpraša za pogoj PCT, po pojasnilih Gašperlinove ni v redu. "Želimo doseči, da trgovec oz. prodajalec preveri PCT pri vhodu, na vstopni točki," je dejala.
Glede na ugotovitve se je stanje v zvezi s preverjanjem pogoja PCT na bencinskih servisih po njenih besedah sicer bistveno izboljšalo, ni pa še idealno. Gašperlinova si želi, da zavezanci izkoristijo prisotnost inšpektorja in ga vprašajo, če jim kaj glede odloka ni jasno.
V gostinskem obratu v Kopru izdana ustna odločba o prepovedi opravljanja dejavnosti
Inšpektorji so v soboto opravili tudi 17 nadzorov v nočnih klubih. Ti so večinoma poslovali v skladu s pravili, pregledovali so tako osebne dokumente kot PCT dokazila, tudi maksimalno število gostov ni bilo preseženo. V enem primeru, v gostinskem obratu v Kopru, pa je bila izdana ustna odločba o prepovedi opravljanja dejavnosti.
"Cilj naših nadzorov je zagotoviti spoštovanje pogoja PCT tako s strani uporabnikov kot ponudnikov storitev, zato ne želimo delati zgolj na statistiki, ker nam tekmovanje s številkami ne bo prineslo želenega rezultata," je še dejala Gašperlinova.
Medtem je inšpekcija za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin po besedah direktorja Branka Podpečana prejšnji teden opravila poostren nadzor v gostinski dejavnosti, trgovini z živili in obratih za proizvodnjo živil. Opravili so 602 nadzora, pri tem pa v 111 ugotovili nepravilnost - ena se nanaša na trgovino, ostale na gostinske obrate.
Po njegovih pojasnilih je šlo predvsem za pomanjkljivosti pri nadzoru pogoja PCT, izvajalci so denimo samo vprašali, ali je izpolnjen pogoj PCT ali ne, ali so samo pogledali potrdilo, niso pa preverjali pristnosti in veljavnosti QR kode. Zaradi tega je bilo izrečenih več ukrepov, skupaj je bilo glob za 45.500 evrov.
Približno petina gostinskih lokalov, ki noče upoštevati teh ukrepov
Kot je poudaril, je približno petina gostinskih lokalov, ki noče upoštevati teh ukrepov. "Ni namen našega nadzora izrekanje glob, vendar očitno drugače ne gre," je dodal.
Inšpektorji so tako zaprli en obrat, izdali so mu tudi upravno odločbo, medtem ko so ostali v času prisotnosti inšpektorjev vzpostavili vse pogoje, ki so potrebni, da lahko gostinski obrat obratuje.
V primeru nepravilnosti v trgovini po njegovih pojasnilih poslovodja ni želela predstaviti podatkov o izpolnjevanju pogoja PCT za zaposlene, zaradi česar so izdali 4000 evrov globe.
Podpečan je ob tem poudaril, da poostrene nadzore izvajajo tudi ta teden, tako bo tudi prihodnji teden, pri tem pa bodo stopnjevali ukrepanje. Za kršitelje, ki niso pripravljeni upoštevati pogojev, bodo izrekali globe in začasno prepovedali delovanje.
Kako poštar izroči pošiljko?
V Sindikatu delavcev prometa in zvez Pošte Slovenije so se oglasili zaradi težav in stisk, tako so navedli, s katerimi se ta teden na terenu soočajo zaposleni, ker morajo od strank zahtevati tudi osebni dokument.
"Da bi dosledno lahko preverjali pogoj PCT, bi morali stranke preverjati že pred vhodom v poslovalnice, ki jih je v Sloveniji okoli 450. To pomeni dodatnih 450 zaposlenih, ki bi jih Pošta morala zagotoviti od sobote do ponedeljka, ko so ukrepi stopili v veljavo," so zapisali v pozivu, naslovljenem na vlado, ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo ter Agencijo za komunikacijska omrežja in storitve RS (Akos).
Pismonoše, ki vročajo pošiljke, za katere je potreben podpis, morajo tudi od fizičnih oseb na domu zahtevati pogoj PCT, pravijo, saj da gre pri doslednem branju odloka za opravljanje storitve. Ker pa epidemija uradno ni razglašena, nimajo dovoljenja, da bi pošiljke vročali brezstično.
Zapleta pa se tudi pri poštarjih. Zaposleni v poštnem prometu opravljajo samotestiranje, ki ga zagotavlja delodajalec in je pogoj za opravljanje dela. Vendar pa pismonoše na terenu vstopajo v nakupovalne centre, službena vozila polnijo z gorivom, zato potrebujejo test PCR, ki ni starejši od 72 ur, ali hitri antigenski test, ki ni starejši od 48 ur. Delodajalec, so zapisali, si prizadeva zagotoviti tudi ta testiranja, kar pa je izredno težavno. (STA)
V Nemčiji nov rekord
V Nemčiji so v zadnjem dnevu potrdili še 39.676 okužb z novim koronavirusom, je danes sporočil pristojni inštitut Roberta Kocha (RKI). S tem so podrli dosedanji rekord pandemije, ko so v petek poročali o 37.120 okužbah.
Še pred tednom dni so v Nemčiji poročali o nekaj več kot 20.000 okužbah. Vse višja je tudi sedemdnevna incidenca okužb na 100.000 ljudi, ta trenutno znaša 232,1 in raste že več dni zapored, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
V zadnjem dnevu je v Nemčiji umrlo še 236 covidnih bolnikov.
Sedemdnevna incidenca covidnih bolnikov v nemških bolnišnicah na 100.000 prebivalcev je 4,3. V ponedeljek je bila 3,9. (STA)
300 tisoč odmerkov cepiva Moderna v Afriko
Vlada je odločila, da se 300.000 odmerkov cepiva proti covidu-19 proizvajalca Moderna, ki jih je Republika Slovenija naročila na podlagi skupnega EU-javnega naročila in so predvidena za dobavo v letu 2021, donira v instrument Covax in se jih v prvi vrsti donira na območje Afrike.