Kot kaže dobra volja, ki so jo pretekli teden pokazali tako v Mercatorju kakor tudi v Fortenovi Groupi na predstavitvi strategije odnosov z dobavitelji, ni prepričala slovenske agencije za varstvo konkurence (AVK), ki se je, kot je bilo pričakovati, odločila, da Agrokorju podaljša zaseg Mercatorjevih delnic. To so včeraj potrdili tudi v AVK, niso pa navedli za koliko časa, a najverjetneje za šest mesecev tako kot ob prvem zasegu. Kot je znano, so Agrokorjev 70-odstotni delež v Mercatorju začasno zasegli sredi lanskega decembra zaradi domnevno storjenega prekrška pri prevzemu polnilnice vode Costella skupaj z globo v znesku 53,9 milijona evrov. Kasneje je odločbo varuha konkurence potrdilo tudi ljubljansko okrajno sodišče, nedavno pa je še ustavno sodišče zavrglo Agrokorjevo pritožbo.
Spomnimo, da je prvi mož Foretnove Fabris Peruško pretekli teden v Ljubljani dejal, da glede zasega tečejo nekateri pravdni postopki, omenil pa je tudi možnost plačila omenjene globe. Zato, kot je dejal, že kmalu pričakuje prenos Mercatorja na Fortenovo, takoj za tem pa naj bi stari Agrokor šel v likvidacijo. Tudi Tomislav Čizmić, predsednik uprave Mercatorja je menil, da je uresničevanje Mercatorjeve strategije z nadaljnjim refinanciranjem dolga, širitvijo mreže in investicijo v novo logistično središče v Ljubljani predvsem odvisno od stabilne lastniške strukture, ki bi jim jo lahko prinesla vključitev v Fortenovo Group.
Ob odmrznitvi zaseženih delnic Mercatorja sta za prenos teh na Fortenovo potrebna še dva pogoja, in sicer dovoljenje Evropske komisije, preko katere v Zagrebu peljejo postopek priglasitve koncentracije, in soglasje vseh 56 bank upnic Mercatorja. Slovenski dobavitelji Mercatorja pa želijo pred prenosom na Fortenovo zagotovila, da bodo imeli enakovreden položaj in da se ta ne bi poslabšal. Peruško je pretekli teden omenjal možnost nekakšnega memoranduma o sodelovanju z načelnimi določili, ki ne bi bil v nasprotju z zakonodajo EU.