Včeraj 1323 okužb, za koronavirusom je umrlo še 19 ljudi. Skoraj tretjina anketiranih je že kdaj uporabila PCT nekoga drugega

Va, STA
10.12.2021 10:36

... 8 odstotkov pa tako ravna redno, je pokazala raziskava NIJZ. V četrtek je bilo pozitivnih testov PCR za dobrih 26 odstotkov. Stanje na covidnih oddelkih bolnišnic nespremenjeno, postelje so polne.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj

UKC Maribor

Andrej Petelinšek

Po 5050 testih PCR so včeraj potrdili 1323 novih okužb s covidom-19. Delež pozitivnih testov se je nekoliko znižal, na 26,2 odstotka. Hitrih antigenskih testov je bilo v četrtek 58.631, je objavil Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ). 

V bolnišnicah pa stanje nespremenjeno. Na covidnih oddelkih leži 914 bolnikov. Od tega 242 najhuje bolnih na intenzivnih oddelkih. V zadnjem dnevu je za posledicami koronavirusa pri nas umrlo kar 19 ljudi, je objavil Sledilnik. 

Utrujeni od razprav o koronavirusu

Nova raziskava NIJZ o vplivu pandemije covida-19 na življenje kaže, da se je med Slovenci povečalo zavedanje o pomenu pogoja PCT (prebolevnik, cepljen, testiran) za zmanjševanje števila okužb s koronavirusom. Skoraj polovica anketiranih pa meni tudi, da bi moralo biti cepljenje obvezno za starejše od 50 let.

Če je konec aprila dobra polovica anketiranih zagovarjala stališče, da bi morale biti vse dejavnosti oz. storitve dostopne brez dokazil o izpolnjevanju pogoja PCT, je bilo zdaj takšnih le še 31 odstotkov, kar je najmanj doslej. Več kot polovica vprašanih podpira izpolnjevanje (62,8 odstotka) in preverjanje (58,9 odstotka) PCT-pogoja na delovnem mestu, to je največ doslej.

Anketirance, ki pogoja PCT ne izpolnjujo, pa so spraševali tudi, ali so že kdaj uporabili PCT druge osebe. Da so, je odgovorilo 28,3 odstotka teh anketirancev, 8 odstotkov anketirancev pa PCT-potrdilo druge osebe uporablja celo pogosto ali vsakodnevno. Največ takšnih je starih od 18 do 29 let.

Slaba četrtina (23,4 odstotka) anketirancev se še vedno ne namerava cepiti. Med glavnimi razlogi, ki jih navajajo, prevladuje zaskrbljenost zaradi neželenih učinkov, skrb za dolgoročni vpliv na zdravje in mnenje, da cepivo ni varno. Da se v zvezi s cepljenjem izvaja prevelik pritisk, meni več kot polovica teh anketirancev.

Anketiranci v največjem deležu podpirajo uvedbo obveznega cepljenja za zaposlene v zdravstveni dejavnosti (60,6 odstotka), sledijo zaposleni v vzgoji in izobraževanju (54 odstotkov).

Skoraj 83 odstotkov anketiranih oseb bi se zagotovo testiralo, če bi bili v stiku z nekom, ki je imel pozitivni test na covid-19, kar je za 18,5 odstotne točke več kot v prvi izvedbi raziskave. 

Anketiranci so v najnovejši raziskavi izrazili predvsem utrujenost od razprav o covidu-19 v medijih. Takšnih je bilo  več kot 62 odstotkov vprašanih, skoraj 40 odstotkom gre na živce, če slišijo kaj o covidu-19. Petina jih izgublja voljo do boja proti covidu - delež teh se je v primerjavi z raziskavo aprila sicer znižal za 16,6 odstotne točke.

Največjo pandemsko izčrpanost doživljajo najmlajši anketiranci, ženske v večji meri kot moški. Se je pa pandemska izčrpanost v primerjavi z junijem, še posebej pa v primerjavi z aprilom, znižala, in to v vseh starostnih skupinah, kar po navedbah NIJZ kaže na to, da se počasi prilagajamo na pandemske razmere.

V spletni raziskavi so med 9. in 12. novembrom anketirali 1026 odraslih, starih od 18 do 74 let.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta