Sedemdnevno povprečje potrjenih primerov se je znižalo in po danes objavljenih podatkih znaša 680, medtem ko je bilo dan prej 729.
V bolnišnicah se zdravi 13 covidnih bolnikov manj kot dan prej, na intenzivni terapiji pa sta dva več. Iz bolnišnic so sicer odpustili 52 bolnikov s covidom-19.
Regija z najvišjo 14-dnevno pojavnostjo okužb na 100.000 ostaja primorsko-notranjska, najnižjo pa imajo v obalno-kraški regiji.
V četrtek so opravili tudi 30.765 hitrih antigenskih testov.
Danes se je na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) cepil minister za zdravje Janez Poklukar, ki je včeraj predstavil novo aplikacijo za naročanje na cepljenje. V enem dnevu se je prijavilo 22 tisoč ljudi, je sporočil v izjavi za medije. "Vesel sem, da sem lahko danes opravil cepljenje. Za javno cepljenje sem se odločil, ker verjamem v cepiva in verjamem, da so najboljše orožje v boju proti epidemiji."
Ministra je cepil predstojnik Centra za nalezljive bolezni Mario Fafangel, ki je opozoril, da epidemija nima gumba, s katero bi jo izklopili. "Covid ne bo izginil, a cepljenje bo pripomoglo k temu, da bo tveganje obvladljivo in da bomo zaščitili tiste, ki imajo tveganje za najhujši potek bolezni." Z dobavami, ki jih pričakujejo v naslednjih tednih, se bo lahko cepil vsak. Oba z ministrom prosita ljudi, da se odzovejo klicu na cepljenje oziroma se prijavijo. Fafangel ob tem dodaja, da se pri marsikomu verjetno pojavljajo dvomi, te naj deli s strokovnjaki, ki mu bodo pomagali do odločitve o cepljenju.
Beovićeva: Tudi od ponedeljka bodo prednostno cepljeni starejši in ranljivi
Tudi od ponedeljka, ko bo po napovedih steklo cepljenje proti covidu-19 za vse odrasle, mlajše od 50 let, bodo še vedno prioritetno cepili starejše in ranljive skupine, možno pa bo tudi cepljenje mlajših, je pojasnila vodja svetovalne skupine za cepljenje Bojana Beović. Ocenjuje, da bi precepljenost prebivalstva lahko dosegli v dveh mesecih.
Predsednik vlade Janez Janša je namreč včeraj na Twitterju napovedal, da bo od ponedeljka steklo cepljenje mlajših od 50 let. Beovićeva, kot je dejala za medije, podrobnosti Janševe izjave ne pozna, a po njenih besedah ne gre za spremenjeno strategijo cepljenja. Tako prioriteta še vedno ostaja cepljenje starejših in bolj ranljivih. "Vsi starejši od 50 let morajo res terjati cepivo od cepilnih centrov in svojih zdravnikov," je poudarila.
Glede na izkušnje s cepljenjem v zadnjih tednih pa bodo po njenem mnenju potrebni dodatni napori, da bodo te ranljive skupine posebej vabljene na cepljenje in bodo imele na dnevni ravni prednost pred mlajšimi, ki bodo prijavljeni na cepljenje. To bo, kot je Beovićeva seznanjena, omogočala nova aplikacija.
Pojasnila je, kdaj konkretno lahko mlajši pričakujejo vabilo na cepljenje. Na vrsti bodo, če tisti dan ne bo pacientov iz ranljivih skupin, pri čemer meni, da bo treba še vedno vabiti na cepljenje po prioritetah. "Če se bo zgodilo, da bo ta, ki bi bil naslednji na vrsti, star 40 let, bo lahko cepljen," je pojasnila. Doslej je bila namreč težava v tem, da je inšpekcija dovoljevala samo cepljenje prioritetnih skupin in so cepiva ostajala neporabljena.
Na vprašanje, kdaj pričakuje precepljenost prebivalstva, je Beovićeva odgovorila, da bi bilo to glede na obljubljene dobave cepiv mogoče v dveh mesecih, če prištejemo še prebolevnike, ki še ne bodo cepljeni. Glede prebolevnikov sicer meni, da pri njih zadošča en odmerek cepiva, in sicer do osmega meseca po začetku bolezni. Po osmih mesecih pa sta potrebna dva odmerka cepiva, pri čemer Beovićeva ocenjuje, da se tudi to lahko spremeni, če bi prišli do spoznanja, da je zaščita po preboleli bolezni daljša.
Kdaj bi lahko dosegli rumeno fazo?
O morebitni potrebi po tretjem odmerku cepiva pa pravi, da bi bil ta morda potreben po letu dni od prvega odmerka cepiva. V Veliki Britaniji tako napovedujejo, da bodo jeseni s tretjim odmerkom cepili starejše od 50 let.
Spregovorila je tudi o vprašanju, ali cepljeni lahko širijo virus. To vprašanje po njenih besedah še ni rešeno, po dosedanjih podatkih zaščito pa pred tem, da bi se virus sploh pojavil na površini sluznice zgornjih dihal, bolje nudijo mRNK cepiva.
Vektorska cepiva pa so, kot kaže, uspešnejša za preprečevanje okužb spodnjih dihal. A Beovićeva ob tem glede na podatke po svetu ocenjuje, da širjenje virusa med cepljeno populacijo ni videti tako velik problem.
Rumeno fazo bi po oceni Beovićeve lahko dosegli nekje do 20. maja, "če se ne bomo preveč sprostili". V strokovni skupini pa si po njenih besedah želijo, da bi tudi v rumeni fazi druženja in dejavnosti pogojevali s cepljenjem, prebolelostjo ali testiranjem.