Včeraj so pri nas opravili 6432 PCR-testov in potrdili 1164 okužb. Pozitivnih je bilo 18,1 odstotka testov. Opravili so tudi 27645 hitrih testov.
Včeraj je bilo v bolnišnice sprejetih 60 oseb, iz bolnišnic pa je bilo skupaj odpuščenih 55 pacientov. Umrli so štirje ljudje.
Med občinami glede na včeraj potrjene okužbe izstopajo Nova Gorica, kjer imajo 61 novih okužb, Ajdovščina jih ima 15, Šempeter-Vrtojba 13, Sežana 17, Koper 26, Piran 10, Celje 37, Velenje 17, Žalec 18, Domžale 22, Litija 12, Grosuplje 18, Ivančna Gorica 16, Jesenice 19, Kranj 23, Kranjska Gora 12, Radovljica 13 in Novo mesto 20. V Ljubljani je bilo potrjenih 169 novih okužb, v Mariboru pa 69.
Pri AstraZeneci odpravili starostne omejitve
Minister za zdravje Janez Poklukar je na novinarski konferenci pojasnil, da smo v zadnjih dneh krepko zakorakali v tretji val epidemije, stroka in politika zato skušata delati korake za obvladovanje epidemije.
Na intenzivnih negah opažajo večje število mlajših pacientov, ki potrebujejo intenzivno zdravljenje. Eden od pomembnih razlogov za situacijo, v kateri je Slovenija in Evropa, je sprememba posameznih vrst novega koronavirusa. "Do 15. marca je prišlo do pomembnega porasta angleške različice. Če vemo, da do rezultatov prihajamo z desetdnevno zamudo, glede na zapleten tehnološki postopek, potem je ta odstotek bistveno večji in je verjetno odločilen za situacijo, v katero gremo."
Glede cepljenja Poklukar pravi, da je Slovenija po precepljenosti med boljšimi državami v Evropi. Uspešni smo pri cepljenju starejših od 80 let in smo na poti, da precepimo starejše od 75 let. Ob nastopu tretjega vala pa moramo čim hitreje cepiti starostne skupine nad 60 let, je povedal minister.
V strategijo cepljenja so zdaj dodali novo cepivo Johnson & Johnson, pri AstraZeneci pa so odpravili starostne omejitve.
Na vprašanje, ali nas v začetku aprila res čaka popolno zaprtje države, je Poklukar odgovoril le, da se bodo konec tedna pogovarjali s predsednikom republike. "Gre za predlog svetovalne skupine, a nobene od odločitev, ki so konec koncev politične, ne bi napovedoval ter o njih razpravljal pred omenjenim sestankom."
V obalno-kraški, goriški in koroški regiji gibanje ponovno omejeno na regijo
Vlada je na včerajšnji seji odločila, da se v obalno-kraški, goriški in koroški regiji, ki so glede na epidemiološko stanje ponovno obarvane v rdeče, ponovno uvede omejitev gibanja na regijo. Gibanje bo tako dovoljeno med občinami znotraj posamezne regije. Medtem pa je prehajanje med rdečimi in drugimi regijami prepovedano v obe smeri. Po besedah ministra Poklukarja vsi včeraj sprejeti vladni ukrepi veljajo z jutrišnjim dnem.
Žohar Čretnikova: Število primerov angleške različice se je podvojilo, na Koroškem skoraj potrojilo
Doslej so v Sloveniji potrdili 831 primerov angleške različice novega koronavirusa. Ta različica eksponentno raste iz tedna v teden, v zadnjem tednu se je skoraj podvojila, na Koroškem pa skoraj potrojila, je danes povedala direktorica Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano Tjaša Žohar Čretnik.
Angleška različica tako predstavlja že 33,6 odstotka vseh vzorcev, ki so jim v laboratorijih sekvencirali genom in s tem ugotavljali, za katero različico virusa gre. Doslej so izvedli 3404 sekvence, kar je po besedah Žohar Čretnikove več kot denimo v Avstriji. V zadnjem tednu so potrdili dodatne štiri primere južnoafriške različice ter sedem nigerijske različice virusa.
Poleg primerov angleške različice so doslej potrdili 27 primerov t. i. nigerijske različice in skupaj 25 primerov južnoafriške.
Realno pričakovati, da bo ta različica potiskala epidemično krivuljo navzgor
Novih primerov brazilske različice novega koronavirusa ni bilo, doslej so v Sloveniji potrdili le en primer te različice, pred nekaj tedni.
Delež angleške različice narašča v vseh regijah, je na današnji novinarski konferenci o covidu-19 povedala Žohar Čretnikova. V jugovzhodni Sloveniji in savinjski regiji se je pojavnost te različice skoraj podvojila, v koroški regiji skoraj potrojila.
Glede na to, da se je za angleško različico pokazalo, da je bolj kužna oz. se hitreje širi, je po njenem mnenju realno pričakovati, da bo ta različica potiskala epidemično krivuljo navzgor.
Sicer pa so se odločili, da bodo opravljali sekvenco vzorcev vseh covidnih bolnikov, ki se zdravijo na oddelkih za intenzivno terapijo, da bi lahko potem tudi ugotavljali, ali angleška različica povzroča morebiti težji potek covida-19.
Ob tem so določene izjeme, ko posameznik lahko prehaja med rdečimi in drugimi regijami. Ob upoštevanju priporočil Nacionalnega inštituta za javno zdravje je to dovoljeno za prihod in odhod z dela ter izvajanje delovnih nalog, opravljanje gospodarskih, kmetijskih in gozdarskih dejavnosti, odpravljanje neposredne nevarnosti za zdravje, življenje in premoženje, varstvo in pomoč osebam, ki so potrebne podpore, oziroma zaradi oskrbe ali nege družinskih članov ali če gre za izvajanje starševske skrbi in stikov z otrokom.
Prav tako je prehod regij omogočen za dostop do lekarn, zdravstvenih in sanitarnih storitev ter zdraviliškega zdravljenja, dostop do tujih diplomatskih in konzularnih predstavništev, dostop do storitev za nujne primere, dostop do izvajanja nalog, povezanih z delovanjem pravosodnih in upravnih organov ter organov pregona, dostop do storitev za osebe s posebnimi potrebami, za izvajanje vzdrževalnih del ali sezonskih opravil na zasebnem objektu ali zemljišču za člane istega gospodinjstva, za tranzit v sosednjo državo ali do svojega prebivališča v Sloveniji ter za nujno vzdrževanje grobov. Uveljavljanje teh izjem velja tudi za ožje družinske člane posameznika in člane skupnega gospodinjstva, ko potujejo skupaj, so sporočili z vladnega urada za komuniciranje (Ukom) po seji vlade.
Države članice EU porabile skoraj 60 milijonov odmerkov cepiva proti covidu-19
Voditelji EU bodo danes v luči zaostrovanja epidemioloških razmer med drugim razpravljali o pospešitvi cepljenja prebivalstva proti covidu-19. Države članice so do zdaj porabile skoraj 60 milijonov odmerkov cepiva. Na vrhu po deležu cepljenega prebivalstva s prvim odmerkom so Madžarska, Malta in Finska, pri repu pa Hrvaška, Bolgarija in Latvija.
Po podatkih Evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) so države članice EU do srede porabile 59.118.703 od prejetih 70.891.752 odmerkov cepiva proti bolezni, ki jo povzroča virus sars-cov-2.
Najuspešnejša država po deležu cepljenega prebivalstva s prvim odmerkom cepiva je z 19,7 odstotka Madžarska, kjer poleg cepiv, ki jih je odobrila Evropska agencija za zdravila (Ema), uporabljajo tudi ruska in kitajska cepiva.
Avstrija na šestem mestu
Kampanja cepljenja uspešno poteka tudi na Malti, kjer so do zdaj s prvim odmerkom cepili 18,3 odstotka prebivalcev. Sledijo Finska (16,6 odstotka), Estonija (15,6 odstotka) in Danska (13,6 odstotka).
Na šestem mestu je Avstrija, kjer so cepili 13,5 odstotka prebivalcev. Na Irskem je prvi odmerek cepiva proti covidu-19 prejelo 13,3 odstotka ljudi, na Cipru 13 odstotkov, na Slovaškem pa 12,3 odstotka prebivalcev. Na desetem mestu je Švedska z 11,9 odstotka cepljenih.
Sledijo Francija z 11,7 odstotka, Litva z 11,6 odstotka ter Češka in Luksemburg z 11,3 odstotka. V Romuniji je prvi odmerek prejelo 11,2 odstotka prebivalcev, v Grčiji, Belgiji in na Portugalskem pa po 11 odstotkov.
Na zadnjih treh mestih Hrvaška, Bolgarija in Latvija
Slovenija je skupaj z Nemčijo in Španijo z 10,8 odstotka cepljenih s prvim odmerkom na 19. mestu. Nad desetimi odstotki so še Poljska (10,7 odstotka), Nizozemska (10,6 odstotka) in Italija (10,5 odstotka).
Na zadnjih treh mestih so Hrvaška z 9,2 odstotka, Bolgarija s 5,5 odstotka in Latvija s 5,4 odstotka. Na ravni unije je prvi odmerek dobilo 11,3 odstotka prebivalcev, kažejo podatki ECDC. Cilj EU je, da bi poletja cepili 70 odstotkov odraslih.
Pri prehajanju med rdečimi in drugimi regijami mora imeti posameznik pri sebi dokazilo, s katerim izkaže upravičenost uveljavljanja izjeme, in lastnoročno podpisano izjavo. Izjava ni potrebna, če prehaja med statističnimi regijami zaradi službe ali odpravljanja neposredne nevarnosti za zdravje, življenje in premoženje.
Prehajanje med omenjenimi regijami je ob upoštevanju priporočil NIJZ dovoljeno tudi posamezniku, ki predloži negativni rezultat PCR ali hitrega testa, ki ni starejši od 48 ur ali pa predloži dokazilo o cepljenju proti covidu-19, s katerim dokazuje, da je od prejema drugega odmerka cepiva proizvajalca BioNTec in Pfizer preteklo najmanj sedem dni, proizvajalca Moderna najmanj 14 dni oz. od prejema prvega odmerka cepiva proizvajalca AstraZeneca najmanj 21 dni. Regije lahko prehaja tudi, če ima potrdilo o pozitivnem rezultatu testa PCR ali hitrem testu, ki je starejši od 21 dni, vendar ni starejši od šest mesecev, ali ima potrdilo zdravnika o prebolelem covidu-19 v preteklih šestih mesecih.
Šteje se, da posameznik prebiva rdeči regiji, če ima v njej stalno ali začasno prebivališče. Če pa ima denimo stalno prebivališče v rdeči regiji in hkrati začasno prebivališče v drugi regiji ali obratno, pa je lahko nastanjen samo na enem naslovu prebivanja in se ne sme seliti med obema prebivališčema med regijami, so še navedli.
Od 1. do 12. aprila popolno zaprtje države?
Vlada je tudi odločila, da bo nočna omejitev gibanja trajala od 22. do 5. ure. Pri zbiranju oz. druženju, prireditvah in shodih vlada ni sprejela nobenih sprememb. V vseh regijah je dovoljeno zbiranje do deset ljudi, prav tako so dovoljene prireditve in shodi do deset ljudi, so sporočili po seji vlade. Odlok bo začel veljati dan po objavi v uradnem listu in bo veljal do 2. aprila.
Po poročanju spletnega portala Siol pa naj bi strokovna skupina za covid-19 vladi lahko predlagala, da bi zaradi naglega širjenja epidemije in vse več bolnih v bolnišnicah od 1. do 12. aprila povsem zaprli državo. Do nedelje bo strokovna skupina po ponovnem preverjanju podatkov o dogajanju pri nas in po Evropi formalno predlagala, kako ravnati v začetku aprila, ko bodo tudi velikonočni prazniki.
Vlada je po poročanju omenjenega portala sklenila, da bo najpozneje v nedeljo dokončno obravnavala predloge svetovalne skupine, predsedniku republike Borutu Pahorju pa predlagala, da še pred tem skliče sestanek s predsedniki in vodji poslanskih skupin.
Je pa vlada podaljšala veljavnost nekaterih odlokov in ukrepov. Do 2. aprila podaljšuje omejitve ponujanja in prodaje blaga in storitev potrošnikom, omejitve, ki veljajo na področju kulturnih in kinematografskih storitev, ter ukrepe za zmanjšanje tveganja okužbe in širjenja novega koronavirusa. Še naprej bodo obvezne namestitve razpršilnikov za razkuževanje rok v večstanovanjskih stavbah, podaljšujejo se omejitve pri izvajanju športnih programov, ukrepi na področju šolstva in omejitve glede javnega potniškega prometa.
Za en teden se tudi podaljšujejo in zamikajo ukrepi iz odloka o omejitvah in načinu izvajanja ponujanja in prodajanja blaga in storitev neposredno potrošnikom na področju voznikov in vozil ter odlok o omejitvi in načinu izvajanja preizkusov znanja o strokovni usposobljenosti za upravljanje energetskih naprav.
Poleg tega vlada s spremembami odloka o začasni omejitvi kolektivnega uresničevanja verske svobode uvaja omejitve števila oseb, ki kolektivno uresničujejo pravico do verske svobode na prostem, in sicer en udeleženec (ali več udeležencev, če gre za člane istega gospodinjstva) na 10 kvadratnih metrov.