Po podatkih Sledilnika so v ponedeljek potrdili 1619 okužb. S 4536 PCR-testi je bilo potrjenih 911 okužb, s hitrimi testi se je testiralo 32.763 ljudi, potrdili pa so 708 okužb. Včeraj se je testiralo 18.080 zaposlenih v šolah. Okužbo so potrdili pri 240 osebah, kar pomeni, da je bilo med zaposlenimi v šolah pozitivnih 1,3 odstotka testov.
Bolnišnično oskrbo potrebuje 1032 bolnikov, kar je 34 manj kot včeraj. Na intenzivni negi se trenutno zdravi 168 pacientov. Včeraj je bilo v bolnišnice sprejetih 75 pacientov, 94 odpuščenih. Umrlo je 19 oseb.
Na včerajšnjem testiranju šolnikov pozitivnih 1,3 odstotka hitrih testov
Včeraj se je testiralo 18.080 zaposlenih v šolah. Okužbo so potrdili pri 240 osebah, kar pomeni, da je bilo med zaposlenimi v šolah pozitivnih 1,3 odstotka testov. Podoben delež pozitivnih je bil tudi na testiranju šolnikov pred tednom dni, 1,4 odstotka.
Že v nedeljo so testirali okoli 2000 šolnikov, tudi tedaj je bil delež pozitivnih podoben kot v preteklem tednu, je izpostavila državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Marija Magajne.
Pred tednom dni pa so na množičnem testiranju do 17. ure opravili 17.435 testov ter okužbo potrdili pri 244 osebah, kar je bilo 1,4 odstotka vseh testov.
Zaposleni v vrtcih in šolah so se v nedeljo in ponedeljek v velikem številu udeležili množičnega obveznega hitrega testiranja na okužbo z novim koronavirusom, da so lahko v sedmih regijah z boljšo epidemiološko sliko odprti vrtci ter osnovne šole za otroke iz prvih treh razredov.
Testiranja pa so se udeležili tudi zaposleni v vzgoji in izobraževanju iz petih regij s slabšo epidemiološko sliko, ki zagotavljajo nujno varstvo otrok v vrtcih ter šolarjev prvega triletja, katerih starši delajo v kritični infrastrukturi ali drugih nujnih poklicih.
V rdečih regijah - to so gorenjska, koroška, osrednjeslovenska, podravska, pomurska, primorsko-notranjska in savinjska - tako pouk ta teden poteka za 48.309 učencev, ki obiskujejo prve tri razrede osnovne šole. Zanje skrbi 11.590 učiteljev in drugih zaposlenih. V črnih regijah prvo triletje osnovne šole obiskuje 15.845 učencev.
V skladu z Načrtom sproščanja ukrepov se trenutno nahajamo v rdeči fazi. 7-dnevno povprečno število okužb po danes objavljenih podatkih NIJZ znaša 1.218. Maja Bratuša je na novinarski konferenci povedala, da opažajo trend poslabševanja epidemiološke situacije v nekaterih regijah. Še posebej izstopa Gorenjska, slabše rezultate beležijo tudi na Koroškem in v Osrednje-slovenski regiji.
Poslanci potrjujejo osmi protikoronski zakon
DZ bo na današnji izredni seji obravnaval predlog osmega protikoronskega zakona, ki prinaša dodatnih 320 milijonov evrov pomoči za blažitev posledic epidemije covida-19. Ob subvencioniranju minimalne plače, podaljšanju subvencioniranja čakanja na delo ter še nekaterih drugih ukrepih bo omogočil tudi objavo razpisa za vpis na fakultete.
Po predlogu zakona o dodatnih ukrepih za omilitev posledic covida-19 se bo subvencioniranje čakanja na delo, s katerim država pomaga podjetjem že od prve razglasitve epidemije lani spomladi, podaljšalo še najmanj do konca aprila.
Drugi pomembnejši ukrep je subvencioniranje minimalne plače v prvi polovici leta 2021, v drugi polovici pa razbremenitev delodajalcev pri plačilu prispevkov za socialno varnost za delavce v delovnem razmerju.
Krizni dodatek v višini 200 evrov bodo prejeli tudi zaposleni, ki ga ob decembrski plači zaradi prejema nagrade za poslovno uspešnost niso. Širi se krog upravičencev do enkratnega solidarnostnega dodatka v višini 150 evrov iz sedmega protikoronskega zakona, podaljšuje pomoč potniškemu prometu ter zagotavlja dodatna sredstva Rdečemu križu in Slovenski karitas.
Potem ko vlada prejšnji teden še ni dala soglasja k razpisu za vpis na fakultete v prihodnjem študijskem letu, je odbor DZ za delo na ponedeljkovi seji sledil predlogu opozicije ter odločil, da začasno to soglasje ne bo potrebno.