Skupno je bilo v torek hospitaliziranih 277 ljudi, od tega jih je bilo na intenzivni negi 85.
Delež pozitivnih PCR testov je bil v torek 9,2-odstoten. Sicer pa so opravili še 28.151 hitrih antigenskih testov, katerih pozitivne rezultate potrjujejo še s PCR testiranjem.
Pogoj za prehod v zeleno fazo epidemije je, da je sedemdnevno število okužb nižje od 300.
Vlada je strategijo sproščanja protikoronskih ukrepov sprejela 3. decembra lani, sredi silovitega drugega vala epidemije. Kot ključna kriterija za odpravo ukrepov v posameznih fazah epidemije - od najhujše črne do najugodnejše zelene - je določila sedemdnevno povprečje novoodkritih okužb in število hospitaliziranih.
Ob sprejetju strategije sproščanja je bilo sedemdnevno povprečje v državi 1461 okužb, hospitaliziranih pa je bilo 1289 covidnih bolnikov, kar je pomenilo, da je bila Slovenija takrat v najhujši, črni fazi epidemije. Ta nastopi, ko je sedemdnevno povprečje več kot 1350 okužb, hospitaliziranih pa je več kot 1200 covidnih bolnikov.
Nato je vlada 8. januarja dopolnila načrt sproščanja ukrepov, tako da upošteva tudi epidemiološke razmere v posameznih regijah. V nekaterih regijah, ki so že januarja prešle v rdečo fazo epidemije, so lahko posledično prej omilili ukrepe. Rdeča faza sicer na ravni države nastopi, ko sedemdnevno povprečje okužb pade pod 1350, število hospitaliziranih pa pod 1200, kar se je zgodilo 20. januarja.
Pzifer ne napoveduje več dolgoročnejših nabav
Koordinator za cepljenje Jelko Kacin je na vladni novinarski konferenci sporočil, da so dobave cepiv bile, a žal premalo zaneseljive. Do zdaj je bilo sicer z obema odmerkoma cepljenih 36,8 odstotka odraslih.
Po Kacinovih besedah pozitivno izstopa le dobavitelj Moderna, a njihove dobave pokrivajo le 11-odstotni delež tedenskih dobav. Pzifer ne napoveduje več dolgoročnejših nabav, le še dvotedenske.
"Vse, ki ste že cepljeni prosim, da k cepljenju nagovorite tudi druge, saj so sporočila tistih, ki že imamo to osebno izkušnjo in zaščito več vredna. Potrudimo se, da bomo skupaj dosegli več in bolje, predvsem pa tudi hitreje," je pozval Kacin.
"Cepivo Comirnaty našega glavnega dobavitelja Pfizer-BioNTech v Kanadi, za tem pa tudi v ZDA, je že dobilo registracijo oziroma dovoljenje za cepljenje otrok tudi v starosti od 12-15 let, sedaj pa je enako zaprosilo že nekaj časa v postopku tudi pri Evropski agenciji za zdravila. To bo novo dragoceno cepivo za najmlajše, ki bo omogočilo, da v prihodnje lahko učinkovito zaščitimo tudi otroke," je še sporočil.
V oranžno fazo, ko sta tako število okužb kot hospitaliziranih covidnih bolnikov nižja od 1000, je Slovenija prešla 9. februarja. Do prehoda v rumeno fazo, ko je sedemdnevno povprečje okužb pod 600, število hospitaliziranih pa pod 500, je bilo potrebno precej več časa - pogoji so bili izpolnjeni 11. maja. V zeleno fazo pa je Slovenija prešla le 15 dni kasneje.
Vlada o podaljšanju ali sproščanju epidemioloških ukrepov
Vlada se bo danes popoldne sestala na redni seji, na kateri bo razpravljala o podaljšanju ali morebitnih spremembah ukrepov za zamejitev epidemije covida-19. Po trenutnih napovedih bi namreč že prihodnji teden Slovenija lahko prešla v zeleno fazo, kar bi pomenilo dodatno sproščanje ukrepov.
Sedemdnevno povprečje števila okužb z novim koronavirusom je bilo po podatkih za ponedeljek 309, za prehod v zeleno fazo pa bi moralo pasti pod 300. Od 12 statističnih regij jih je sicer v rumeni fazi še pet, to so primorsko-notranjska, osrednjeslovenska, Jugovzhodna Slovenija, obalno-kraška in zasavska regija, medtem ko so ostale obarvane zeleno.
Epidemiologinja iz območne enote Nacionalnega inštituta za javno zdravje v Kranju Irena Grmek Košnik je na torkovi novinarski konferenci potrdila, da se tudi vse ostale regije pomikajo proti zeleni fazi. Ta predvideva odpravo omejitev po vsej državi, obveljali pa bi splošni higienski ukrepi in prepoved obratovanja barov in diskotek.
Grmek Košnikova je sicer opomnila, da bodo v zeleni fazi sproščeni dodatni ukrepi, a bodo nekateri morali tudi ostali. Gre za znane ukrepe, kot so nošenje mask v zaprtih prostorih in odprtih prostorih, kjer ni mogoče zagotavljati primerne razdalje, razkuževanje rok in prezračevanje prostorov. Omenjenih ukrepov po njeni oceni ne smemo opustiti prezgodaj, epidemija namreč še ni končana.
Na vprašanje, kdaj bi lahko bila preklicana, pa je odgovorila, da smo v epidemijo drugega vala vstopili 18. oktobra, ko je bilo okužb 140 na 100.00 prebivalcev in 250 covidnih bolnikov v bolnišnicah, od tega 50 v intenzivnih enotah. "Verjetno bo epidemija končana, ko bomo spet dosegli te številke," je dejala.
Kacin: V petek lahko pričakujemo večjo količino odmerkov cepiva AstraZeneca
Precej več cepiv proti covidu-19 bo na voljo junija. Že v petek pa lahko končno pričakujemo večjo količino odmerkov cepiva AstraZenece, tako da bodo cepilni centri lahko prihodnji teden prejeli občutno več odmerkov, je danes povedal nacionalni koordinator za logistični del akcije množičnega cepljenja zoper covid-19 Jelko Kacin.
Najpomembnejši in do pred kratkim zelo zanesljiv dobavitelj Pfizer-BioNTech je zaradi težav nedavno spremenil dosedanjo prakso napovedovanja pošiljk in že nekaj časa napoveduje le dvotedenske dobave, dolgoročnejših pa ne, je povedal na novinarski konferenci o aktualnem stanju glede covida-19.
Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je ta teden lahko dostavil cepilnim centrom manj kot dve tretjini naročenih odmerkov. Kar dve tretjini vseh odmerkov v cepilnih centrih namenjajo za drugi odmerek, prvemu odmerku pa le še tretjino.
Po Kacinovih besedah pričakujejo, da se bodo razmere prihodnji teden zelo popravile, pri čemer bo kar dve tretjini vseh odmerkov lahko spet namenjenih za prvo cepljenje. Tudi število odmerkov bo občutno večje, saj jih bo za prvo cepljenje skoraj trikrat več kot ta teden.
Cepivo Pfizer-BioNTech je v Kanadi in ZDA že dobilo dovoljenje za cepljenje otrok tudi v starosti od 12 do 15 let, zdaj pa je enako zaprosilo že nekaj časa v postopku tudi pri Evropski agenciji za zdravila (Ema). Zna se zgoditi, da bo ta odločila čez ta konec tedna, je ocenil. To bo po njegovih besedah novo cepivo za najmlajše, ki bo omogočilo, da se bodo v prihodnje lahko učinkovito zaščitili proti covidu-19.
S prvim odmerkom cepiva se je do današnjega dne po podatkih NIJZ cepilo 635.433 odraslih oseb ali 36,8 odstotka, z drugim odmerkom pa 348.080, kar je 20,2 odstotka.