Hospitaliziranih je 618 ljudi, na intenzivni negi se jih zdravi 160. Iz bolnišnic so včeraj odpustili 58 oseb, umrlo jih je 9. Sedemdnevno povprečje okužb je 697.
Po vsej državi se bodo danes lahko odprle terase in vrtovi gostiln in lokalov. V pomurski, goriški in obalno kraški regiji, ki se uvrščajo na rumeni seznam, bodo dejavnost lahko opravljali tudi znotraj gostinskih obratov. To bo dovoljeno le pod pogojem testiranja potrošnikov na novi koronavirus, predložitvi dokazila o prebolelosti ali o cepljenju.
Trem sedaj rumenim regijam, kjer so bile terase gostinskih lokalov lahko že odprte, se je pridružilo še devet regij, ki se po epidemioloških razmerah uvrščajo na oranžni seznam - podravska, koroška, savinjska, zasavska, posavska, jugovzhodna Slovenija, osrednjeslovenska, primorsko-notranjska in gorenjska.
V gostinskem sektorju so vladnega rahljanja protikoronskih ukrepov veseli. Kritični pa so do pogojev pri odpiranju notranjih prostorov gostinskih lokalov in nanje ne pristajajo, so povedali v sekciji za gostinstvo in turizem pri Obrtno-podjetniški zbornici. Vlado so zato pozvali, da te diskriminatorne pogoje nemudoma odpravi.
Strežba hrane in pijač v gostinskih lokalih še naprej dovoljena med 7. in 19. uro
Tudi v Sindikatu delavcev gostinstva in turizma Slovenije so kritični do postavljenih pogojev. Želijo si bolj življenjskih ukrepov, k čemur so prav tako pozvali vlado. Že ukrepi, ki veljajo za vrtove in terase, denimo trimetrska razdalja med mizami in 1,5-metrska razdalja med ljudmi za isto mizo, so po njihovem nesmiselni in neživljenjski.
Strežba hrane in pijač v gostinskih lokalih je še naprej dovoljena med 7. in 19. uro. Dovoljena je le sedeča strežba ob upoštevanju omenjene razdalje. Za isto mizo lahko sedijo štiri osebe, imetnik lokala mora poskrbeti za ustrezno razkuževanje predmetov v skupni rabi. Izvajalci gostinske dejavnosti se morajo enkrat tedensko testirati, razen v primerih prebolelosti ali če so že cepljeni.
Ponujanje in prodajanje blaga in storitev potrošnikom na daljavo je še vedno dovoljeno povsod, kot tudi opravljanje dejavnosti priprave in strežbe jedi ter pijač v organizacijah, ki izvajajo gostinsko dejavnost za svoje zaposlene oziroma varovance ali za dostavo končnim potrošnikom.
Veselje ob sproščanju koronskih ukrepov naj po besedah zdravniške zbornice spremlja tudi odgovornost
V Sloveniji je v zadnjih dneh opazen trend zmanjševanja bremena epidemije covida-19, zato se postopoma rahljajo tudi ukrepi. Zdravniška zbornica Slovenije ob začetku prazničnega tedna prebivalcem priporoča, da ob sproščanju ukrepov še naprej upoštevajo ukrepe za preprečevanje širjenja okužbe covida-19, je zapisano na spletni strani zbornice.
"V prihajajočih dneh, ko nas čaka tudi nekaj praznikov, bodo po dolgem času spet odprte terase lokalov. Prav tako gibanje ni več omejeno na regije. Vse to nas kot družbo navdaja z veseljem in optimizmom. Zdaj tudi vemo o virusu že veliko več, kako se prenaša in kateri so tisti potrebni zaščitni ukrepi, ki virusu preprečujejo širjenje," so spomnili.
Prav zato v prihajajočem bolj sproščenem tednu ob vseh teh pozitivnih spremembah pozivajo prebivalce, naj bodo še naprej odgovorni in dosledno spoštujejo ukrepe za preprečevanje širjenja virusa. V zaprtih prostorih naj torej nosijo maske, vzdržujejo higieno rok in kašlja ter medsebojno razdaljo ter poskrbijo za zračenje prostorov.
Zaradi počitnic in sproščanja ukrepov se obeta gneča na cestah
Konec tega tedna bo na cestah zaradi začetka počitnic oz. sproščanja ukrepov povečan obseg prometa proti turističnim krajem. Pričakovati je jutranje in popoldanske prometne konice. Daljše čakalne dobe so do sredine prihodnjega tedna možne tudi na mejnih prehodih. Podobno bo v času prvomajskih praznikov, opozarjajo na prometnoinformacijskem centru.
Obeta se sončen konec tedna. Tako v soboto kot v nedeljo se bodo temperature ponekod povzpele tudi nad 20 stopinj Celzija.
Na prometnoinformacijskem centru ob tem opozarjajo na občasne omejitve prometa na nekaterih odsekih. Tako bo v prihodnjem tednu promet skozi predor Karavanke od ponedeljka do petka med 20. in 5. uro zjutraj potekal izmenično enosmerno.
Na štajerski avtocesti bo danes promet potekal po enem pasu na relacijah Vransko-Trojane do 18. ure in Fram-Slovenska Bistrica do 22. ure. V nedeljo pa bo med četrto in devet uro zjutraj zaradi del v predoru Golo Rebro na relaciji Slovenske Konice-Dramlje zapora avtoceste proti Ljubljani. Obvoz bo urejen.
Na primorski avtocesti bo promet po enem pasu v smeri Kopra potekal na relaciji Postojna-Razdrto do 21. ure, v smeri Ljubljane pa na relacijah Unec-Logatec do nedelje do 21. ure in Postojna-Unec do torka do 21. ure.
Na mejnih prehodih s Hrvaško zastoji, ljudje imajo povečini s seboj potrebna dokazila
Na mejnih prehodih s Hrvaško nastajajo zastoji. Na prehodu Dragonja morajo osebna vozila za vstop na Hrvaško čakati okoli 45 minut, v Sečovljah pol ure. Na PU Koper so za STA pojasnili, da zastoji ne nastajajo zaradi kakršnih koli težav na mejnih kontrolah. Ljudje so se dobro pripravili in imajo s sabo potrebno dokumentacijo za prestop meje.
Ob sončnem koncu tedna in s sprostitvijo nekaterih protikoronskih omejitvenih ukrepov se je pričakovalo, da se bodo ljudje v večji meri odpravili bodisi na izlet po državi ali pa na hrvaško obalo.
Na primorski avtocesti, kjer potekajo dela, nastajajo zastoji, zaradi česar se potovalni čas iz Ljubljane proti Kopru podaljša za več kot eno uro, opozarjajo na spletni strani prometno-informacijskega centra. Zastoji nastajajo med Logatcem in Postojno ter med Postojno in Razdrtim proti Kopru, pa tudi med Uncem in Logatcem proti Ljubljani.
Zastoji so tudi na štajerski avtocesti. Zaradi zastoja med Domžalami in Krtino se potovalni čas proti Mariboru podaljša za približno 20 minut, občasno so zastoji med Vranskim in Trojanami proti Ljubljani ter med Framom in Slovensko Bistrico sever proti Ljubljani.
Čakalne dobe so na mejnih prehodih Sečovlje, Dragonja, Jelšane, Petrina, Vinica, Slovenska vas, Obrežje in Gruškovje. Tiskovna predstavnica Policijske uprave Koper Anita Leskovec je za STA pojasnila, da so se ljudje za prehod čez mejo dobro pripravili in imajo v veliki večini s sabo vso potrebno dokumentacijo in dokazila. Kakšnih težav na mejah zaradi tega ni.
Za vstop na Hrvaško je sicer potreben negativen PCR ali hitri antigenski test, ki ni starejši od 48 ur. Ta ni potreben za tiste z dokazilom, da so v zadnjih 180 dneh preboleli covid-19 ali da so bili cepljeni. Od drugega odmerka mora miniti najmanj 14 dni.
Izjema so poleg več drugih skupin, med katerimi so denimo potniki v tranzitu, tudi otroci do sedmega leta starosti, če potujejo s starši ali skrbniki, ki sami izpolnjujejo epidemiološke pogoje za vstop na Hrvaško.
Tudi pri odločanju o prehodih meje naj še vedno velja načelo previdnosti. Svetujejo premislek glede potovanj v tujino, predvsem na območja s slabšo epidemiološko sliko. Svetujejo, naj tja ljudje potujejo le, če je res nujno. Po povratku iz tujine pa priporočajo testiranje in, če je le možno, vsaj za nekaj dni osamitev in nato ponovno testiranje pred vrnitvijo v delovna okolja.
"Tako bomo zaščitili svoje bližnje, sodelavce in poskrbeli, da bo tudi po praznikih trend širjenja epidemije še naprej v upadanju, kar je naš skupni cilj in želja. Poleg tega pa bomo s tem poskrbeli tudi za ranljive skupine in vse tiste z večjim tveganjem, ki še čakajo na cepljenje in jih morebitna okužba lahko resno ogrozi," dodajajo na zbornici.