Včeraj potrdili 831 okužb, po vsej državi se lahko odprejo terase in vrtovi gostiln in lokalov

A.L., STA
24.04.2021 06:34
Včeraj so pri nas opravili 5180 PCR-testov in potrdili 831 okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je znašal 16 odstotkov, kažejo podatki covid-19 sledilnika. Opravili so tudi 41.784 hitrih testov.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Fotografija je simbolična.
Andrej Petelinšek

Hospitaliziranih je 618 ljudi, na intenzivni negi se jih zdravi 160. Iz bolnišnic so včeraj odpustili 58 oseb, umrlo jih je 9. Sedemdnevno povprečje okužb je 697.

Po vsej državi se bodo danes lahko odprle terase in vrtovi gostiln in lokalov. V pomurski, goriški in obalno kraški regiji, ki se uvrščajo na rumeni seznam, bodo dejavnost lahko opravljali tudi znotraj gostinskih obratov. To bo dovoljeno le pod pogojem testiranja potrošnikov na novi koronavirus, predložitvi dokazila o prebolelosti ali o cepljenju.

Trem sedaj rumenim regijam, kjer so bile terase gostinskih lokalov lahko že odprte, se je pridružilo še devet regij, ki se po epidemioloških razmerah uvrščajo na oranžni seznam - podravska, koroška, savinjska, zasavska, posavska, jugovzhodna Slovenija, osrednjeslovenska, primorsko-notranjska in gorenjska.

V gostinskem sektorju so vladnega rahljanja protikoronskih ukrepov veseli. Kritični pa so do pogojev pri odpiranju notranjih prostorov gostinskih lokalov in nanje ne pristajajo, so povedali v sekciji za gostinstvo in turizem pri Obrtno-podjetniški zbornici. Vlado so zato pozvali, da te diskriminatorne pogoje nemudoma odpravi.

Fotografija je simbolična.
Tomaž Primožič/fpa

Strežba hrane in pijač v gostinskih lokalih še naprej dovoljena med 7. in 19. uro

Tudi v Sindikatu delavcev gostinstva in turizma Slovenije so kritični do postavljenih pogojev. Želijo si bolj življenjskih ukrepov, k čemur so prav tako pozvali vlado. Že ukrepi, ki veljajo za vrtove in terase, denimo trimetrska razdalja med mizami in 1,5-metrska razdalja med ljudmi za isto mizo, so po njihovem nesmiselni in neživljenjski.

Strežba hrane in pijač v gostinskih lokalih je še naprej dovoljena med 7. in 19. uro. Dovoljena je le sedeča strežba ob upoštevanju omenjene razdalje. Za isto mizo lahko sedijo štiri osebe, imetnik lokala mora poskrbeti za ustrezno razkuževanje predmetov v skupni rabi. Izvajalci gostinske dejavnosti se morajo enkrat tedensko testirati, razen v primerih prebolelosti ali če so že cepljeni.

Ponujanje in prodajanje blaga in storitev potrošnikom na daljavo je še vedno dovoljeno povsod, kot tudi opravljanje dejavnosti priprave in strežbe jedi ter pijač v organizacijah, ki izvajajo gostinsko dejavnost za svoje zaposlene oziroma varovance ali za dostavo končnim potrošnikom.

Veselje ob sproščanju koronskih ukrepov naj po besedah zdravniške zbornice spremlja tudi odgovornost

V Sloveniji je v zadnjih dneh opazen trend zmanjševanja bremena epidemije covida-19, zato se postopoma rahljajo tudi ukrepi. Zdravniška zbornica Slovenije ob začetku prazničnega tedna prebivalcem priporoča, da ob sproščanju ukrepov še naprej upoštevajo ukrepe za preprečevanje širjenja okužbe covida-19, je zapisano na spletni strani zbornice.

"V prihajajočih dneh, ko nas čaka tudi nekaj praznikov, bodo po dolgem času spet odprte terase lokalov. Prav tako gibanje ni več omejeno na regije. Vse to nas kot družbo navdaja z veseljem in optimizmom. Zdaj tudi vemo o virusu že veliko več, kako se prenaša in kateri so tisti potrebni zaščitni ukrepi, ki virusu preprečujejo širjenje," so spomnili.

Prav zato v prihajajočem bolj sproščenem tednu ob vseh teh pozitivnih spremembah pozivajo prebivalce, naj bodo še naprej odgovorni in dosledno spoštujejo ukrepe za preprečevanje širjenja virusa. V zaprtih prostorih naj torej nosijo maske, vzdržujejo higieno rok in kašlja ter medsebojno razdaljo ter poskrbijo za zračenje prostorov.

Tudi pri odločanju o prehodih meje naj še vedno velja načelo previdnosti. Svetujejo premislek glede potovanj v tujino, predvsem na območja s slabšo epidemiološko sliko. Svetujejo, naj tja ljudje potujejo le, če je res nujno. Po povratku iz tujine pa priporočajo testiranje in, če je le možno, vsaj za nekaj dni osamitev in nato ponovno testiranje pred vrnitvijo v delovna okolja.

"Tako bomo zaščitili svoje bližnje, sodelavce in poskrbeli, da bo tudi po praznikih trend širjenja epidemije še naprej v upadanju, kar je naš skupni cilj in želja. Poleg tega pa bomo s tem poskrbeli tudi za ranljive skupine in vse tiste z večjim tveganjem, ki še čakajo na cepljenje in jih morebitna okužba lahko resno ogrozi," dodajajo na zbornici.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta