"Bolezen seveda ni za nami ali da bi se razmere kjerkoli že normalizirale. Sproščanje ukrepov, tudi pri prehajanju meje, je lahko varljivo, zato ker se lahko neosnovano približamo ideji, da bomo šli nekam drugam, kjer ne bo treba upoštevati niti omejitev niti tistih preventivnih ukrepov, ki smo jih navajeni doma," je na tiskovni konferenci vlade pred prazničnim tednom opozoril vodja konzularnega sektorja na ministrstvu za zunanje zadeve Andrej Šter.
Idila? Vprašanje!
Šter se ne more znebiti misli, pravi, da je zlasti pred prvomajskimi prazniki cilj in ambicija skoraj večine Slovencev, da bodo šli na Hrvaško, ki je zdaj zaradi koronavirusa v zelo težkem položaju. Torej v Istro, Šibenik, Split, tudi Zagreb, je naštel.
Razmere pri sosedih je treba upoštevati, ko se odpravimo in pričakujemo, da nas bodo tam pričakale idilične, skoraj že poletne razmere, pravi. O obveznosti pred vrnitvijo, če se na Hrvaškem ostane več kot 48 ur oziroma več kot 72 ur, to je testiranje, pa, da to pomeni seveda kontakt z obremenjeno hrvaško zdravstveno službo.
Na Reki bodo spet odprli trgovine in terase
V primorsko-goranski županiji na Hrvaškem bodo lahko v ponedeljek znova odprli terase gostinskih lokalov in vse trgovine, ki so jim z 12. aprilom prepovedali obratovanje zaradi takratnega poslabšanja epidemiološke slike v županiji s sedežem na Reki.
Terase gostinskih lokalov in trgovine bodo lahko odprte med 6. in 19. uro. Tudi muzeji bodo lahko od ponedeljka znova sprejemali obiskovalce. Do 3. maja pa so podaljšali pouk na daljavo za višje razrede osnovnih šol ter dijake v srednjih šolah, z izjemo maturantov. V primorsko-goranski županiji so v minulih 24 urah našteli 239 novih okužb z novim koronavirusom. V sosednji, istrski županiji, pa so v minulih 24 urah potrdili deset novih primerov. Primorsko-goranska županija ima najvišjo 14-dnevno incidenco okužb na 100.000 prebivalcev v državi, 1320, najnižjo pa imajo v istrski županiji, in sicer 115, je potrdil direktor hrvaškega zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) Krunoslav Capak. Povedal je še, da so od začetka tedna našteli 0,3 odstotka manj novih okužb kot v prvih petih dneh prejšnjega tedna. Pričakuje, da se bo po stagnaciji števila na novo okuženih dnevno število novih okužb v naslednjih nekaj dneh začelo tudi zmanjševati. (STA)
V Italiji najprej 5-dnevna karantena
Za Italijo velja, da je treba povedati, kam smo namenjeni, nakar na italijanskem ozemlju sledi petdnevna karantena. Kdor bi si zdaj zaželel pet ali sedem dni na Siciliji, bo torej slabo naletel, je opozoril Šter, ker mora upoštevati, da bo ostal v karanteni.
Tudi za Madžarsko Šter pravi, da so omejitve takšne, da si jih pri nas težko predstavljamo. Za vstop v Avstrijo je nujna elektronska prijava. Pogoj za vstop v Srbijo je PCR-test ... Pri določanju pogojev za prehod meje so države avtonomne, je povedal in posebej opozoril na pogoje tako imenovanih tretjih držav. "Situacij pa je nešteto," je pribil. Zato naj vsak, ki načrtuje pot, dobro premisli, ali je to res nujno.
Šter pred potovanjem napotuje na spletno stran ministrstva za notranje zadeve, kjer so objavljeni pogoji za odhod iz Slovenije in za vrnitev prek meje domov. Da nas kaj ne preseneti pri odhodu in pri povratku. Druga pa je spletna stran ministrstva za zunanje zadeve.
Vodja konzularnega sektorja MZZ je opozoril tudi na "dramatičen zasuk na slabše" v Indiji. Zapirajo se že letalske zveze s Kanado, Azijo, verjetno bodo sledila še ostala letališča. Nekaj Slovencev pa je tudi zdaj v Indiji. In ne ve se, kako dolgo bodo zaostrene razmere trajale, je opozoril.
Združene države Amerike prav tako svojim državljanom odsvetujejo potovanja v številne države, tudi v Slovenijo, je opozoril. "To ni dokaz, da je v Sloveniji zelo slabo ali slabše kot prej," pravi Šter, potrjuje pa, da se bo situacija s covidom še vlekla.
Z zrnom soli in brez prikrivanja
Sproščanje ukrepov je treba torej razumeti z zrnom soli. To je sicer možno, ni pa argument, da lahko kar grem in se po svetu obnašam, kot se doma ne bi, tako Šter. Na to naj mislijo tisti, ki se nameravajo odpraviti na svoj vikend na Hrvaško bodisi v kakšen hotel, je pozval. Po njegovih besedah je Hrvaška za velikonočne praznike ambiciozno odpirala hotele, potem pa morala kakšne spet zapreti.
Tisti, ki vas pred potovanjem opozori na kakšno neželeno situacijo, tudi uslužbenec na meji, ni sovražnik in nima slabih namenov, je še rekel.
Šter odsvetuje tudi prikrivanje okoliščin potovanja. Če kdo na meji na primer pove, da potuje iz zdravstvenih razlogov, v prtljažniku pa ima opremo za kopanje. Enako velja za prirejena ali ponarejena potrdila v zvezi s covidom, kar je tudi kaznivo dejanje, postopke na meji pa zaostri in postroži.
3786 nadzorov po zakonu o nalezljivih boleznih so opravili od 12. do 18. aprila, je povedala Deana Potza iz zdravstvenega inšpektorata. Izrekli so za 6 odstotkov več ukrepov kot teden prej. 9 odstotkov je bilo neskladnih lokacij, je povedala. Največ ukrepov je bilo izrečenih v trgovini (zadostna razdalja med kupci, potrdila zaposlenih o covidu), gostinstvu, cestnem in železniškem prometu, šolstvu (nenošnja mask) ...
Kljub temu Potza pravi, da se razmere izboljšujejo in da se vsi zelo trudijo spoštovati ukrepe.
Po en nadzor pravilnosti cepljenja tečeta v UKC Maribor in v mariborskem zdravstvenem domu, v ljubljanskem trije, nepravilnosti so odkrili v kočevskem zdravstvenem domu ...