Skupno število covidnih bolnikov, ki potrebujejo bolnišnično zdravljenje, se je povečalo za 17, število bolnikov na intenzivnem zdravljenju se je v primerjavi z dnevom prej zmanjšalo za pet.
Najmlajši hospitaliziran bolnik je star 21 let, prav tako najmlajši bolnik na intenzivni negi.
Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je v Sloveniji trenutno 126.251 aktivnih okužb.
Število aktivnih primerov okužb se je v primerjavi z dnevom prej povišalo za 7615. Sedemdnevno povprečje potrjenih primerov, ki trenutno znaša 11.058, je v primerjavi s predhodnim dnem višje za 584. Število potrjenih primerov v zadnjih 14 dneh na 100.000 prebivalcev znaša 5982, kar je 362 več kot dan prej.
V primerjavi z minulim ponedeljkom, ko so opravili 13.803 PCR-testov in potrdili 8681 okužb, so ta ponedeljek potrdili 4091 okužb več. Delež pozitivnih testov se je glede na minuli ponedeljek povečal za 12,3 odstotne točke.
V ponedeljek so opravili tudi 114.236 hitrih testov, katerih pozitivne rezultate preverjajo še s PCR-testi.
Po podatkih vlade je z enim odmerkom cepiva proti covidu-19 trenutno cepljenih 1.259.605 ljudi, kar predstavlja 60 odstotkov populacije. Z vsemi odmerki je cepljenih 1.207.103 ljudi, kar je 57 odstotkov prebivalstva.
Med starejšimi od 18 let je s prvim odmerkom cepljenih 70 odstotkov prebivalstva, z vsemi odmerki pa 67 odstotkov. S prvim odmerkom je cepljenih 80 odstotkov starejših od 50 let, z vsemi pa 78 odstotkov. Poživitveni odmerek je po aktualnih podatkih prejelo 575.535 ljudi.
Minuli teden so pri nas potrdili več kot 73.000 novih primerov koronavirusnih okužb, daleč največ od začetka epidemije in dobrih 28.000 več kot teden prej. Število hospitaliziranih covidnih bolnikov je rahlo zraslo, zmanjšalo pa se je število tistih na intenzivni terapiji. Umrlo je 80 bolnikov s covidom-19, skoraj dvakrat toliko kot v tednu prej.
Beovićeva: Ločiti je treba med hospitaliziranimi zaradi covida-19 in s covidom-19
Po besedah predsednice zdravniške zbornice Bojane Beović bi upad petega vala epidemije covida-19 lahko okvirno pričakovali v sredini februarja. Kot je dejala v izjavi za medije, je treba ločiti med bolniki, ki so v bolnišnice sprejeti zaradi covida-19, in bolniki, ki so hospitalizirani zaradi drugih bolezni, ob tem pa okuženi s koronavirusom.
Število covidnih bolnikov v bolnišnicah se po njenih besedah v Sloveniji dviga zelo počasi, komaj opazno. Kot je pojasnila, gre pri dnevnih podatkih o številu covidnih bolnikov "morda za nekakšno valovanje", ne pa povečanje. Oddelke intenzivne terapije pa počasi zapuščajo osebe, ki so se okužile še s koronavirusno različico delta.
Spomnila je, da so doslej valovi epidemije covida-19 praviloma potekali tako, da so se naprej okužili mlajši v populaciji, nato pa starejši. Slednji so nato čez čas potrebovali bolnišnično zdravljenje, še nekaj dni pozneje pa nekateri od njih intenzivno zdravljenje.
"Zdaj je čas, ko se splača stisniti zobe"
Če bo pri nas tako potekal tudi peti val, ni znano, je dejala. Izkušnje evropskih držav, ki so se z različico omikron soočile pred Slovenijo, pa kažejo, da so v bolnišnico sprejemali bolnike s covidom-19, in ne zaradi covida-19, število bolnikov na oddelkih intenzivne nege pa se skorajda ni spreminjalo.
Ob tem je spomnila na razlike med Slovenijo in nekaterimi zahodnoevropskimi državami v precepljenosti ranljive populacije: "Upam, da se ta razlika ne bo izkazala na način, da bi mi vendarle imeli še kak hujši val."
Če do takega scenarija vendarle ne bo prišlo, napoveduje, da se bo peti val covida-19 začel umirjati nekje v sredini februarja. "Zdaj je čas, ko se splača stisniti zobe," je pozvala.
Raziskava: Poživitveni odmerek zelo učinkovito ščiti pred smrtjo zaradi covida
Cepljenje proti covidu-19 zelo dobro ščiti pred hudim potekom bolezni in smrtjo, poživitveni odmerek pa še bistveno bolj, kažejo novi podatki o cepljenih in necepljenih v Avstriji. Trije odmerki cepiva zagotavljajo 99-odstotno učinkovitost pred smrtjo v primerjavi z necepljenimi, kaže analiza avstrijskega raziskovalnega inštituta GÖG.