Fotografija je simbolična.
V četrtek so opravili tudi 63.340 hitrih antigenskih testov, katerih pozitivne rezultate preverjajo še s PCR-testi. Sedemdnevno povprečje potrjenih primerov se je zmanjšalo za 164, 14-dnevno na 100.000 prebivalcev pa za 51.
Z enim odmerkom cepiva proti covidu-19 je po podatkih NIJZ cepljenih 1.227.059 ljudi, z vsemi potrebnimi odmerki pa 1.143.838.
Pri Slediniku so objavili, da osem občin v zadnjem dnevu ni imelo novih potrjenih primerov. 14-dnevna pojavnost na 100.000 prebivalcev je padla pod 2000, še vedno pa prevladujeta starostni skupini 5 do14 in 35 do 44 let, torej med otroki, starši, zaposlenimi v izobraževanju, so opozorili.
Poklukar: Odločitev o začetku cepljenja mlajših od 12 let bomo sprejeli, ko se bo stroka poenotila
Minister za zdravje Janez Poklukar je ob odločitvi Evropske agencije za zdravila (Ema) povedal, da bodo odločitev o začetku cepljenja otrok, starih od štiri do 11 let, v Sloveniji sprejeli, ko se bo stroka poenotila. Otroci iz omenjene starostne skupine bodo ob cepljenju sicer prejeli nekoliko manjši odmerek cepiva, ki bo tudi manj koncentriran.
Poklukar je izrazil upanje, da se bo stroka glede cepljenja mlajših do 12 let proti covidu-19 poenotila čim prej. Ob tem je izpostavil pediatrično stroko in posvetovalno skupino za cepljenje pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ). Vodja skupine Bojana Beović je za STA napovedala, da se bo skupina o tej temi sestala in da posebna priporočila skupine za cepljenje še sledijo. "Čakali smo na opredelitev Eme, sedaj bomo to obravnavali," je pojasnila.
Otrokom v omenjeni starostni skupini bo namenjen poseben odmerek cepiva Pfizer, ki je že naročeno in bo v Slovenijo prišlo v decembru, je poudaril Poklukar.
Iniciativa za podaljšanje statusa prebolevnikov s šestih na 12 mesecev
V Civilni iniciativi za strokovno obravnavo prebolelih po okužbi s koronavirusom so na NIJZ naslovili pobudo za podaljšanje statusa prebolevnikov s šestih na 12 mesecev. NIJZ odgovarja, da zaščita po okužbi s strokovnega stališča najverjetneje traja devet mesecev, a je odločitev o veljavnosti statusa prebolelih na strani Evropske unije in vlade.
V civilni iniciativi ocenjujejo, da so prebolevniki v slabšem položaju v primerjavi s polno cepljenimi. Ob tem se sklicujejo na "številne znanstvene študije in podatke z domačega terena", po katerih naj bi imeli prebolevniki trajnejšo in učinkovitejšo zaščito pred ponovno okužbo kot polno cepljeni.
Prebolevniki po njihovi oceni za družbo predstavljajo minimalno tveganje za širjenje okužb s koronavirusom in ne obremenjujejo zdravstvenega sistema, saj ne polnijo bolniških postelj na intenzivnih oddelkih v primeru ponovne okužbe.
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so za STA pojasnili, da še preverjajo, če so prejeli poziv iniciative. Center za nalezljive bolezni NIJZ poziva sicer ni prejel.
Status prebolevnikov v okviru digitalnih covidnih potrdil je po njihovih navedbah omejen na obdobje šestih mesecev zaradi evropske uredbe in vladnih odlokov.
Posvetovalna skupina za cepljenje pri NIJZ pod vodstvom infektologinje Bojane Beović je v preteklosti že razpravljala o tem, kdaj priporočiti cepljenje prebolevnikov, so opomnili na NIJZ.
Cepljenje za prebolevnike po devetih mesecih
V nacionalnih priporočil za cepljenje proti covidu-19 je tako zapisano, da zaščita po prebolelosti zelo verjetno traja devet mesecev, zato se prebolevnikom priporoča, da se cepijo do devet mesecev po preboleli bolezni, pri čemer zadostuje en odmerek cepiva. "Na drugi strani pa cepljenje prebolevnikov odlok in evropska uredba umeščata v obdobje šestih mesecev," so pojasnili na NIJZ.
Na ministrstvu za zdravje so za STA navedli, da so s pobudo iniciative seznanjeni. Po besedah vodje strokovne skupine za covid-19 pri ministrstvu Mateje Logar, je šlo pri omejevanju veljavnosti statusa prebolevnikov na šest mesecev za priporočila Evropske unije, ki jih spremljajo in se bodo v skladu z njimi tudi odločali.
Podatke o številu prebolevnikov, ki so se ponovno okužili s koronavirusom, po besedah Logarjeve hrani NIJZ. "Predvsem pa je treba upoštevati, da so podatki o prebolevnikih slabo obdelani, ker nekatere raziskave kažejo, da je verjetnost, da prebolevnik pride v bolnišnico petkrat večja kot pri cepljenih," je pojasnila Logarjeva.
Vlada je v odloku, ki je začel veljati 5. septembra, veljavnost statusa prebolevnikov podaljšala s 180 na 240 dni. V odloku, ki je začel veljati 15. septembra, pa je njihov status zopet skrajšala na 180 dni.
Slovenija naročila 60.000 odmerkov Pfizerjevega cepiva za mlajše od 12 let
Na NIJZ so za STA pojasnili, da bo Pfizerjevo cepivo za mlajše od 12 let imelo drugačno koncentracijo kot cepivo, ki je namenjeno starejšim. Koncentracija cepiva v vialah, ki bodo na voljo otrokom med 5 in 11 letom, bo trikrat manjša od vial, ki so namenjene odraslim. Prav tako bo odmerek, namenjen mlajšim od 12 let, nekoliko manjši in bo vseboval 0,2 mililitra cepiva. Starejši od 12 let pa sicer pri cepljenju s cepivom Pfizer prejmejo 0,3 mililitra cepiva.
Kot so za STA potrdili na zdravstvenem ministrstvu, je Slovenija naročila 60.000 odmerkov Pfizerjevega cepiva za mlajše od 12 let.
Ema je včeraj priporočila razširitev uporabe cepiva proti covidu-19 podjetij Pfizer/BioNTech na otroke, stare od pet do vključno enajst let. Cepivo Comirnaty je Ema za starejše od 12 let odobrila že pred časom.
Ema je doslej priporočila uporabo t. i. mRNK cepiv podjetij Pfizer/BioNTech in Moderna ter vektorskih cepiv podjetij AstraZeneca in Johnson & Johnson. Comirnaty je doslej prvo, ki ga je priporočila tudi za cepljenje otrok, mlajših od 12 let. Po poročanju nemške tiskovne agencije dpa naj bi sicer v kratkem za to starostno skupino priporočila tudi cepivo Moderne.
Mlajši otroci sicer zelo redko zbolijo za hujšo obliko covida-19, a te možnosti tudi pri njih ni mogoče izključiti. Je pa res, da se zato pri njih drugače kot pri bolj rizičnih skupinah ocenjuje razmerje med prednostmi in tveganji cepljenja. Obenem so med mlajšimi otroki v tokratnem valu pandemije okužbe z novim koronavirusom pogosto širijo hitreje kot med ostalimi, saj so še edini, ki se proti covidu-19 doslej niso cepili.