Večji nadzor nad spletnimi vplivneži: Nekateri se pravil še vedno ne držijo, koliko kazni je napisal inšpektorat?

A.L.
27.05.2024 05:05

Glavna tržna inšpektorica Andreja But opozarja, da je na družbenih omrežjih veliko mladih, ki hitreje razvijejo občutek povezanosti, bližine in zaupanja in so zato posebej ranljivi.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Fotografija je simbolična. 
Profimedia

Z razmahom vplivnežev, ki imajo iz dneva v dan več sledilcev, se nad njimi uvaja tudi večji nadzor. Tisti, ki na instagramu spremljajo katerega od slovenskih vplivnežev, so v zadnjih tednih gotovo opazili spremembo pri oglaševanju izdelkov. Plačanim objavam dopišejo "oglas" in navedejo tudi ime podjetja, ki je naročnik oglasa. In čeprav ustvarjalcem spletnih vsebin novi zakon o varstvu potrošnikov to nalaga že leto dni, večina vplivnežev tega ni upoštevala. Portal N1 je konec aprila poročal, da je "tržni inšpektorat zato okoli novega leta od vseh podjetij zahteval seznam vplivnežev, s katerimi sodelujejo. Inšpektorji so nato pod drobnogled vzeli vse ustvarjalce in jim prav v teh dneh začeli pošiljati dopise z vsemi napakami in kršitvami, ki so jih zaznali. Če kršitev ne bodo odpravili, jih čaka globa".

Z vprašanji, koliko glob so doslej izdali, pa tudi, katerim vplivnežem največ, smo se obrnili na Tržni inšpektorat RS (TIRS). Glavna tržna inšpektorica Andreja But je pojasnila, da posebnih evidenc, iz katerih bi izhajalo, koliko glob so izdali zoper vplivneže, tržni inšpektorat ne vodi. Prav tako ne vodijo evidenc o tem, pri katerih vrstah vplivnežev je bilo zaznanih največ kršitev. "Tržni inšpektorat vodi evidence po členih kršitev posameznega predpisa, kršitve pa se lahko v praksi nanašajo na različne dejavnosti," pravi Andreja But in ob tem opozori, da bi bili vplivneži morali oglase označevati že po prejšnjem zakonu o varstvu potrošnikov.

Mladi hitreje razvijejo občutek povezanosti, bližine in zaupanja

"Pred razmahom vplivnežev je tržni inšpektorat ukrepal predvsem na podlagi prijav, saj tovrstno oglaševanje ni bilo tako pogosto. Zaradi zaznave porasta oglaševanja prek vplivnežev je TIRS že 26. junija lani napovedal, da bo v jesenskem času začel z izvajanjem nadzora na področju oglaševanja vplivnežev. Nadzora, načrtovanega v sodelovanju z Evropsko komisijo, se je Slovenija udeležila skupaj z drugimi državami članicami." Namen takratne objave je bil ozavestiti potrošnike, da gre pri različnih objavah na družbenih omrežjih lahko za naročeno oglaševanje podjetja, ki z vplivneži sodeluje, vplivnež pa ni navedel, da gre za oglas.

Andreja But opozarja, da je na družbenih omrežjih veliko mladih, ki hitreje razvijejo občutek povezanosti, bližine in zaupanja in so zato posebej ranljivi. "Mladi pogosto posnemajo modo, trende in slog življenja vplivnežev, njihove promocijske objave pa lahko vplivajo na nakupne odločitve, zato je nujno jasno zagotoviti informacijo, da gre za oglasna sporočila oziroma plačane objave." Hkrati je bila lanska junijska objava namenjena tudi vsem tistim, ki se s tovrstno dejavnostjo ukvarjajo in morda niso imeli urejene katere od zakonskih obveznosti. Z upoštevanjem pravnih obveznosti si vplivneži lahko povečajo verodostojnost in zaupanje med sledilci in potencialnimi partnerji ter tako gradijo dolgoročne odnose, preprečijo pa lahko tudi morebitne kazni in tožbe, do katerih bi prišlo zaradi neupoštevanja zakonodaje, pove tržna inšpektorica.

Večina vplivnežev sodeluje in upošteva navodila

Novembra so bili nato opravljeni prvi pregledi poslovanja naključno izbranih vplivnežev na različnih družbenih omrežjih. "Potrdimo lahko, da večina vplivnežev sodeluje in upošteva navodila." Zaradi omejenega števila inšpektorjev nadzor sicer ne zajema vseh vplivnežev, ki delujejo na območju Slovenije. Sicer pa bo za celovito ureditev tega področja potreben čas, je prepričana inšpektorica Andreja But.

Kljub jasnim zakonom se marsikateri vplivnež pravil še vedno ne drži. "Razlogi za zakasnitev upoštevanja zakona so lahko različni in pogosto odražajo potrebo po ozaveščanju in izobraževanju o zakonskih zahtevah," meni sogovornica. "Kot smo že pojasnili, smo s tem namenom v preteklem letu objavili prispevek, v katerem smo obrazložili, katera zakonska določila iz pristojnosti tržnega inšpektorata morajo vplivneži upoštevati pri svojem poslovanju. Kljub vsem prizadevanjem pa se vedno najdejo posamezniki, ki pravil ne upoštevajo, zato tržni inšpektorat izvaja poostrene nadzore."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta