Potem ko je preiskovalna parlamentarna komisija, ki preiskuje sume nezakonitega financiranja političnih strank, v vmesnem poročilu ugotovila, da se SDS financira prek vzporednega obvodnega modela, se je v državnem zboru kot priča naposled zglasil Uroš Urbanija. Avgusta razrešeni direktor Televizije Slovenija, ki je povezan s SDS, se je večkrat izmikal neposrednim odgovorom na vprašanja članov preiskovalne komisije. Seja se je spremenila v farso, saj je bilo veliko medsebojnega obračunavanja med tokratno pričo in poslanci koalicije.
Preiskovalna komisija je doslej na zaslišanje že večkrat povabila Uroša Urbanijo. Ker je trdil, da vabila na sejo sploh ni prejel, so ga iskali z detektivom. V začetku oktobra so ga našli na recepciji državnega zbora, kjer so mu uspešno vročili vabilo na sejo preiskovalne komisije. Poslance je zanimal vprašljiv način oglaševanja štirinajste vlade, ministrstev in vladnih služb v sestavi, ko je Urbanija v obdobju zadnje vlade Janeza Janše vodil vladni urad za komuniciranje. Bolj kot z lastnimi potezami se je Urbanija na seji preiskovalne komisije ukvarjal z nasprotnim političnim polom. Večkrat je omenil, da še vedno ni pojasnjeno ozadje posla za več kot 100.000 evrov med podjetjem Gen-I pod vodstvom nekdanjega predsednika uprave Roberta Goloba in podjetjem, ki ga je vodila takratna novinarka Vesna Vuković, sedaj generalna sekretarka Gibanja Svoboda. Prav tako se je pogosto obregnil v namero ministrstva za obrambo pod taktirko Marjana Šarca glede spornega razpisa o snemanju resničnostne serije z vojaško vsebino, ki so ga po medijskem razkritju razveljavili.
Predsednica komisije Mojca Šetinc Pašek je Urošu Urbaniji očitala, da je Ukom pod njegovim vodstvom sprejel sporno uredbo, ki jo je nato preimenoval v priporočila za oglaševanje v medijih pri uporabi blagovne znamke "I feel Slovenia" in tako pomagal financirati strankarske medije pod okriljem SDS na čelu z Nova24TV. To je Urbanija zavrnil in pojasnil, da je šlo pravzaprav za antimonopolni ukrep. Preiskovalna komisija sumi, da je Urbanija vplival tudi na vsebine oglaševalskih kampanj ministrstev, kar je označil za halucinacijo poslanke Levice Nataše Sukič. "Ko sem bil direktor Ukoma, so se stvari vodile precej transparentno. Nikakor se ni denar pretekal samo enemu mediju, kot se dogaja pod trenutno vlado. Nikogar se ni financiralo na način, kot je sedanji premier Golob financiral novinarko Vuković," je dejal Urbanija, ki je na vprašanja pogosto odgovarjal z vprašanji in tako poskušal preusmerjati pozornosti od predmeta preiskave.
Mojca Šetinc Pašek na izhodnih vratih
Potem ko je Gibanje Svoboda iz stranke izključilo poslanko Mojco Šetinc Pašek, je vodja poslancev največje vladne stranke Borut Sajovic predlagal njeno razrešitev iz preiskovalne komisije, ki se ukvarja s preiskovanjem sumov nezakonitega financiranja političnih strank. Gibanje Svoboda po poročanju N1 za naslednico Mojce Šetinc Pašek predlaga poslanko in nekdanjo novinarko Tamaro Vonta, ki sodi med najbolj zveste poslanke predsedniku stranke Robertu Golobu in ožjemu vrhu Svobode. S tem bo končan javni obračun Gibanja Svoboda z nazaželeno poslanko, ki ji je premier očital, da je streljala avtogole, poslanka pa v postopku izključitve pred izvršnim odborom in svetom stranke ni imela možnosti zagovora. Poslanka se naknadno ni pritožila na sklep stranke, saj ni želela legitimirati neresnic, ki so jih ob njeni izključitvi navedli v vodilni parlamentarni stranki. Mojca Šetinc Pašek navkljub vsemu za zdaj ostaja poslanka Svobode, kar pa bi se lahko v kratkem spremenilo. Po naših informacijah je v prihodnjih dneh možen njen odhod iz poslanske skupine. V tem primeru bi lahko postala nepovezana poslanka. Če bi se ji pridružila vsaj še dva (nezadovoljna) poslanca, bi skupaj lahko ustanovili nepovezano poslansko skupino.
Na poizvedovanje, ali je Urbanija želel posnemati madžarski model financiranja medijev, je dejal, da z modelom sosednje države pod vodstvom Viktorja Orbana ni seznanjen, da pa zelo dobro pozna italijanskega, saj je nekoč živel v Italiji in bral tamkajšnje medije. Prav tako je zavrnil namigovanja predsednice komisije, da je v zameno za vodenje Ukoma za nagrado nato prevzel direktorsko mesto na TV Slovenija. "Če mislite, da je nagrada voditi javno televizijo, potem slabo poznate TV Slovenija," je odgovoril predsednici komisije, ki je bila dolgoletna novinarka na Kolodvorski.