Vlada dvignila omejitev zbiranja na 50 ljudi, spremembe tudi pri obratovanju lokalov, pa v športu, kulturi, šolstvu ...

A.L., STA
12.05.2021 19:18
Vlada je danes spremenila določbe o omejitvi zbiranja ljudi zaradi epidemije covida-19. Kot je za STA potrdil minister za notranje zadeve Aleš Hojs, so jo z 10 dvignili na 50. Z več odloki pa je vlada tudi opredelila obisk športnih, kulturnih in drugih prireditev, in sicer pri 50 odstotkih sedišč za cepljene, testirane in prebolevnike.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Fotografija je simbolična.
Andrej Petelinšek

Od sobote dalje bo tako na organiziranih javnih prireditvah in javnih shodih na prostem in v zaprtih prostorih pod pogoji iz zakona o javnih zbiranjih dovoljeno zbiranje do 50 udeležencev. Na shodih in prireditvah bo zbiranje več kot 50 udeležencev izjemoma dovoljeno ob pogojih, ki jih predpiše Nacionalni inštitut za javno zdravje in za tako zbiranje izda pozitivno mnenje.

Vse ostale omejitve glede shodov in prireditev ostajajo nespremenjene: v zaprtih prostorih je lahko en udeleženec na 20 kvadratnih metrov, še naprej je obvezna uporaba zaščitnih mask, na prostem je lahko en udeleženec na 10 kvadratnih metrov, medosebna razdalja med udeleženci pa mora biti povsod najmanj 1,5 metra, so pojasnili na ministrstvu za notranje zadeve v sporočilu po seji vlade.

Pri verskih obredih, bogoslužjih, molitvah in drugih verskih praksah se število oseb, ki kolektivno uresničujejo versko svobodo v zaprtih prostorih, omeji na 50-odstotno zasedenost zmogljivosti sedišč, na prostem pa na največ 50 udeležencev. Medosebna razdalja med udeleženci mora biti v vseh primerih najmanj 1,5 metra, razen med osebami iz skupnega gospodinjstva, je navedeno v sporočilu po seji vlade.

Karanteno, ki bo odrejena pri vstopu v državo, zopet možno prekiniti po petih dneh z negativnim PCR testom

Po navedbah Hojsa naj bi omejitev 50-odstotne zasedenosti veljala tudi za obiske kinodvoran. Naj bi bilo pa več pojasnil dostopnih na četrtkovi vladni covidni novinarski konferenci.

Hojs je med sproščanji protikoronskih omejitev navedel tudi, da bo karanteno, ki bo odrejena pri vstopu v državo, zopet možno prekiniti po petih dneh z negativnim PCR testom.

Vlada je danes do 15. junija podaljšala veljavnost odloka o začasnih ukrepih pri izvajanju obveznega zdravstvenega zavarovanja. Do 23. maja pa je podaljšala obveznost nošenja mask na javnih krajih in razkuževanja rok ter obveznost namestitve razpršilnikov za razkuževanje rok v večstanovanjskih stavbah, je še navedeno v sporočilu po seji vlade.

Obisk kulturnih prireditev glede na polovično število sedišč

Vlada je sprostila delovanje kulturnih prireditev v zaprtih javnih prostorih in na prostem. Pri tem je določila, da prireditev ni dopustno izvesti brez sedišč, obiskovalce pa je omejila glede na 50-odstotno število sedišč. Udeležba na prireditvah je sicer dopustna le ob negativnem testu, cepljenju ali prebolelosti covida-19.

S spremembami odloka o začasni omejitvi ponujanja kulturnih storitev končnim uporabnikom je vlada sklenila tudi, da strežba in uživanje hrane in pijače na javnih kulturnih prireditvah nista dovoljena.

Boris Vugrinec

V zaprtih javnih prostorih je vlada dovolila združevanje do 50 oseb v kulturnih ustanovah, če je med njimi mogoče zagotoviti medosebno razdaljo 1,5 metra, kar sicer ne velja za osebe iz skupnega gospodinjstva. Več kot 60 oseb pa je dovolila v primerih zaključenih skupin, ki se lahko združujejo na podlagi priporočil Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) s področja vzgoje in izobraževanja.

Ne glede na omejitev pri sediščih pa je izvajanje javnih kulturnih prireditev dovoljeno v primerih zaključenih skupin, ki se lahko združujejo na podlagi priporočil NIJZ s področja vzgoje in izobraževanja, so po seji sporočili z vladnega urada za komuniciranje.

Ukrep bo veljal do 23. maja. Podrobnosti bo predvidoma na četrtkovi novinarski konferenci pojasnila državna sekretarka na ministrstvu za kulturo Igracija Fridl Jarc.

Razdalja med osebami za mizo ne bo več določena

Vlada je na današnji seji podaljšala tudi dovoljen čas opravljanja gostinske dejavnosti. Od ponedeljka bo to v vseh statističnih regijah od 5. do 22. ure, in ne več od 7. do 19. ure. Ob tem se bodo sprostile tudi nekatere druge omejitve, so sporočili iz urada vlade za komuniciranje.

Fotografija je simbolična.
Sašo Bizjak

Vlada je spremenila pogoje za ponujanje gostinskih storitev v notranjosti gostinskih obratov. Tam je ponudba za mizami dovoljena za največ štiri osebe, med robovi miz pa mora biti najmanj tri metre razdalje. Razdalja med osebami za mizo ne bo več določena, pogoj omejitve števila oseb za eno mizo pa ne velja za osebe, ki še niso dopolnile 18 let in so skupaj z ožjimi družinskimi člani oziroma skrbniki.

Vlada je spremenila pogoj glede omejitve števila oseb v zaprtih javnih prostorih, v katerih se izvaja dejavnost ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom. Na potrošnika mora biti 20 kvadratnih metrov poslovnega prostora, pogoj pa ne velja za osebe, ki še niso dopolnile 18 let in so skupaj z ožjimi družinskimi člani oziroma skrbniki, ter za osebe, ki potrebujejo spremstvo.

V vseh turističnih regijah bodo kampi po novem lahko ponujali do 70 odstotkov razpoložljivih enot. Sedaj lahko lahko oddajajo 30 enot.

Vlada spremenila odlok o podaljšanju veljavnosti vozniških dovoljenj in teoretičnega dela vozniškega izpita

Vlada bo s ponedeljkom omogočila še obratovanje igralnih salonov in prirejanje posebnih iger na srečo med 5. in 22. uro pod pogojem, da zaposleni in gostje izpolnjujejo pogoj prebolelosti, cepljenja oz. opravljenega testa na novi koronavirus. Igralni saloni bodo lahko ponujali do 50 odstotkov razpoložljivih zmogljivosti.

Vlada je spremenila odlok o podaljšanju veljavnosti vozniških dovoljenj in teoretičnega dela vozniškega izpita, kar bo začelo veljati dan po objavi v uradnem listu. Za podaljšanje veljavnosti vozniških dovoljenj voznikov začetnikov ali tiskih, ki morajo opraviti program dodatnega usposabljanja, velja, da se do 31. decembra podaljšuje veljavnost le tistih vozniških dovoljenj voznikov začetnikov, ki so oz. bodo potekla med 16. novembrom 2020 in vključno 15. junijem. Isti datumi veljajo za podaljšanje veljavnosti teoretičnega dela vozniškega izpita.

Vlada

Vlada je z odlokom do 23. maja podaljšala veljavnost ukrepov iz odloka o omejitvah in načinu izvajanja ponujanja in prodajanja blaga in storitev neposredno potrošnikom na področju voznikov in vozil ter odloka o omejitvah in načinu izvajanja javnega prevoza potnikov.

Vlada je izdala odlok o finančnem nadomestilu zaradi izpada dohodka pri reji drobnice zaradi posledic drugega vala epidemije covida-19 za obdobje od 1. oktobra 2020 do 31. januarja, kjer imajo najmanj 30-odstotni izpad dohodka glede na povprečje let 2017, 2018 in 2019. Odlok opredeljuje, kdo je upravičenec in višino nadomestila. Za izvedbo ukrepa je v proračunu predvidenih 820.000 evrov.

Med 17. majem in vključno 23. majem bo veljal še vladi odlok o omejitvi in načinu izvajanja preizkusov znanja o strokovni usposobljenosti za upravljanje energetskih naprav.

Prihodnji teden v šolske klopi vsi srednješolci in študenti

V ponedeljek bodo v šolske klopi znova sedli vsi srednješolci. Ministrstvo za izobraževanje je namreč srednjim šolam poslalo okrožnico, iz katere izhaja, da z izobraževanja po modelu C, ko so se tedensko izmenjevali doma in v šoli, prehajajo na model B. Študenti pa bodo lahko predavanja znova poslušali v živo.

"Ker se je epidemiološka slika izboljšala, prehajamo v Sloveniji v t. i. rumeno fazo. To po vladnem semaforju sproščanja ukrepov za zajezitev epidemije covida-19 pomeni popolno odprtje srednjih šol in fakultet v prihodnjem tednu," so navedli na ministrstvu za izobraževanje.

Fotografija je simbolična.
Andrej Petelinšek

Pouk v srednjih šolah bo potekal po modelu B, kar pomeni, da se vsi dijaki izobražujejo v šoli oziroma v vzgojno-izobraževalnem zavodu, prav tako lahko dijaki ves čas bivajo v dijaških domovih. Treba pa je upoštevati omejitve, ki so določene s priporočili oziroma se nanašajo na vzdrževanje higienskega režima ter izvajanje preventivnih ukrepov, so opozorili na ministrstvu.

Zaščitne maske ostajajo obvezne, razen za dijake pri pouku športne vzgoje. Pri testiranju zaposlenih v vzgojno-izobraževalnih zavodih ni sprememb.

Tudi na višjih strokovnih šolah je v celoti mogoča izvedba predavanj v živo. Glede nošenja mask in testiranja zaposlenih ni sprememb.

Dejavnost izobraževanja odraslih je organizacijsko že sedaj potekala brez omejitev, tako bo veljalo tudi v prihodnje. V veljavi ostajajo določila glede testiranja izvajalcev, nošenja mask in ostala priporočila za preprečevanje širjenja okužbe.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta