Laboratoriji, ki opravljajo sekvenciranje genomov novega koronavirusa, te podatke vnesejo na portal GISAID. Gre za svetovno znanstveno pobudo in primarni vir, ki ponuja odprt dostop do genomskih podatkov novega koronavirusa.
Predstojnik inštituta Miroslav Petrovec za STA še ni potrdil te informacije. Prav tako z njo niso seznanjeni v Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano.
V četrtek bodo sicer predvidoma no novinarski konferenci o covidu-19 predstavili stanje glede različic v Sloveniji.
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je sicer v ponedeljek sporočila, da je indijska različica novega koronavirusa bolj nalezljiva, zato je skrb vzbujajoča. Gre za različico novega koronavirusa z oznako B.1.617.
Ema: Odobrena cepiva najverjetneje ščitijo tudi pred indijsko različico koronavirusa
Na Evropski agenciji za zdravila (Ema) menijo, da vsa štiri v Evropski uniji odobrena cepiva proti covidu-19 najverjetneje nudijo zaščito tudi pred indijsko različico novega koronavirusa. To različico virusa, ki povzroča bolezen covid-19, so doslej potrdili v več kot 40 državah, tudi v Sloveniji.
"Podatki so precej pomirjujoči glede dejstva, da bodo vsaj cepiva mRNK nevtralizirala to različico, vsaj v tolikšni meri, da bodo zagotovila zadostno zaščito," je danes povedal vodja cepilne strategije pri Emi Marco Cavaleri. Na tehnologiji mRNK temeljita cepivi Pfizerja in Moderne.
Cavaleri je dodal, da agencija zelo pozorno spremlja podatke glede indijske različice, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Menijo, da bi bili lahko tudi vektorski cepivi AstraZenece in Johnson & Johnsona učinkoviti proti virusni različici B.1.617. Vendar pa še čakajo podatke o uporabi različice AstraZenecinega cepiva v Indiji.
"Zaenkrat smo v splošnem precej prepričani, da bodo cepiva pokrivala to različico," je povedal Cavaleri.
Ema je doslej odobrila cepivi mRNK proizvajalcev Pfizer in Moderna ter vektorski cepivi AstraZenece in Johnson & Johnsona. Opravlja pa še tekoči pregled podatkov o štirih drugih cepivih. Kmalu bi lahko odločili o odobritvi cepiv podjetji CureVac in Novavax. Slednje je sicer sporočilo, da bo za odobritev zaprosilo šele v tretjem četrtletju tega leta.
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je v ponedeljek sporočila, da je indijska različica novega koronavirusa bolj nalezljiva, zato je skrb vzbujajoča. Doslej so jo potrdili v več kot 40 državah, tudi v Sloveniji.