Volilna napoved kaže, da bi lahko bil najverjetnejši zmagovalec državnozborskih volitev Robert Golob in njegovo Gibanje svoboda. Za njim je SDS Janeza Janše, razlika med njima (3,7 odstotka) se je povečala v škodo SDS, še naprej pa nista zelo daleč narazen, kar pomeni, da je še naprej vse odprto. Interval zaupanja kaže, da bi se izid Golobovih gibal med 24,8 in 30,6 odstotki, Janševih pa med 21,2 in 26,8. Na tretjem mestu so SD Tanje Fajon (8,1 odstotka; interval zaupanja med 6,3 in 9,9), za njimi pa Levica Luke Mesca (7,1 odstotka; interval zaupanja med 5,4 in 8,7).
Na petem mestu je NSi Mateja Tonina, ki je precej pokvarila izid iz prejšnjih dni, kar gre pripisati aferi njihovega kmetijskega ministra (6,9 odstotka; interval zaupanja med 5,2 in 8,5), nad parlamentarnim pragom pa sta še LMŠ Marjana Šarca (4,3 odstotka; interval zaupanja med 3 in 5,6) ter SAB Alenke Bratušek (4 odstotki; interval zaupanja med 2,7 in 5,3). Po tej volilni napovedi koalicija Povežimo Slovenijo (PoS) ostala tik pod parlamentarnim pragom (3,6 odstotka; interval zaupanja med 2,4 in 4,8). Interval zaupanja ji sicer še nakazuje možnost preboja v DZ. Zelo na robu je tudi gibanje Resni.ca s tremi odstotki, interval zaupanja ji teoretično še omogoča vstop v parlament.
Leva sredina v prednosti
Zadnja volilna napoved ne kaže najbolje (zdajšnjim in morebitnim prihodnjim) koalicijskim partnerjem SDS, saj je NSi poslabšala izid, velik zdrs pa se je zgodil tudi PoS, ki ji je že obetala skoraj zagotova uvrstitev v DZ.
Grobi preračuni odstotkov kaže, da GS+KUL ta trenutek obvladuje polovico vseh glasov, SDS in NSi pa skupaj dobrih 30 odstotkov, če prištejemo še PoS, pa slabih 35.
Nekaj zanimivih premikov je še pri strankah, ki so v zadnjih dneh sicer izboljšale svoje odstotke, a je njihova uvrstitev v DZ še naprej teoretična. Na "vrhu" je Piratska stranka, sledijo ji Vesna (obe stranki sta nad dvema odstotkoma), Naša dežela, SNS in Naša prihodnost/Dobra država.
Spletna volilna napoved: nekoliko drugačna razmerja
Agencija Ninamedia je danes pripravila še dodatno, Spletno volilno napoved. V okviru spletnega kluba Ninamedie so anketirali 1653 ljudi. Rezultati, pojasnjujejo na agenciji, so nekoliko različni kot v zgornji raziskavi: razmerje med vodilnima strankama je nekoliko višje, Povežimo Slovenijo je nad parlamentarnim pragom, nekoliko slabše je pozicionirana SAB, boljše kaže pa gibanju Resni.ca in Naši deželi.
Izkušnje iz preteklosti kažejo, da je spletna raziskava nekoliko manj zanesljiva, ker je odzivnost sodelujočih nekoliko drugačna in težje nadzorovana
Znotraj spletne raziskave sicer zajamejo nekoliko višji delež mlajše populacije, kar povzroča določeni razkorak pri končnem izračunu ratingov.
Uporaba rezultatov le z dovoljenjem
Ponatis in uporaba rezultatov javnomnenjske ankete sta dovoljena le z izrecnim soglasjem naročnikov ankete, družb Dnevnik in Večer. Po izteku dvanajstih ur od prve objave javnomnenjske ankete v edicijah njenih naročnikov pridobitev dovoljenja ni več potrebna.
Tracking poll
je vrsta javnomnenjske ankete, ki se izvaja zaporedno, vsak dan na novem vzorcu. Vsakokratni izračun se opravi in objavi na osnovi zadnjih treh anket. Vsak nov izračun se izvede tako, da se izloči rezultat najstarejše ankete in doda rezultat najnovejše v tridnevnem zaporednem merjenju. Na ta način lahko ugotavljamo spremembe v stališčih volivcev o tem, katero stranko bodo volili. Naročnika javnomnenjske ankete tracking poll sta časnika Dnevnik in Večer.
O volilni napovedi
Anketiranje je potekalo telefonsko, po metodi računalniško podprtega telefonskega anketiranja (CATI). V raziskavi so uporabili dvostopenjski naključni vzorec. Osnova vzorčenja je univerzalni telefonski imenik, iz katerega so naključno izbrana gospodinjstva (pri čemer upoštevamo prostorsko razpršenost glede na slovenske statistične regije) in znotraj njih naključno izbrani anketiranci. Pred analizo so bili podatki uteženi po starosti in izobrazbi tako, da so socio-demografsko strukturo vzorca približali strukturi ciljne populacije, s čimer smo zagotovili večjo reprezentativnost vzorca. Standardna napaka vzorca znaša +/- 3,3%. Anketiranje so izvajali v telefonskem studiu Ninamedie, po metodi CATI. Obdelava podatkov pa je bila izvedena na programski opremi SPSS, verzija 15.0.