Vse več madžarskih naložb v Sloveniji. Ekonomist Jaklič: Sami smo si krivi, ker nismo razvijali svojega trga kapitala

Damijan Toplak Damijan Toplak
09.06.2021 06:00
V zadnjem obdobju so madžarske gospodarske družbe okrepile položaj v bančnem sektorju, pri prodaji naftnih derivatov in na medijskem področju, zanimajo jih še infrastrukturni projekti.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Prostor, kjer naj bi zrasel potniško-trgovski center Emonika v središču Ljubljane
 
Robert Balen

Z nakupom družbe OMV Slovenija in njegovih 120 bencinskih črpalk OMV, Eurotruck in Avanti/Diskont se madžarski Mol v Sloveniji krepi in bo z obstoječimi bencinskimi črpalkami Mola in hrvaške Ine imel v Sloveniji 173 bencinskih črpalk ali tretjino trga, le nekaj manj od Petrola, ki jih ima 318, v preostalih državah nekdanje Jugoslavije pa še 182. Špekulira se, da naj bi tudi za 13,69-odstotnim lastništvom slovaško-češke družbe J&T v Petrolu stal prav madžarski Mol, kar pa za zdaj vsi vpleteni zanikajo. Za slovenski del OMV so Madžari odšteli 301 milijon evrov. Z nakupom OMV Slovenija bo tudi Murska Sobota, kjer je sedež Mola Slovenija, dobila daleč največje podjetje, ki bo letno ustvarjalo okrog 1,1 milijarde evrov prihodkov in vsaj 30 milijonov evrov čistega dobička. Skupina Mol ima zdaj v devetih državah 1941 bencinskih servisov ter vodilni položaj na Madžarskem, Hrvaškem, Slovaškem in v BiH.

Nakup OMV je stal precej manj od milijarde evrov, kolikor bo za pretekli teden sklenjeni dogovor za združeno Novo KBM in Abanko morala odšteti madžarska OTP, ki je predtem že za 323 milijonov evrov kupila SKB banko in se tako dokopala do več kot 30 odstotkov bančnega trga v Sloveniji. OTP banka prek ljubljanske nepremičninske družbe Mendota Invest vlaga tudi v izgradnjo ljubljanskega potniško-trgovskega centra Emonika, ki naj bi zrasel do leta 2025, vanj pa bi zasebni investitor vložil 250 od 387 milijonov evrov.

Madžarski apetiti sežejo tudi v Luko Koper.
 
Boris Vugrinec

Lani jeseni je madžarska TV2 Media za pet milijonov evrov kupila od Telekoma Slovenije Planet TV, zanima se še za Telekomov TSmedia in spletni portal Siol.net. Ob koncu leta 2019 pa je madžarska državna družba Comitatus-Energia za devet milijonov evrov kupila Terme Lendava. Madžarska kaže interes še za naložbe v Luki Koper in pri gradnji drugega železniškega tira med Koprom in Divačo.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta