Zaposleni, a revni: Kaj prihranki, če iz meseca v mesec ne moreš preživeti

Ana Lah Ana Lah
07.06.2022 06:00
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
V letu 2020 je bilo 14,3 odstotka oseb, ki so živele pod pragom tveganja revščine ali so bile resno materialno in socialno prikrajšane.
V letu 2020 je bilo 14,3 odstotka oseb, ki so živele pod pragom tveganja revščine ali so bile resno materialno in socialno prikrajšane.
Igor Napast
"Večkrat se je zgodilo, da sem si moral denar za osnovne življenjske potrebščine sposoditi od prijateljic in prijateljev. Zaradi tega sem se počutil osramočenega. Zaradi stigme revščine sem se počutil nesposobnega, obupanega, jeznega," razlaga sogovornik, ki živi iz meseca v mesec. Stres ob nenapovedanih stroških je velik, sploh ker se ustvarja družbena klima popolne individualizacije, pri čemer si sam kriv, če nisi pripravljen na takšne stvari, pojasnjuje. Pravi, da je ob sedanjih dohodkih večine delovnih ljudi nemogoče biti pripravljen na kakšne večje nenapovedane stroške.

"Že pred podražitvami ljudje niso mogli preživeti s povprečno plačo. Do tega je prišlo zaradi rentniškega kapitalizma, ko ljudje z nizkimi prihodki plačujejo visoke najemnine ljudem, ki imajo že tako ali tako višje prihodke," pojasnjuje kulturni antropolog Rajko Muršič. Ker imamo ljudje enake potrebe glede hrane in energentov, bo ob podražitvah neenakost še večji problem.
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta