"V času epidemije covida-19 je bila zaradi ukrepov preprečevanja in omejevanja širjenja okužb otežena možnost fizičnega dostopa do primarne zdravstvene oskrbe. Pacienti so imeli težave pri vzpostavljanju stika s svojim zdravnikom prek telefonskega klica ali elektronske pošte. Moderni pristopi, kot je elektronsko naročanje, niso prispevali k hitrejši in lažji dostopnosti do zdravstvenih storitev. Zaradi slabše dostopnosti do zdravstvenih storitev se bo povečalo število pacientov, ki bodo ali so že utrpeli škodo na zdravju." To so le tri od številnih ugotovitev posameznih zastopnikov pacientovih pravic, ki so jih ti zaznali v preteklem letu in jih zapisali v državno poročilo o varstvu pacientovih pravic.
Zasuti z elektronsko pošto in klici
A težave pri dostopanju do zdravnikov na primarni ravni ostajajo tudi v času, ko epidemija ni razglašena. Bralci, ki so se obrnili na nas, opozarjajo, da je včasih nemogoče ali zelo težko priklicati v ambulanto. V nekaterih zdravstvenih domovih se poslužujejo prakse, ko pacient na svojo elektronsko pošto dobi avtomatski odgovor, da bo zdravnik prebral le tisto pošto, ki jo prejme v ordinacijskem času. Pri tem sta bila izpostavljena Zdravstveni dom Ljubljana, ki ima več enot, in Zdravstveni dom za študente v Ljubljani. Na oba domova smo naslovili vprašanja, zakaj oziroma ali se poslužujejo tovrstne prakse in ali tak pristop ne omejuje dostopa do zdravnika. Iz Zdravstvenega doma Ljubljana odgovorov do želenega roka nismo prejeli, iz Študentskega zdravstvenega doma Ljubljana pa so pojasnili, da je dostop zaradi epidemije covida otežen zaradi vseh varnostnih in zaščitnih ukrepov, zahtevanih na strani pacientov in na strani medicinskega osebja. "Ves čas pa se trudimo, da dostop ni otežen za nujne primere," so zapisali in pojasnili, da dnevno posamezna ambulanta v povprečju prejme tudi do 100 klicev in sprejme deset pacientov, medtem ko so jih pred korono tudi do 40.
Na daljavo v povprečju petina storitev
Na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) so naredili analizo, koliko zdravstvenih storitev v zdravstvenih domovih je bilo v letošnji prvi polovici leta opravljenih na daljavo. Ta je pokazala, da je bilo v splošni in družinski medicini v povprečju na daljavo opravljenih v povprečju 19 odstotkov storitev, v pediatriji na zunajbolnišnični obravnavi pa 24,6 odstotka. Med zdravstveni domovi pa so rekorderji v Ajdovščini, kjer odstotek storitev opravljenih na daljavo seže do 45,6 odstotka. Na ZZZS so zaradi velikih razlik med posameznimi domovi in specializiranimi dejavnostmi zaprosili ministrstvo za zdravje, razširjene strokovne kolegije in Zdravniško zbornico Slovenije (ZZS), da se opredelijo do podatkov in s potrebnimi ukrepi zagotovijo kakovostno, varno in dostopno obravnavo pri vseh izvajalcih. Obenem so jih zaprosili tudi, da povedo, za katera zdravstvene stanja je dopustna obravnava na daljavo in posledično oceno dopustnega deleža storitev, opravljenih na daljavo.
Rok Ravnikar, predsednik odbora za osnovno zdravstvo pri ZZS, pravi, da podatki vsaj za primarno raven ne odražajo dejanskih obravnav in kakovosti dela z bolniki, ampak so zgolj podatki o obračunskem beleženju storitev. "Razlike v deležu obravnav med posameznimi zdravstvenimi domovi bistveno bolj izražajo pripravljenost in čas za doslednost in vestnost birokratsko-računovodskega dela zdravstvenih delavcev, kot pa spremembo dela z bolniki ... Če ZZZS misli sprejemati ukrepe na podlagi precej neuporabnih podatkov, je to seveda velik nesmisel, ki ne more prinesti nič dobrega bolnikom," je še povedal.
Neuradno je bilo od več zdravnikov mogoče zvedeti, da se v nekaterih zdravstvenih zavodih tovrstne praske poslužili, saj so bili ob prihodu v službo zasuti z elektronsko pošto in jim je pregled vzel ogromno časa. Temu pritrdi tudi družinski zdravnik iz Zdravstvenega doma Kamnik in predsednik odbora za osnovno zdravstvo pri Zdravniški zbornici Slovenije Rok Ravnikar, ki opozori na pravno mnenje pravne službe omenjene zbornice - to je nastalo prav zaradi povpraševanja enega od zdravnikov o tovrstni praksi. V pravni službi so zapisali, da omejevanje elektronske komunikacije s pacienti zgolj na ordinacijski čas oziroma na čas, ko ambulanta dela, pravno ni dopustno in bi "lahko predstavljalo kršitev pacientovih pravic". Ob tem so se sklicali na Pravilnik o naročanju in upravljanju čakalnih seznamov ter najdaljših dopustnih čakalnih dobah, v kateri je zapisano, da "elektronsko naročanje poteka prek sistema eNaročanje, elektronske pošte ali spletnih strani izvajalca, in to neprekinjeno in s takojšnjo informacijo o prejemu sporočila".
Nič o diagnozi
Da je v preteklih mesecih prejela kar nekaj pritožb zaradi takšnega načina komunikacije v zdravstvenih domovih, nam je potrdila tudi zastopnica pacientovih pravic v Ljubljani Duša Hlade Zore, ki je o tem seznanila tudi pristojne na ministrstvu za zdravje. Z omenjenim pa naj bi se ukvarjala tudi zdravstvena inšpekcija. Ali to drži, smo želeli preveriti na inšpekciji, kjer prav tako do želelnega roka nismo dobili odgovorov. Je pa Hlade Zore opozorila, da bi navkljub vsem zaščitnim ukrepom pacientom morali zagotoviti boljši dostop do zdravstvenih storitev. "Število okužb se spet veča, a če sprememb ne bo, bodo posledice na zdravju populacije, in ob tem se lahko vprašamo, ali je res pacient v središču pozornosti v zdravstvu?"
Omejevanje elektronske komunikacije s pacienti zgolj na ordinacijski čas pravno ni dopustno
Ravnikar ob tem opozori še, da se je elektronska pošta izkazala za neprimerno obliko komunikacije zdravnik - pacient. "Je neobvladljiva za zdravnika in nezaščitena v smislu varstva podatkov, zato jo odsvetujemo, razen za naročanje na pregled. Sicer pa priporočamo druge aplikacije za varno e-komunikacijo." Pri tem izpostavi dve, v praksi uporabljani aplikaciji: Gospodar zdravja in DoZdravnika, ki ponujata primerno zaščito. Še vedno pa priznava, da je tovrstna komunikacija za starejše zahtevna. Zato se lahko pacienti naročijo tudi po telefonu. A tudi tu je težava, da je težko priklicati v ambulanto, poročajo pacienti. V Zdravstvenem domu Kamnik so ta problem rešili na način, da je telefonska dosegljivost ambulante sicer časovno omejena, a zagotavljajo, da bodo klic vrnili še isti dan. "In tega se tudi držimo," še doda.