Romunska nevarnost: Pazi se študentov, vrednih več kot NK Maribor

Borut Planinšič ml.
25.07.2024 06:00

Olimpija po romunsko: Kdo nocoj v Ljudski vrt pride z namero, da vijoličaste vrže iz Evrope.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Alexandru Cretu po avanturah pri Olimpiji in Mariboru zdaj Ljudski vrt napade kot nogometaš romunskih "študentov". 
Sašo Bizjak

Bili so časi, ko se je svet v nogometu bal Romunov. Eden od ostankov teh časov je trener moštva, s katerim se nocoj udari NK Maribor. Constantin Galca, trener Universitatee Craiova, je v osmini finala svetovnega prvenstva '94 na igrišču zamenjal velikega Gheorgheja Hagija, ko je Romunija s 3:2 tepla Argentino z Gabrielom Batistuto. Diega Maradono so takrat s prvenstva že vrgli zaradi dopinga. Zadnji preblisk Romunov, nedavni Euro, ko so po 24 letih na velikem turnirju prilezli iz skupine, bi se nas bolj dotaknil, naleteli bi nanje, ne na Portugalce, če se Cristiano Ronaldo in kolegi ne bi igrali z matematiko in Gruzijo.

Universitatea Craiova je v 76-letni zgodovini na domači sceni pobrala malo v družbi večjih, kot so Steaua in Dinamo iz Bukarešte ter Cluj. Še tisto, kar je vzela, je stvar večnih prepirov. Klub, ki so ga učitelji in študenti ustanovili na inštitutu za stroje in elektronaprave, torej na nekakšni strojni fakulteti v Craiovi, je v devetdesetih in pozneje postal romunska različica ljubljanske Olimpije. Privatizacija kluba, nova registracija ali dve, težave s tekmovalno licenco ... da nihče več ni vedel, ali je to še naslednik kluba, ki je včasih osvajal trofeje, ali ni. Zadeva se je vlekla po sodiščih, nasprotujoče si sodbe so se nabrale in zdaj velja, da je Universitatea Craiova lastnica treh naslovov državnega prvaka, vmes nastali klub U Craiova pa enega.

Ampak vse to sodi desetletja nazaj in Mariborčane bolj malo briga. Bolj pomembno je, da je Universitatea minulo romunsko sezono končala na tretjem mestu in se na tak način prebila neposredno v drugi krog kvalifikacij za konferenčno ligo. Tudi pred mogočno evropsko zgodovino "študentov" vijoličastim ni treba trepetati, ker je daljna. Leta 1982 četrtfinale pokala državnih prvakov, ko je Universitateo ustavil Bayern. Leto pozneje polfinale pokala Uefe, ko jo je ven vrgla Benfica.

Jasmin Kurtić je igral v Craiovi. Pri 32 letih je tam Alexandru Cretu, nekoč nogometaš Olimpije in nato leta 2019 prvak z Mariborom. Še nikoli Universitatea ni igrala v skupinskem delu Uefinih tekmovanj, predlani je bila blizu, v play-offu konferenčne lige je po penalih izgubila s starim mariborskim znancem Hapoelom iz Beršebe. Toda pozor, čeprav Romuni niso več to, kar so bili, še obvladajo. Njihovo moštvo ima po oceni Transfermarkta več kot dvojno vrednost mariborskega - 23 milijonov evrov proti desetim.

Da denarja primanjkuje tudi v romunskem nogometu, prepredenem s korupcijskimi škandali in finančno nedisciplino, je druga zgodba. Na igrišču v Ljudskem vrtu bo realna zgodba ta, da ima trener Galca na voljo pisano zasedbo. Tudi igralce iz Severne Makedonije, Hrvaške, BiH, Španije, Ekvatorialne Gvineje, Kostarike, Francije, Japonske, Kube, Hondurasa ... Pa junaka z Eura, Gruzijca Anzorja Mekvabišvilija in Romuna Nicusorja Bancuja, kapetana moštva iz Craiove, ki mu je Universitatea sicer zenit kariere, čeprav sta se zanj zanimala rimski Lazio in PSV Eindhoven.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta