Deset tednov pred za 29. marec napovedano ločitvijo Združenega kraljestva Velike Britanije in Severne Irske ni jasno skoraj nič več: ali se bo brexit sploh zgodil, ali se bo, a ne tako hitro, bo v tem primeru možen s sedanjim ali prenovljenim ločitvenim sporazumom z Evropsko unijo - ali pa ga sploh ne bo. Odgovora nista dala niti današnji, zadnji dan dolgotrajne razprave v spodnjem domu britanskega parlamenta niti glasovanje o ločitvenem sporazumu, ki bi moralo biti že decembra, a ga je premierka Theresa May zaradi nepodpore tako imenovanemu mehkemu brexitu preložila za štiri tedne. V tem času je skušala (neuspešno) prepričati poslance, naj podprejo dogovor in s tem tudi njo, a razmerje sil se ni spremenilo; tako kot decembra ji je poleg opozicije hrbet obrnil tudi velik del poslancev njene konservativne stranke. Tudi nocoj se je izkazalo, da je bil njen trud zaman: dogovor o brexitu in s tam Mayevo je podprlo 202 prisotnih poslancev spodnjega doma, 432 jih je bilo proti.
432 prisotnih britanskih poslancev je glasovalo proti sporazumu o brexitu
Juncker: Glasovanje britanskega parlamenta krepi tveganje neurejenega brexita
Zavrnitev ločitvenega sporazuma EU in Združenega kraljestva v britanskem parlamentu povečuje tveganje neurejenega brexita, je opozoril predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker v prvem odzivu na izid glasovanja v Londonu. Ob tem je Združeno kraljestvo pozval, naj čim prej razjasni svoje namere, saj časa skoraj ni več.
Juncker izid glasovanja obžaluje in poudarja, da se na strani EU proces ratifikacije ločitvenega sporazuma nadaljuje in da se nadaljujejo tudi krizni načrti za zagotovitev pripravljenosti na brexit brez dogovora.
Ločitveni sporazum je po njegovih besedah pošten kompromis in najboljši možni dogovor, ki zmanjšuje škodo brexita za državljane in podjetja po Evropi ter je edini način za zagotovitev urejenega izstopa Združenega kraljestva iz EU.