Apple bi tržil časopise

ZUR
18.02.2019 16:13

Svetovni medijski trg se spreminja, izdelovalec telefonov iPhone in drugih tehnoloških naprav pa išče novo tržno nišo.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Tudi ugledni poslovni dnevnik Wall Street Journal se je znašel na radarju Appla.
EPA

Tehnološki gigant Apple, ki se poskuša preusmeriti k prodaji storitev, potem ko se je upočasnila prodaja nekaterih njegovih proizvodov, namerava menda vzpostaviti neke vrste novičarsko agencijo, plačljivo naročniško storitev, do katere bi njegovi naročniki dostopali po nižji ceni, medtem ko bi si on delil prihodke z raznimi časopisnimi podjetji. Toda po nedavnih navedbah revije Wall Street Journal časopisna podjetja niso preveč navdušena nad pogoji tega dogovora, zlasti ker bi Apple rad zase polovico vseh prihodkov. Naročniška storitev bi se imenovala Newflix For News. Po podatkih dobro obveščenih virov naj bi pogajalci podjetja Apple naročnikom za deset dolarjev oziroma približno devet evrov na mesec ponujali neomejen dostop do vsebin raznih časopisov ali magazinov. Apple bi zase zadržal približno polovico vseh prihodkov, medtem ko bi si drugo polovico razdelila časopisna podjetja glede na to, koliko časa so uporabniki porabili za prebiranje njihovih člankov.
Wall Street Journal je poročal, da nekatere velike založniške hiše, vključno z New York Timesom in Washington Postom, nasprotujejo tem pogojem. Skrbita jih tako predlagani način delitve prihodkov kot tudi morebitna izguba nadzora nad dragocenimi podatki o naročnikih. Poleg tega bi Apple rad, da časopisna podjetja z njim podpišejo pogodbo o sodelovanju za najmanj eno leto, medtem ko si založniki časopisov prizadevajo bodisi za krajše bodisi za dolgoročnejše sodelovanje.
Jasno je, da imajo časopisna podjetja več razlogov za previdnost. Eden je denimo ta, da so se mnoge časopisne družbe že hudo opekle s facebookom, ki ima pomembno vlogo pri usmerjanju uporabnikov k določenim vsebinam, ima skupaj s podjetjem Google prevlado pri spletnem oglaševanju in je z njimi sklenil že več neuspešnih partnerstev, med drugim Instant Articles. Kljub temu da so časopisna podjetja za facebookove uporabnike objavila osupljivo količino vsebin, si je po zaslugi tega ustvarjene prihodke od oglaševanja prisvojil facebook. Drugi razlog je po navedbah Wall Street Journala ta, da mnoga časopisna podjetja svojim naročnikom zaračunavajo mesečno naročnino, ki je precej višja od deset dolarjev, zato bi sprejeli res slabo finančno odločitev, če bi vsebino prodajali za veliko manj denarja ter si potem še velik del prihodkov delili z Applom in drugimi časopisnimi hišami. S tem bi lahko skrčili bazo svojih naročnikov in dali Applu več moči, da jim ukazuje. Lahko se tudi zgodi, da se število uporabnikov, ki so pripravljeni plačati za dostop do novic, zaradi partnerstva Apple News ne bo toliko povečalo. V tem primeru časopisne hiše tvegajo, da bodo Applu odstopile del prihodkov, medtem ko same od tega ne bi imele čisto nič. Tako partnerstvo utegne prerasti v neusmiljen boj za število ogledov v Applovem "ograjenem vrtu". Tri časopisna podjetja so v svojih poročilih omenila, da imajo z Applom že sklenjene dogovore o dostopu do nekaterih njihovih vsebin, le da obdržijo ves prihodek od oglasov, ki jih sami prodajo ob objavi teh člankov, ter 70 odstotkov prihodkov od oglasov, ki se pojavljajo ob njihovih člankih, vendar jih ne prodajo oni.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta