Britanska policija je petkov umor poslanca vladajočih konservativcev Davida Amessa označila za teroristično dejanje. Ugotovila je možnost povezave z islamističnim ekstremizmom. "Preiskava v zgodnji fazi je pokazala potencialni motiv, povezan z islamističnim ekstremizmom," so sporočili.
Poslanec vladajočih konservativcev David Amess je bil v petek med obiskom v lokalnem volilnem okraju tarča napada z nožem, po katerem je umrl. Policija je zaradi suma umora pridržala moškega, ki je poslanca na dogodku na jugovzhodu Anglije po navedbah očividcev večkrat zabodel. Preiskavo je prevzel protiteroristični oddelek. Več britanskih medijev je s sklicevanjem na vire poročalo, da naj bi bil osumljenec britanski državljan somalijskega porekla.
Amess se je udeleževal rednega tedenskega srečanja v svoji volilni enoti v majhnem mestu Leigh-on-Sea, ko ga je zabodel 25-letni moški. Poslanec v vrstah torijcev je bil od leta 1983. Bil je poročen in imel pet otrok. Veljal je za zagovornika brexita, pravic živali in nasprotnika splava.
"Takšna dejanja so nesprejemljiva in ne smemo dovoliti, da bi ovirala delovanje naše demokracije," se je oglasila notranja ministrica
Njegova smrt je v državi in širše sprožila številne odzive. Pred poslopjem parlamenta v Londonu so zastave spuščene na pol droga, pokojnemu poslancu se poklanjajo politiki. Predsednik vlade Boris Johnson je danes obiskal prizorišče zločina in se pred cerkvijo poklonil žrtvi. V redkem prikazu politične enotnosti je skupaj z Johnsonom venec položil vodja laburistov Keir Starmer, kmalu zatem pa sta jima sledila tudi predsednik spodnjega doma parlamenta Lindsay Hoyle in notranja ministrica Priti Patel, ki je že v petek policiji po vsej državi naročila, naj pregleda varnostne ukrepe za vseh 650 britanskih poslancev. Danes je za BBC povedala, da so "takšna dejanja nesprejemljiva in ne smemo dovoliti, da bi ovirala delovanje naše demokracije". Dodala je, da bodo dodatne varnostne ureditve poslancem zagotovile, da bodo lahko opravljali svoje naloge.
Primer je številne spomnil na umor laburistične poslanke Jo Cox leta 2016 na srečanju z volivci v njenem volilnem okraju. Tako s strelnim orožjem kot nožem jo je nekaj tednov pred referendumom o brexitu napadel moški s skrajno desnimi stališči.
Skrbi glede varnosti je izrazilo še nekaj drugih sedanjih in nekdanjih britanskih poslancev ter njihovih bližnjih sodelavcev. Po umoru Jo Cox so sicer okrepili varnostne ukrepe, saj so vsem poslancem na njihovih domovih in v pisarnah namestili posebne gumbe za preplah, dodatno varnostno razsvetljavo in ključavnice, poroča BBC.