Avstrijski solastnik hotelske verige besen: "Bilo je, kot da je izbruhnila vojna. Tega ni razumel nihče na Hrvaškem, kaj šele naši gostje"

A.L.
26.08.2020 15:43

"Upali smo, da bo stopnja zasedenosti vseh hotelov avgusta dosegla 50 odstotkov v primerjavi z lanskim letom, vendar je uvrstitev Hrvaške na rdeči seznam to onemogočila."

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Reuters

V intervjuju za avstrijski tednik Profil je Gustav Wurmböck, solastnik Valamarja, največje turistične skupine na Hrvaškem, ki je sicer trdno "v avstrijskih rokah", ostro kritiziral ukrepe avstrijskih oblasti proti Hrvaški in jih označil za pretirane. Valamar ima sicer v lasti 34 hotelov in 15 kampov, skupaj lahko sprejmejo 58 tisoč turistov. 
Novinar Profila je Wurmböcka vprašal, kako so se gosti iz Avstrije odzvali na odločitev vlade Sebastiana Kurza, da Hrvaško uvrsti na rdeči seznam. "Od naših tri tisoč avstrijskih gostov se jih je moralo 75 odstotkov vrniti nazaj v domovino. Bili so besni, razjezil jih je predvsem poziv, naj se vrnejo v Avstrijo, in rok, ki je bil v nedeljo zvečer. Bilo je, kot da je na Hrvaškem izbruhnila vojna. Tega ni razumel nihče na Hrvaškem, kaj šele naši gostje," je bil jasen.

"Kadar begunci niso krivi za vse, potem so Hrvati"

Solastnik turistične skupine na Hrvaškem dodaja, da so Hrvati predolgo gledali stran in ignorirali situacijo. "Razmere v Istri, Kvarnerju in na Krku, kjer večina Avstrijcev preživlja poletje, so v epidemiološkem smislu boljše kot v večini Avstrije," je opozoril Gustav Wurmböck. "Hotelirji smo zahtevali, da se nočni klubi zaprejo, ker se virus tam hitro širi. A zaradi tega celotno državo dati na rdeči seznam, je res pretirano." Dodaja, da je to še posebej nepotreben ukrep med državama, ki sta v dobrih medsosedskih odnosih.
Wurmböck sicer meni, da je vlada Sebastiana Kurza sprejela takšno odločitev, "da bi odvrnila pozornost od slabih epidemioloških številk v Avstriji", in ironično dodaja: "Kadar begunci niso krivi za vse, potem so Hrvati." In še: "Čez pet mesecev se bomo veselili vsakega gosta s Hrvaške, ki bo obiskal Avstrijo. Hrvaški zavod za javno zdravje pa je že napovedal, da bo zelo natančno gledal na epidemiološke razmere v Avstriji."

V hotelih skupine Valamar doslej ni bil okužen niti en gost

Solastnik Valamarja je prepričan, da so tako v Avstriji kot na Hrvaškem v času epidemije marsikaj naredili dobro, saj so omogočili, da lahko sploh imamo turistično sezono. A kot pravi, ga jezi predvsem hitra vrnitev, ki so jo morali narediti avstrijski gostje, ki so poletne počitnice preživljali pri naših južnih sosedih. Na Hrvaškem je približno 20 odstotkov hotelov v avstrijski lasti, pravi sogovornik avstrijskega časopisa in dodaja, da so odlični hotelirji. A avstrijske oblasti na to niso bile pozorne, kaj šele, da bi se obrnile na hotelirje in jih obvestile o resničnem stanju na terenu. "V hotelih skupine Valamar doslej ni bil okužen niti en gost," pravi Wurmböck.
Na koncu pogovora Wurmböck govori tudi o razmerah v Valamarjevih hotelih ob hrvaški obali. Pravi, da so v Dubrovniku v letošnji sezoni realizirali le 30 odstotkov nočitev v primerjavi z lanskim letom, v Istri pa približno 50 odstotkov. Najbolje so jo odnesli kampi, ki imajo 70-odstotno zasedenost v primerjavi z lanskim letom. "Upali smo, da bo stopnja zasedenosti vseh hotelov avgusta dosegla 50 odstotkov v primerjavi z lanskim letom, vendar je uvrstitev Hrvaške na rdeči seznam to onemogočila."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta