Dobri evropski projekti kot magnet za volitve

Darja Kocbek Darja Kocbek
19.02.2019 16:35

Bolnišnica za paliativno oskrbo kronično bolnih otrok, inovativna srčna zaklopka, zmanjševanje prometnih zastojev je le nekaj projektov, uspešno izpeljanih z evropskim denarjem.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Evropski parlament v predvolilni kampanji skuša ljudi prepričati, naj maja gredo na volitve, tudi z evropskimi projekti, ki so lahko zgled tudi za Slovenijo.
Janko Rath

Razvoj inovativne srčne zaklopke na Nizozemskem in dograditev bolnišnice za paliativno oskrbo kronično bolnih otrok na Portugalskem sta lahko spodbuda, da tudi Slovenija za vrhunske zdravstvene raziskave in inovacije, ki jih je bilo v zadnjih letih kar precej, ter za gradnjo paliativne ali katere druge bolnišnice uporabi evropski denar.
Nizozemec Pieter Kappelhof, ki je prejemnik prve inovativne srčne zaklopke, je na seminarju za novinarje v Evropskem parlamentu v Bruslju izpostavil, da je razvoj nove zaklopke, ki jo prejemnik v primerjavi s prejšnjimi lahko ima do konca življenja, pomemben preboj na področju medicine, saj je kar tretjina vseh operacij na odprtem srcu zamenjava zaklopke. Ta inovacija, ki ne bi bila mogoča brez sodelovanja različnih strokovnjakov iz več evropskih držav prek evropskih programov ESPAIR in RISE, tako lahko pomaga številnim ljudem v vseh državah članicah EU, kjer se bodo bolnišnice z nosilcem inovacije dogovorile za uporabo.
Pieter Kappelhof je za Večer pojasnil, da je kot človek s prirojeno srčno napako samo prejemnik inovativne zaklopke, je pa bil kot strokovnjak za 3D-tisk že v Sloveniji in tako videl, da je tehnološki razvoj pri nas na visoki ravni. V okviru EU sicer priložnosti za povezovanje vidi predvsem med manjšimi članicami, med katere tako kot Slovenija sodi tudi Nizozemska, od koder prihaja. Nizozemska in Slovenija imata po njegovih besedah precej skupnega, kar bi bilo vsekakor mogoče izkoristiti tudi prek evropskih projektov in programov na različnih področjih, je prepričan.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta