Ekvador toži Mehiko na ICJ zaradi nekdanjega podpredsednika

STA, Va
29.04.2024 21:43

Že prej je Mehika vložila tožbo proti Ekvadorju.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Ekvadorske varnostne sile so 5. aprila vdrle v poslopje mehiškega veleposlaništva v Quitu in zaradi obtožb o korupciji pridržale nekdanjega podpredsednika države Jorgeja Glasa.
Reuters

Ekvador je na Meddržavnem sodišču (ICJ) vložil tožbo proti Mehiki, ker je odobrila azil nekdanjemu ekvadorskemu podpredsedniku Jorgeju Glasu.

Glasa so ekvadorske oblasti nedavno prijele v sporni raciji na mehiškem veleposlaništvu v Quitu, zaradi česar je Mehika že vložila tožbo proti Ekvadorju.

Ekvador v tožbi Mehiki očita kršitev vrste mednarodnih obveznosti, ker je Glasu odobrila azil na svojem veleposlaništvu, je sporočilo ekvadorsko zunanje ministrstvo. V Quitu trdijo, da je Mehika nezakonito uporabila svoje veleposlaništvo, saj je Glasa zaščitila pred kazenskim pregonom in se tako vmešala v ekvadorske notranje zadeve.

Ekvadorske varnostne sile so 5. aprila vdrle v poslopje mehiškega veleposlaništva v Quitu in pridržale nekdanjega podpredsednika, ki so ga oblasti iskale zaradi obtožb o korupciji iz časa njegovega mandata med letoma 2013 in 2017.

Južnoameriška država se je zaradi incidenta znašla na udaru kritik drugih latinskoameriških držav in Združenih narodov zaradi kršitve dunajske konvencije o diplomatskih odnosih. Mehika je z državo prekinila diplomatske odnose in proti njej na ICJ vložila tožbo. Pozvala je tudi k začasni prekinitvi članstva Ekvadorja v ZN.

54-letnega Glasa so medtem ekvadorske varnostne sile prepeljale v strogo varovan zapor v ekvadorskem pristaniškem mestu Guayaquil, ki je znan po zaporniških nemirih in nasilju skupin, povezanih z mamili.

Glas, ki je položaj zasedal v času levo usmerjenega predsednika Rafaela Corree, se je na mehiško veleposlaništvo zatekel decembra lani, potem ko so oblasti zanj izdale nalog za aretacijo.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta