Na seznam sankcioniranih so dodali 11 posameznikov in štiri pravne osebe, so sporočili iz Sveta EU.
Na seznam tistih, za katere velja zamrznitev premoženja v EU in prepoved potovanja v unijo, so dodali t. i. iransko moralno policijo in dva njena ključna posameznika - Mohameda Rostamija in Hadžahmada Mirzaeija. Ti so po mnenju EU odgovorni za smrt Aminijeve v policijskem pridržanju.
Med sankcioniranimi je po novem tudi iranski minister za informacije in komunikacijske tehnologije Isa Zarepur, ki je po mnenju EU odgovoren za izključitev interneta v državi. Poleg tega pa so na seznamu še uprava za izvrševanje zakonodaje LEF ter njeni lokalni vodje zaradi njihove vloge v "brutalnem zatrtju protestov", ki so izbruhnili po smrti Aminijeve.
V nasilnem zatiranju protestov je umrlo več kot sto ljudi
Sankcije zaradi kršenja človekovih pravic v Iranu, ki so bile sicer sprejete že pred leti, poleg zamrznitve premoženja in prepovedi potovanj vključujejo tudi prepoved za državljane EU, da bi kaznovanim zagotavljali finančna sredstva. Obenem pa zajemajo tudi prepoved izvoza opreme, ki bi bila lahko uporabljena za represijo ali nadzorovanje telekomunikacij v Iranu. Na seznamu je zdaj skupno 97 posameznikov in osem pravnih oseb.
Evropska unija in države članice so ob tem obsodile nesorazmerno uporabo sile proti mirnim protestnikom. "To je neupravičeno in nesprejemljivo. Ljudje v Iranu in drugod imajo pravico do mirnega protestiranja, ki mora biti zagotovljena v vseh okoliščinah," so zapisali na Svetu EU, v katerem so zastopane članice unije.
Od Irana pričakujejo takojšnjo ustavitev nasilnega zatiranja protestov, osvoboditev protestnikov, ki so bili pridržani, ter zagotovitev prostega pretoka informacij. Zahtevajo tudi neodvisno preiskavo smrti 22-letne Mahse Amini, krivci za njeno smrt pa morajo odgovarjati.
Smrt 22-letne Iranke v policijskem priporu, ki so jo pridržali zaradi domnevno nepravilne nošnje hidžaba, je v Iranu sprožila množične proteste. V nasilnem zatiranju protestov s strani oblasti je umrlo več kot sto ljudi.