(FOTO) Alitalia odletela v zgodovino, vzletela je ITA

M. S., STA
15.10.2021 13:03
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Reuters
Začetek obratovanja novega letalskega prevoznika so pospremili protesti nekdanjih zaposlenih v Alitalii.
Reuters

Po velikih poslovnih težavah se je sinoči zaključila zgodba italijanske letalske družbe Alitalia. Na relaciji med Sardinijo in Rimom je včeraj zvečer poletelo zadnje letalo v 74-letni zgodovini italijanskega nacionalnega prevoznika. Prvo letalo Alitalijine manjše naslednice ITA pa je vzletelo danes zjutraj.

Zadnje Alitalijino letalo, ki je bilo na poti iz Cagliarija na Sardiniji, je na rimskem letališču Fiumicino pristalo ob 23.23, prvo današnje letalo družbe ITA proti milanskemu letališču Linate pa je danes zjutraj po dveh odpovedanih letih (ob 7. uri in ob 7.30) na isti relaciji pa je vendarle poletelo ob 8. uri.

Zgodbe Alitalie se je končnala sinoči z zadnjim poletom s Sardinije v Rim.
Reuters

Alitalia je bila ustanovljena leta 1947 in je bila dolga desetletja, preden se je znašla v številnih finančnih težavah, povezana z italijansko povojno gospodarsko rastjo. Od leta 2002 podjetje ni zabeležilo letnega dobička, pravzaprav je zadnjih 20 let Alitalie Italijo stalo približno 13 milijard evrov, vlada pa se ga je na koncu po številnih neuspešnih poskusih privatizacije odločila ugasniti in zagnati novo podjetje - ITA. Zadnji udarec za Alitalio je bila koronakriza.

Ponudba družbe ITA bo sprva vključevala 45 destinacij in 61 letalskih poti, med njimi Frankfurt, Pariz, London, New York in Buenos Aires. Čeprav ITA velja za Alitalijino naslednico, pa tako italijanska vlada kot Evropska unija upata, da bo po Alitalijinih finančnih težavah obrnila nov list.

Alitalia je v svoji 74-letni zgodovini le redko ustvarjala dobiček in pred leti je neaslvno propadel tudi dogovorjeni posel z Arabci, ko naj bi Etihad prevzel 49-odstotni lastniški delež v družbi, pa so se na koncu prevzemu uprli zaposleni, ki so želeli zaščititi nacionalnega prevoznika.
Reuters

Na začetku svojega delovanje bo ITA, ki bo v celoti v državni lasti, imela 52 letal, do leta 2025 naj bi floto povečala na 105 letal, letos pa naj bi tam delalo okoli 2900 ljudi, kar je precej manj kot 10.000, kolikor jih je delalo v Alitalii. Preostali bodo ostali brez zaposlitve. Tudi zato so zagon nove letalske družbe danes pospremili protesti (nekdanjih) zaposlenih v Alitalii.

Protestniki sporočajo, kako vidijo novo družbo ITA.
Reuters
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta