(FOTO in VIDEO) Namesto ukrajinskega hrvaški Jarun? Kaj je ponoči strmoglavilo v Zagrebu in povzročilo ogromen krater

A.L., Va, STA
11.03.2022 07:44

V Zagrebu je v četrtek malo po 23. uri zvečer na zemljo padel velik predmet, ki je povzročil glasen tresk in za seboj pustil ogromno luknjo.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Hina/sta

Hrvaška policija je za hrvaške medije sredi noči potrdila nesrečo in sporočila, da so našli dve padali.

Predmet je padel v zahodnem delu mesta, na območju Jaruna in v bližini študentskega doma Stjepan Radić, in je glede na ogromen pok očitno eksplodiral. 

‼️IZREDNA NOVICA‼️  IZREDNI ŠE NEPOJASNJEN DOGODEK V ZAGREBU DANES PONOČI⚠️  Pred dobro uro je prišlo na območju...

Objavil/a Slovenski letalski portal - Slovenian Aviation Site dne Četrtek, 10. marec 2022

"Zagrebška policijska uprava je po 23. uri prejela več prijav prebivalcev, da so na širšem območju Jaruna čutili detonacijo, ki je sledila padcu objekta iz zraka. Na kraj dogodka smo takoj napotili policijske patrulje, ki so na zeleni površini na naslovu Jarunska bb našle krater, v širši coni pa dve padali, ki so ju prav tako prijavili prebivalci," so sporočili s policije.

Policisti so zavarovali ožje in širše območje kraja dogajanja. Poškodovanih po dosedanjih informacijah ni, je pa padec predmeta poškodoval nekaj vozil. "Na terenu so tudi policijske ekipe, ki so usposobljene za takšne primere, in v tem trenutku ni razloga za zaskrbljenost prebivalcev," so še sporočili s policije.

Dopoldne je hrvaški portal Index sporočil, da so na kraju vključene vse pristojne službe. Tja so prispele takoj po strmoglavljenju brezpilotnega letala vojaškega tipa, ki je po do zdaj zbranih podatkih vdrlo v hrvaški zračni prostor od vzhoda proti zahodu, torej iz madžarskega zračnega prostora, s hitrostjo 700 kilometrov na uro iz višine 1300 metrov, je po zasednaju sveta za nacionalno varnost sporočila hrvaška vlada.

Do zdaj je jasno, da je "neznani leteči predmet" vojaški. Strokovnjak za letalstvo je za Jutarnji list povedal, da takšen letalnik tehta več kot šest ton in da se je Zagreb še večji materialni škodi ali celo smrtnim žrtvam izognil zgolj po sreči. 

Podoben incident se je ponovil danes opoldne na severovzhodu Madžarske, so še navedli na madžarskem obrambnem ministrstvu. Madžarski lovci so bili napoteni, da preverijo zračni prostor, v katerem so odkrili leteči predmet, vendar letalnika niso našli, še poroča MTI.

"To je resen incident"

"Vemo, kakšen objekt je priletel in od kod. Nobenega obvestila obveščevalnih služb nismo dobili. To je resen incident in preiskava je v teku," se je po kriznem sestanku v Zagrebu oglasil predsednik Hrvaške in vrhovni poveljnik Zoran Milanović. Prebivalce je pozval, naj ostanejo mirni, ker se takšni incidenti v vojaškem spopadu možni.   

Hrvaški premier Andrej Plenković je kasneje v izjavi potrdil, da gre za letalnik ruske proizvodnje. "Ni znano, ali je v lasti ruske ali ukrajinske vojske," je dodal. 

Jutarnji list je pridobil izjavo Markijana Lubkjivskega, svetovalca ukrajinskega ministra za obrambo. Trdi, da leteči predmet ni ukrajinski. Strokovnjak za vojno letalstvo in urednik portala The War Zone Tyler Rogoway pa medtem trdi, da gre za izvidniški dron.

"Po temeljitem pregledu vizualnih dokazov je The War Zone prepričan, da gre za izvidniški dron Tu-141 'Strizh', ki se je zagotovo pokvaril in preletel čez celotno Madžarsko in dele sosednjih držav v Hrvaško iz Ukrajine," je zapisal Rogoway. Dodal je, da je Ukrajina v zadnjih dneh začela uporabljati brezpilotne letalnike še iz časa Sovjetske zveze, ter da so oni edini znani operater teh dronov. Rogoway še poudarja, da je dejstvo, da je dron odletel tako daleč s poti, hkrati neobičajno in alarmantno. "A to ne bi bila prva izguba Tu-141 v vojni. Še eden je padel v Ukrajini pred nekaj dnevi," piše Rogoway.

Dnevnik.hr je medtem neuradno izvedel, da se na delu razbitin, ki so jih našli v kraterju, vidi rdeča zvezda in napis v cirilici. Jutarnji list pa je objavil teorijo, po kateri so izvidniški dron Ukrajinci poslali nad napačni, torej zagrebški Jarun. Kakor piše časopis, namreč v žitomirski regiji v Ukrajini, na območju med Kijevom in Lvovom, obstaja mesto Jarun. 

Je bil dron tudi v slovenskem zračnem prostoru? 

Hrvaški obrambni minister Mario Banožić je bil po incidentu v stiku tudi z madžarskim in slovenskim  ministrom. "Pogovarjal sem se z madžarskim in slovenskim obrambnim ministrom. Izrazila sta zaskrbljenost zaradi incidenta, izmenjali pa smo tudi informacije, ki jih imamo. To bomo počeli ves dan," je na izredni novinarski konferenci povedal Banožić.

Letalnik je bil skoraj eno uro neopaženo v zračnem prostoru članic Evropske unije. A Banožić je zanikal, da bi bil odpovedal hrvaški radarski sistem. "Letalnik smo zaznali z radarji. Ne vemo točno, kateri ga je snemal. Imamo radarski sistem, ki je avtomatiziran in povezan v Natov sistem. Danes bomo videli, kaj se je zgodilo na Madžarskem. Imamo podatke o poti, a jim moramo preveriti s podatki iz drugih držav," je povedal. 

"Incident je dokaj resen, ugotovili pa smo že veliko stvari. Preiskava še vedno poteka," je pojasnil načelnik generalnega štaba hrvaške vojske Robert Hranj.

Na slovenskem ministrstvu so potrdili, da je hrvaški minister z incidentom seznanil slovenskega kolega Mateja Tonina. Informacij, ki so se tudi pojavile, a jih za zdaj ni mogoče preveriti, da naj bi bil izvidniški dron pred strmoglavljenjem v Zagrebu preletel tudi Slovenijo, natančneje Savinjsko dolino, na obrambnem ministrstvu niso komentirali.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta