Nekdanji japonski premier Shinzo Abe je za posledicami petkovega strelskega napada umrl v bolnišnici v mestu Nara.
67-letni Abe je bil ustreljen med govorom na predvolilnem shodu v mestu Nara. Bivši guverner Tokia Yoichi Masuzoe je kmalu nato tvitnill, da je Abe v stanju srčno-pljučnega zastoja. Abe je v "zelo skrb zbujajočem stanju", pa je sporočil japonski premier Fumio Kishida.
"Molim, da bo nekdanji premier Abe preživel. To je barbarsko dejanje med volilno kampanjo, ki je temelj demokracije, in je popolnoma neodpustljivo. To dejanje najostreje obsojam," se je odzval Kishida. BBC je poročal, da naj bi bil Abe med prevozom v bolnišnico pri zavesti in naj bi se bil odzival. Spet po drugih informacijah se že na kraju napada ni več odzival.
Japonska policija je prijela in identificirala 40-letnega osumljenca Tetsuja Jamagamija, prebivalca mesta Nara, ter zasegla doma izdelano pištolo, ki jo je storilec uporabil v napadu. Po poročanju lokalnih medijev, na katere se sklicuje BBC, je Jamagami nekdanji pripadnik japonskih pomorskih samoobrambnih sil, ki predstavljajo lokalni ekvivalent japonske mornarice. Med prijetjem naj se ne bi bil upiral.
67-letni Abe je imel v Nari govor v podporo enemu od kandidatov na nedeljskih volitvah v zgornji dom japonskega parlamenta. Napad se je zgodil okoli 11.30 po lokalnem času. K njemu je s hrbta pristopil moški in ga dvakrat ustrelil. Prvi strel naj ga ne bi bil zadel, drugi pa. Takrat je padel na tla in krvavel. Japonska televizija NHK je poročala, da so po drugem strelu ljudje Abeju priskočili na pomoč in ga oživljali.
Napadalca so prijeli na kraju napada. Dogodek je bil sicer varovan, a kljub temu so lahko opazovalci do politika pristopali relativno brez težav.
Japonska vlada je oblikovala posebno krizno ekipo in obsodila napad. Premier Kishida je prekinil predvolilno kampanjo in se s severa države odpravil v Tokio.
Japonska je v šoku. Abe, verjetno najbolj znan japonski politik, je bil na položaju premierja leta 2006 in nato znova od leta 2012 do leta 2020, ko je odstopil zaradi bolezni.
Japonski zakoni o strelnem orožju so zelo strogi in primeri strelskih napadov izjemno redki.
Predsednik Pahor v imenu Slovenije izrazil solidarnost z Japonsko
Predsednik države Borut Pahor je ob umoru Shinza Abeja poudaril, da je Slovenija v teh težkih trenutkih solidarna z Japonsko. Ob smrti Abeja je izrazil iskreno prizadetost in tesnobo.
"Shinzo Abe je bil zelo naklonjen Sloveniji in poglobitvi vsestranskega sodelovanja med državama. Za to mu bomo še posebej vedno hvaležni. V imenu Republike Slovenije in vseh naših ljudi izražam njegovi družini, japonskemu cesarju in japonskemu ljudstvu naše sočutje, žalost in solidarnost v tem težkem trenutku," je v videosporočilu povedal Pahor.
Obsodbe umora od vsepovsod
Japonski premier Fumio Kishida je dejal, da ne najde besed ob umoru 67-letnega Abeja. Na novinarski konferenci je vidno ganjen dejal, da je molil, da bo preživel, vendar je umrl, kar zelo obžaluje. Izrazil je sožalje in dejal, da moli, da njegova duša počiva v miru.
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je na twitterju obsodila "strahopeten in brutalen umor" Abeja, velikega demokrata in zagovornika multilateralnega svetovnega reda, ki je šokiral ves svet. "Naše misli in molitve so z vašo družino in prebivalci Japonske," je dodala.
"Nikoli ne bom razumel brutalnega umora tega velikega človeka," je na istem družbenem omrežju zapisal predsednik Evropskega sveta Charles Michel. Poudaril je, da Evropejci žalujemo z Japonsko ter da smrt Abeja globoko obžaluje.
Generalni sekretar zveze Nato Jens Stoltenberg je na twitterju izrazil "globoko užaloščenost zaradi gnusnega umora Shinza Abeja, zagovornika demokracije", dolgoletnega prijatelja in sodelavca. Izrazil je sožalje "njegovi družini, japonskemu premierju ter prebivalcem Natove partnerice Japonske v teh težkih časih".
Ruski predsednik Vladimir Putin je Abejevi vdovi in mami v telegramu zaželel poguma ob "nepopravljivi izgubi". Izrazil je prepričanje, da bodo "lepi spomini na tega izjemnega človeka vedno živeli v srcih tistih, ki so ga poznali," so sporočili iz Kremlja.
Južnokorejski predsednik Yoon Suk-yeol je izrazil sožalje družini Abeja in Japoncem, ki so izgubili cenjenega politika in premierja z najdaljšim stažem. Njegov umor je obsodil kot nesprejemljivo kriminalno dejanje.
Ameriški državni sekretar Antony Blinken je obsodil umor Abeja, označil ga je za vizionarskega voditelja. Na srečanju z japonskim in južnokorejskim kolegom ob robu srečanja skupine G20 na indonezijskem Baliju je tudi izpostavil, da je Abe japonsko-ameriške odnose dvignil na najvišjo raven.