(FOTO in VIDEO) Po protestih in zasedbi predsedniške palače predsednik Šrilanke dal sporočiti, da bo odstopil

STA, Va
09.07.2022 16:04

Država je od sredine aprila, ko ni mogla poravnati 51 milijard dolarjev zunanjega dolga, plačilno nesposobna, zaradi hudega pomanjkanja tujih valut trgovci ne morejo uvoziti nujnih življenjskih potrebščin.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
EPA

Potem ko so protestniki v šrilanški prestolnici Kolombo zasedli rezidenco in urad predsednika, je premier Ranil Wickremesinghe izrazil pripravljenost za odstop in oblikovanje vlade narodne enotnosti. "Da bi zagotovil varnost državljanov, se je strinjal s predlogom vodij opozicijskih strank," da odstopi, so sporočili iz urada predsednika vlade. Po celodnevnih demonstracijah pa je odločitev predsednika države Gotabaya Rajapakse, da bo 13. julija odstopil, v televizijskem nagovoru naznanil predsednik parlamenta Mahinda Abeywardana.

Predsednika Šrilanke so umaknili na neznano lokacijo. 
EPA

Množice protestnikov so se v soboto zbrale v prestolnici Šrilanke, da bi izrazile nezadovoljstvo zaradi hude gospodarske krize, ki pesti to otoško državo. Demonstranti zahtevajo odstop tako predsednika države kot premierja.

Na tisoče ljudi je pred tem obkolilo predsednikovo rezidenco. Ko se je množica zbrala pred vhodom v rezidenco, so čete, ki varujejo kompleks, streljale v zrak, da bi zadržale jezne protestnike, medtem ko so predsednika odpeljali na varno.

Na družbenih omrežjih so zaokrožili posnetki na stotine ljudi, ki se sprehajajo po predsednikovi rezidenci, nekateri so celo skočili v bazen. Druge je videti, kako se smejijo in poležavajo v razkošnih spalnicah. Kmalu zatem, ko je množica vdrla v predsedniško palačo, so protestniki zasedli tudi bližnji predsednikov urad.

EPA
Protestniki so zasedli predsednikov urad.
EPA

Varnostne sile so skušale razgnati množico, ki je preplavila upravno okrožje Kolomba. Tri osebe so zaradi strelnih ran prepeljali v bolnišnico skupaj s še 36 ljudmi, ki so imeli težave z dihanjem zaradi uporabe solzivca, je povedala predstavnica osrednje bolnišnice v prestolnici.

Premier Ranil Wickremesinghe
EPA

Eden od državnih uslužbencev je za AFP dejal, da ne vedo, kje natančno se nahaja predsednik, da pa naj bi bil pri šrilanški mornarici in je na varnem. Zasebne televizijske hiše so medtem predvajale posnetke, ki prikazujejo konvoj vozil na mednarodnem letališču, ki bi lahko pripadal predsedniku, vendar za zdaj ni potrditve, da bi Rajapaksa zapustil državo.

Šrilanka se trenutno sooča z največjo gospodarsko krizo, odkar se je leta 1948 osamosvojila od kolonialne oblasti Velike Britanije. Država je od sredine aprila, ko ni mogla poravnati 51 milijard dolarjev zunanjega dolga, plačilno nesposobna, zaradi hudega pomanjkanja tujih valut pa trgovci ne morejo uvoziti nujnih življenjskih potrebščin. V državi je skoraj povsem zmanjkalo bencina in dizelskega goriva, zato je bilo zaradi varčevanja z omejenimi zalogami goriva odrejeno zaprtje najpomembnejših vladnih uradov in šol.

Predsednikov brat Mahinda Rajapaksa je že v začetku maja odstopil s položaja predsednika vlade, a to ni umirilo političnih razmer v tej obubožani državi.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta