(FOTO in VIDEO) V ruskih napadih na ukrajinska mesta nove smrtne žrtve. Zelenski: "Zgodovina se ponavlja"

Va, M.R., A.L., STA
01.03.2022 06:51

Ukrajinski predsednik je ruskega predsednika Vladimirja Putina obtožil vojnih zločinov. Podpisal je tudi prošnjo za članstvo Ukrajine v Evropski uniji. Ruski oklepniki so pred Kijevom, župan pa napoveduje močan odpor.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
EPA

Ruske sile z nezmanjšano močjo nadaljujejo napade na ukrajinske cilje. Tarča ruskega obstreljevanja je bil danes televizijski stolp v ukrajinski prestolnici Kijev. V napadu je umrlo pet ljudi. O žrtvah poročajo tudi iz drugega največjega mesta Harkov, kjer ruske sile stopnjujejo napade.

Župan Kijeva, sicer nekdanji boksar, Vitalij Kličko je opozoril, da je "sovražnik na obrobju prestolnice", pri tem pa dodaja, da se ukrajinska vojska pripravlja na obrambo mesta. Dejal je, da se oborožene sile junaško borijo. Dejal je, da so na vpadnicah v mesto postavili utrjene nadzorne točke, hkrati pa prebivalce pozval, naj bodo mirni. "Ne hodite ven po nepotrebnem, ko se bodo oglasile sirene, pa ostanite v zakloniščih," je dejal v videonagovoru. 

Zaščitne vreče na mestni hiši v Kijevu
EPA
Kijev
EPA

Med ruskim zračnim napadom na Kijev je bil danes zadet glavni televizijski stolp v središču prestolnice, poročajo tuje tiskovne agencije.

Videoposnetek, ki ga je objavila ukrajinska tiskovna agencija UNIAN, prikazuje temen oblak dima, ki se dviga s prizorišča, potem ko naj bi stolp zadeli dve raketi. Pri tem je prišlo do motenj v oddajanju televizijskih in radijskih programov, vendar pa stolp še vedno stoji, poroča nemška tiskovna agencija dpa. V napadu naj bi po navedbah ukrajinskih oblasti umrlo pet ljudi.

Namestnik vodje predsednikovega urada Kirilo Timošenko je kasneje sporočil, da so medtem uspeli ponovno vzpostaviti oddajanje nekaterih programov.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski pa je na Twitterju v sporočilu "svetu" zapisal: "Kaj je smisel 80 let govoriti 'nikoli več', če svet molči, ko bomba pade na isto mesto Babinega Jara? Najmanj 5 ubitih. Zgodovina se ponavlja ..."

Zelenski je pri tem spomnil na kraj na zahodnem delu Kijeva, kjer so nacisti leta 1941 pobili skoraj 34.000 kijevskih Judov.

Rusko obrambno ministrstvo je pred tem opozorilo, da bo Rusija izvedla "izredno natančne napade" na infrastrukturo ukrajinske obveščevalne službe v Kijevu.

Sicer pa je predsednik Volodimir Zelenski dejal, da ima Kijev poseben pomen. "Če bomo zaščitili Kijev, bomo zaščitili državo. To je srce naše države, ki mora še naprej biti," je povedal. Na njegove besede se je nato odzval še Kličko, ki je poudaril, da skušajo ruske sile "odstraniti srce naše države". Poudaril je, da Kijeva ne bodo predali.

Satelitski posnetki kažejo tudi novo kopičenje ruskih sil - helikopterjev in kopenskih vozil - v Belorusiji, kakšnih 30 kilometrov od meje z Ukrajino. Analitiki ocenjujejo, da Rusija spreminja taktiko in čaka okrepitve, ker je naletela na veliko večji odpor v Ukrajini, kot je predvidevala. 

Ukrajinska stran poroča, da naj bi v invaziji umrlo že več kot 5700 ruskih vojakov, hkrati pa naj bi jih okoli 200 ukrajinska vojska zajela. Uničili naj bi 198 ruskih tankov, 29 letal, prav toliko helikopterjev in 846 oklepnih vozil. Teh navedb sicer ni mogoče preveriti, saj ruska stran o svojih izgubah ne poroča.

V stavbo regionalne uprave v Harkovu je priletela raketa.
Reuters

(FOTO in VIDEO) Poglejte, kako je v zgradbo regijske administracije v Harkovu priletela ruska raketa in kakšne so posledice

(VIDEO) Poglejte, kakšno gesto so evropski in drugi predstavniki namenili ruskemu zunanjemu ministru

Ukrajino odrezali od Azovskega morja

Ruska vojska in proruski uporniki na vzhodu Ukrajine so uspešno združili moči ter prevzeli nadzor v ključni regiji vzdolž Azovskega morja, je sporočil tiskovni predstavnik obrambnega ministrstva v Moskvi Igor Konašenkov. Ukrajinska stran teh navedb zaenkrat ni potrdila. Dostop ukrajinskih sil do Azovskega morja od danes "popolnoma blokiran".

Konašenkov je še pojasnil, da so pripadniki ljudske milice iz Donecka prodrli do administrativne meje ukrajinske regije Doneck in se tam povezali z ruskimi vojaki, ki so že pred tem prevzeli nadzor nad ukrajinskimi okrožji ob Azovskemu morju. Dejal je še, da je ruska vojska danes z morja streljala z visoko preciznim orožjem dolgega dosega ter v Ukrajini zadela dve letališči in tri radarje.

Evropski parlament za hitro dodelitev statusa kandidatke Ukrajini

Evropski parlament je na izrednem zasedanju v Bruslju sprejel resolucijo, s katero je najostreje obsodil rusko invazijo Ukrajine. Ob tem je pozval, naj se Ukrajini hitro dodeli status kandidatke za članstvo v uniji ter naj unija proti Kremlju ukrepa s še strožjimi sankcijami, tudi z omejitvijo uvoza ruske energije. Za resolucijo je glasovalo 637 evropskih poslancev, tudi vseh osem iz Slovenije. Proti jih je bilo trinajst, 26 pa se jih je vzdržalo. Večina nasprotnikov in zadržanih je iz vrst skrajno desne skupine Identiteta in demokracija (ID), evropske levice ter nepovezanih poslancev.

Evropski poslanci so v resoluciji najostreje obsodili rusko nezakonito, neizzvano in neupravičeno vojaško agresijo in invazijo Ukrajine ter vpletenost Belorusije vanjo ter izrazili neomajno solidarnost z Ukrajino in pozvali k pripravi svežnja pomoči zanjo v vrednosti več milijard evrov.

Največ pozornosti je bilo v današnji razpravi, v kateri je z virtualnim nagovorom sodeloval tudi ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, namenjene vprašanju članstva Ukrajine v uniji. Ukrajina želi takojšnje članstvo, unija pa ji zatrjuje, da je del družine, a opozarja, da bo pot do članstva še dolga.

Evropski poslanci izrazili veliko zaskrbljenost zaradi ruskih poskusov destabilizacije Zahodnega Balkana

Evropski poslanci so v resoluciji pozvali k prizadevanjem, da Ukrajina čim prej dobi status kandidatke za članstvo v uniji, so sporočili iz tiskovne službe parlamenta. Končno potrjeno besedilo resolucije sicer še ni na voljo, a bistvenih sprememb glede na osnutek naj ne bi bilo.

Evropski poslanci so se zavzeli tudi za še strožje sankcije proti Rusiji, zlasti za omejitev najpomembnejšega ruskega izvoznega blaga, kot sta nafta in plin, so še sporočili iz parlamenta. Sankcije naj strateško ciljajo na oslabitev ruskega gospodarstva in industrije, še zlasti vojaške, naj bi pozvali.

Sicer pa naj bi parlament v resoluciji še izpostavil pravico Ukrajine, da sama izbira svoja zavezništva, obsodil enostransko rusko priznanje neodvisnosti separatistov v Donecku in Lugansku, izrazil sožalje zaradi izgubljenih življenj ter poudaril, da so napadi civilistov vojni zločini.

Brovarij, predmestje ukrajinske prestolnice, ki je bilo napadeno s strani ruske vojske.
Profimedia

Evropski poslanci naj bi opozorili na nevarnost jedrskega zaostrovanja in izrazili zaskrbljenost zaradi ruskega dviga pripravljenosti jedrskih sil. Skrbi jih tudi rusko zavzetje jedrske elektrarne Černobil, zato naj bi Mednarodno agencijo za jedrsko energijo (IAEA) pozvali k nadzoru ruskih dejanj v povezavi z jedrsko varnostjo.

Pozdravili naj bi namero sploh prve uporabe evropske direktive o začasni zaščiti, ki bi beguncem iz Ukrajine omogočila takojšen dostop do zaščite, ter pozvali notranje ministre članic unije, naj uporabo te direktive odobrijo ta teden na zasedanju v Bruslju.

Izpostavili naj bi, da ruski napad na Ukrajino terja od EU in zveze Nato pripravo načrtov za vse mogoče scenarije, članice unije naj bi pozvali h krepitvi obrambnih proračunov in h krepitvi obrambne pomoči Ukrajini, unijo pa h krepitvi lastne kibernetske in hibridne obrambe.

Prav tako naj bi evropski poslanci izrazili veliko zaskrbljenost zaradi ruskih poskusov destabilizacije Zahodnega Balkana, obsodili tiste, ki Rusijo po napadu na Ukrajino podpirajo, in obžalovali, ker se Srbija ni pridružila sankcijam EU proti Rusiji, kar da škodi njenemu pristopnemu procesu.

Vojni zločini v Harkovu?

Ruska vojska je zjutraj obstreljevala središče Harkova, drugega največjega mesta v Ukrajini, je sporočil regionalni guverner Oleg Sinegubov. "Ruski okupator še naprej uporablja težko orožje proti civilnemu prebivalstvu," je opozoril in objavil posnetek obsežne eksplozije na osrednjem mestnem trgu, kamor je priletela ruska raketa.

Tudi ukrajinski zunanji minister Dmitro Kuleba je na twitterju objavil videoposnetek eksplozije na Trgu svobode v Harkovu in ruskega predsednika Vladimirja Putina obtožil vojnih zločinov. Današnji napad v središču Harkova je označil za barbarskega ter mednarodno skupnost pozval k zaostritvi sankcij proti Rusiji. Ukrajinske oblasti so sporočile, da je bilo po prvih podatkih v napadu ranjenih najmanj šest ljudi, med njimi je tudi otrok, poroča CNN.

"Danes je naš sovražnik začel obstreljevati središče Harkova in stanovanjska območja," je po eksploziji sporoči Sinegubov na Telegramu. Objavil je posnetek, ki prikazuje posledice obsežne eksplozije.

Videoposnetek, objavljen na družbenih omrežjih, prikazuje raketo, ki je priletela v pročelje stavbe regionalne uprave in povzročila obsežno eksplozijo, v kateri je razneslo okna in bližnje avtomobile, poroča britanski BBC.

Zdi se, da so tarča napadov vladni uradni na Trgu svobode v središču mesta, poroča BBC, ki je objavil tudi fotografije posledic napada. Prikazujejo obsežno škodo in ruševine zaradi eksplozije.

Ukrajinska vojaka v Kijevu
EPA

Več deset žrtev v Harkovu

Harkov, mesto ob ruski meji na severovzhodu Ukrajine, kjer živi približno 1,5 milijona ljudi, je tarča ruskih sil, odkar se je v četrtek začel napad na Ukrajino. Število žrtev v mestu in škoda na civilni infrastrukturi se, tudi zaradi uporabe raketnega orožja, povečuje. Po ukrajinskih navedbah je umrlo na desetine ljudi. Rusija naj bi bila uporabila tudi prepovedano termobarično orožje.

Posledice rakete, ki je padla na središče Harkova. 
Reuters

"Oborožene sile Ruske federacije bodo nadaljevale posebno vojaško operacijo, dokler ne bodo doseženi zastavljeni cilji," je na novinarski konferenci, ki jo je predvajala ruska televizija, povedal ruski obrambni minister Sergej Šojgu. Vztrajal je, da ruska vojska ne okupira Ukrajine in da Zahod skuša zlorabiti ukrajinsko ljudstvo proti Moskvi.

V stavbo regionalne uprave v Harkovu je priletela raketa.
Reuters

Kljub podatkom o vse več civilnih žrtvah vojne, ki jo je v četrtek v Ukrajini sprožila Rusija, je zanikal, da bi ruske sile ciljale na civilno infrastrukturo ali domove. Ukrajinsko vojsko je znova obtožil, da uporablja civiliste kot živi ščit. Moskva želi "demilitarizirati in denacificirati" Ukrajino ter zaščititi Rusijo pred "vojaško grožnjo, ki jo ustvarjajo zahodne države".

Ruska vojska napreduje tudi drugod po državi

O napredovanju ruskih sil danes poročajo tudi iz nekaterih drugih delov Ukrajine. Mesto Mariupol ob Azovskem morju na jugovzhodu Ukrajine je ob napredovanju ruskih sil ostalo brez elektrike, je sporočil guverner regije Pavlo Kirilenko.

Jurišni helikopterji v Belorusiji.
Maxar Technologies

Tarča ruskega obleganja je zdaj tudi mesto Herson na jugu Ukrajine, severno od polotoka Krim. Župan mesta Igor Kolihajev je na facebooku zapisal, da so Rusi tik pred mestom. "Na vpadnicah v Herson je ruska vojska postavila kontrolne točke. Težko je reči, kako se bodo zadeve razvijale," je zapisal in dodal: "Herson je ukrajinski. Herson bo vzdržal!"

Ukrajinska vojska je sporočila, da je bilo v nedeljskem napadu na oporišče njihove vojske v Ohtirki ubitih 70 vojakov. Ukrajinska stran pa trdi, da so sestrelili več ruskih bojnih letal. V ponedeljek naj bi jih bili sestrelili pet ter en helikopter, poroča nemška tiskovna agencija dpa, ki dodaja, da informacij ni mogoče preveriti. Letala naj bi bili uničili med napadi na mesti Vasilkiv in Brovari južno od Kijeva ter blizu Žitomira.

Po podatkih Združenih narodov je v Ukrajini doslej umrlo več kot sto civilistov, medtem ko ukrajinska stran poroča o več kot 150 mrtvih civilistih.

Opustošenje v Ivankivu.
EPA

​Zelenski je že v ponedeljek pozval h globalni prepovedi za ruska letala in ladje, ki uporabljajo tuja letališča ali pristanišča. Globalna prepoved bi bila kazen za napad Moskve na Ukrajino, je povedal.

(NA ZAHODU NIČ NOVEGA) Prežvekovalci kremeljske propagande

"Za to državo moramo v celoti prepovedati vstop v vsa pristanišča, vse kanale in vsa svetovna letališča," je objavil na facebooku. Mednarodno skupnost je pozval, naj razmisli o popolnem zaprtju neba za ruske rakete, letala in helikopterje. 

Ukrajinski predsednik je Rusijo tudi obtožil, da je v ponedeljek bombardirala in streljala na ukrajinsko ozemlje, da bi pritiskala na Kijev med prvimi pogovori obeh strani o konfliktu. Ruski strani je sporočil, naj ne izgublja časa s tem.

Reuters

Ukrajina: Nič od premirja, boji se nadaljujejo

Ameriška vlada je zaradi ruske agresije na Ukrajino kongres zaprosila za potrditev novega, 6,4 milijarde dolarjev vrednega svežnja pomoči Ukrajini. Gre za paket humanitarne, gospodarske in vojaške pomoči.

Vodja senatne večine demokrat Chuck Schumer iz New Yorka je dejal, da bo pomoč namenjena samoobrambi Ukrajine pred ruskim napadom. Po njegovih besedah bosta v senatu obe stranki sodelovali z Bidnovo vlado pri pripravi svežnja, ki naj bi ga sprejeli do 11. marca.

ZDA so pred kratkim Ukrajini namenile dodatnih 350 milijonov dolarjev vredne izredne vojaške pomoči, s čimer se je vrednost pomoči ZDA Ukrajini od lani povzpela na več kot milijardo dolarjev.

ZDA pričakujejo tradicionalni letni govor ameriškega predsednika pred obema domovoma kongresa in člani vlade o položaju v državi. Joe Biden bo moral v sredo razložiti, zakaj se ZDA vpletajo v spor med Rusijo in Ukrajino in pri tem trpijo višje cene goriv, medtem ko mu večina očita kaotičen umik iz Afganistana.

Matej Tonin: Slovenija pošilja Ukrajini puške, čelade in strelivo, o količinah ni želel govoriti

Stranke Sberbank že odpirajo račune pri drugih bankah, da bodo lahko prejele pokojnine, socialne transferje, tudi plače

G7: Sankcije proti Rusiji pomembno vplivajo na rusko gospodarstvo

Sankcije Zahoda proti Rusiji pomembno vplivajo na rusko gospodarstvo, pa je po srečanju finančnih ministrov skupine G7 danes dejal nemški finančni minister Christian Lindner. Kot je povedal, je sedmerica razpravljala o nadaljnjih sankcijah proti Rusiji. Odločitev o tem bo sprejeta v prihodnjih dneh, je dodal.

Finančni ministri sedmih gospodarsko najbolj razvitih držav (G7) so na današnjem virtualnem srečanju razpravljali o posledicah ruske invazije in sankcijah proti Rusiji. Sankcije "že imajo močan vpliv na kapitalske trge in valuto", je na novinarski konferenci dejal Lindner, čigar država trenutno predseduje G7.

"Omejitev dejavnosti ruske centralne banke je že presegla naša pričakovanja (...), rubelj je v prostem padu in vojna blagajna (ruskega predsednika) Vladimirja Putina je močno prizadeta," je ponazoril. Sankcije imajo "manjši vpliv na nas, največji pa na Rusijo", je izpostavil.

Skupina G7 medtem razmišlja o nadaljnjih ukrepih kot odgovor na rusko invazijo na Ukrajino. Ministri so na današnjem sestanku "izmenjali predloge o nadaljnjih ukrepih, ki bi jih lahko sprejeli", je še povedal Lindner in dodal, da bo odločitev o predlogih sprejeta v prihodnjih dneh. Cilj je "politično, gospodarsko in finančno osamiti Rusijo", njegove besede povzema francoska tiskovna agencija AFP.

Finančni ministri G7 so ocenili, da je usklajena uvedba sankcij proti Rusiji "življenjskega pomena za zagotovitev njihove učinkovitosti", pa je povedal japonski finančni minister Shunichi Suzuki.

Skupino G7 sestavljajo ZDA, Kanada, Francija, Nemčija, Italija, Japonska in Združeno kraljestvo, ki so v minulih dneh usklajeno uvedle sankcije proti Rusiji. Te med drugim vključujejo tudi prepoved transakcij z rusko centralno banko in izključitev ruskih bank iz mednarodnega bančnega plačilnega sistema Swift.

ZDA ocenjujejo, da je rusko napredovanje proti Kijevu zastalo

Rusko vojaško napredovanje proti ukrajinski prestolnici Kijev je zastalo zaradi ukrajinskega odpora in logističnih težav, kot je pomanjkanje goriva in hrane, je v danes ocenil neimenovani visoki predstavnik Pentagona, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

"Na splošno se nam zdi, da je rusko vojaško premikanje proti Kijevu na tej točki zastalo. Menimo, da ima to opraviti z njihovim vzdrževanjem in logistiko. Na splošno tudi menimo, da se Rusi prerazporejajo, premišljajo ter se skušajo prilagoditi na izzive, s katerimi se soočajo," je dejal neimenovani predstavnik Pentagona.

Neimenovani predstavnik Pentagona je prav tako ocenil, da so težave z moralo ruskih vojakov. "Vsi niso povsem izurjeni in pripravljeni, niti se zavedajo, da jih pošiljajo v bojne operacije. Sami smo neodvisno ugotovili, da morala v nekaterih enotah peša," je dejal.

Proti Kijevu je sicer na poti ogromen ruski vojaški konvoj tankov, oklepnikov in drugih vozil, vendar se trenutno komaj premika, čeprav po mnenju Američanov Rusija ni odstopila od namere, da obkoli in osvoji Kijev tudi z obleganjem.

Rusi prav tako še vedno nimajo zračne prevlade, ukrajinske sile pa se jim še naprej upirajo. Rusom tudi še ni uspelo zavzeti Harkova, drugega največjega ukrajinskega mesta, kjer potekajo siloviti boji.

Rusom je uspelo napredovati na jugu Ukrajine, kjer so združili svoje invazijske sile ob obali polotoka Krim, ki si ga je Rusija priključila leta 2014. Obkolili so tudi mesto Mariupol na jugovzhodu Ukrajine.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta