V Združenem kraljestvu žalujejo za v četrtek preminulo kraljico Elizabeto II. Ljudje, mnogi med njimi v solzah, pred Buckinghamsko palačo in grad Windsor polagajo cvetje, odpovedani so bili številni javni dogodki. Novi kralj Karel III. se bo danes vrnil v London in nagovoril državljane.
Že takoj po novici, da se zdravstveno stanje kraljice poslabšuje, so se pred njenimi rezidencami začeli zbirati ljudje, še več jih je prišlo proti večeru, potem ko je Buckinghamska palača zvečer objavila, da je Elizabeta II., ki je državi vladala več kot 70 let, umrla.
Britanska kraljeva družina je odprla spletno žalno knjigo, kjer lahko ljudje zapišejo sporočila ob smrti monarhinje. Na spletni strani je kot novi kralj že naveden Karel III., njegova soproga Camilla pa kot kraljica soproga.
Neposredno po smrti kraljice je novi kralj postal njen prvorojeni sin, dotedanji prestolonaslednik princ Charles, ki se je odločil, da bo uporabljal ime Karel III. Kdaj bo slovesno okronan, še ni znano, predvidoma bo to čez več mesecev, ga bo pa v soboto formalno za kralja razglasil poseben svet, v katerem so visoki politični in cerkveni predstavniki ter predstavniki držav Commonwealtha.
Slovenska veleposlanica v Londonu: Kraljica je bila steber stabilnosti države
Smrt Elizabete II. verjetno pomeni največji šok za Združeno kraljestvo v zadnjem stoletju, je za STA ocenila slovenska veleposlanica v Londonu Simona Leskovar, ki meni, da je monarhinja predstavljala najpomembnejši vezivni člen britanske unije ter steber stabilnosti in trdnosti države. Izpostavila je tudi njeno veliko odgovornost do javnih zadev.
Kljub temu da je bila kraljica stara 96 let in je njeno zdravje v zadnjem času šepalo, je bil 8. september v Združenem kraljestvu zelo žalosten dan, je ocenila veleposlanica. Izpostavila je, da je monarhija še vedno priljubljena, verjetno prav zaradi kraljice.
Že od rane mladosti vzgajana, da bo nekoč kraljica
Ta je bila priča tako razpadanju britanskega imperija kot neizmernemu razvoju države na ruševinah druge svetovne vojne. Bila je tudi edina kraljica, ki sta jo poznali vsaj dve, če ne tri generacije Britancev, je spomnila in ocenila, da je bila obraz Združenega kraljestva in tudi globalna ikona.
Za razliko od očeta Jurija VI. je bila Elizabeta že od rane mladosti vzgajana, da bo nekoč kraljica in edino življenje, ki ga je imela, je do zadnjega posvetila državi - od nepričakovane smrti očeta do zadnjega dne, je poudarila veleposlanica in spomnila, da je še v torek sprejela novo premierko Liz Truss.
"V tem smislu je bila res simbol odgovornosti do javnih zadev, ki ga danes skorajda ne poznamo več v svetu," je ocenila. "In čeprav zaradi svoje vloge ni bila del demokratičnega političnega sistema v Združenem kraljestvu, pa v svojem življenju zares ni naredila nobene večje politične napake," je še dodala.
Sama je imela kraljico in njenega soproga, princa Philipa prvič priložnost srečati med njunim obiskom v Sloveniji leta 2008.
Aprila 2021 - komaj teden dni po smrti Philipa - ji je nato predala poverilna pisma, a je slovesnost zaradi pandemije covida-19 potekala v hibridni obliki. Sama je bila v Buckinghamski palači, kraljica pa prek ekrana iz gradu Windsor, je še povzela svoje srečanje s kraljico.
Velik del javnega življenja v Veliki Britaniji bo v naslednjih dneh delno zaustavljen. Po novici o smrti so bili odpovedani številni športni dogodki, vključno s tekmami angleške nogometne lige, poroča BBC, ki dodaja, da odločitev o tem, kaj bo s tekmami konec tedna, še ni bila sprejeta.
Prav tako so bile odpovedane konjske dirke - pokojna kraljica je bila sicer velika ljubiteljica konj in se je redno udeleževala dirk.
Gledališke predstave bodo potekale, a se bodo začenjale z minuto molka, so pa bile odpovedane nekatere glasbene prireditve.
Britanska vlada enotna v podpori novemu kralju Karlu III.
Nova vlada britanske premierke Liz Truss je danes po smrti Elizabete II. izrazila vso podporo novemu kralju Karlu III. Pokloni kraljici in izrazi vdanosti njenemu nasledniku se vrstijo tudi v parlamentu. Charles se je medtem s soprogo že odpravil s škotskega posestva Balmoral proti Londonu, kjer bo v soboto dopoldne uradno razglašen za kralja.
"Vlada je enotna v podpori njegovemu veličanstvu, kralju, medtem ko on in Združeno kraljestvo žalujejo ob slovesu njegove matere," je ob koncu današnje vladne seje sporočil tiskovni predstavnik premierke Liz Truss. Kot je dodal, so se ministri pokojni kraljici poklonili tudi z minuto molka.
Monarhinji se poklanjajo tudi na posebni dvodnevni seji v parlamentu, kjer jo je premierka označila za "enega največjih voditeljev, kar jih pozna svet". Obenem je tudi ona obljubila zvestobo kralju Karlu III., s katerim je govorila že v četrtek. "Tudi ko žaluje, je njegov občutek dolžnosti in služenja jasen," je dejala.
"Ogromno je že prispeval prek svojega dela na področju ohranjanja narave, izobraževanja in neutrudne diplomacije. Dolgujemo mu svojo zvestobo in predanost," je dejala po poročanju britanskega BBC. Prepričana je, da bo Charles državo popeljal v "novo dobo upanja in napredka".
Prestol britanskega monarha je namreč s smrtjo kraljice avtomatsko zasedel njen sin, 73-letni Charles, ki bo vladal kot kralj Karel III. Ta je z ženo Camillo, ki bo po novem nosila naziv kraljica soproga, danes že zapustil Balmoral na Škotskem, kjer je v četrtek umrla njegova mati.
V Londonu ga že danes čaka več obveznosti. Med drugim se bo srečal s premierko, zvečer pa se bo ob 19. uri s televizijskim nagovorom obrnil na Britance. Ob isto uri se bo v katedrali svetega Pavla začela slovesnost v spomin na kraljico, na kateri je pričakovati tudi premierko in ministre.
V soboto dopoldne bo nato Charlesa poseben svet, v katerem so visoki politični in cerkveni predstavniki ter predstavniki držav Commonwealtha, uradno razglasil za kralja. Svet se bo na srečanju sešel ob 11. uri po srednjeevropskem času, so sporočili iz Buckinghamske palače.
V državi se je medtem že začelo tako obdobje nacionalnega žalovanja, ki ga je razglasila vlada in bo trajalo do konca dneva pogreba preminule kraljice, kot tudi ločeno žalovanje kraljeve družine. To bo trajalo do konca sedmega dneva po pogrebu, so sporočili iz Buckinghamske palače, kjer morajo datum pogreba sicer še sporočiti.
So pa danes ob 12. uri po lokalnem času v čast Elizabete II. že zadoneli zvonovi po vsej državi, vključno s tistimi v katedrali svetega Pavla in Westminstrski opatiji v Londonu ter na gradu Windsor.
Britanski časniki so ob smrti monarhinje večinoma pripravili posebne izdaje. "Naša srca so zlomljena" piše na naslovnici tabloida Daily Mail, medtem ko je Mirror napisal le "Hvala". Daily Telegraph je na naslovnici zapisal "Žalovanje je cena, ki jo plačamo za ljubezen".
Novi kralj se bo danes iz Škotske s soprogo vrnil v London. Elizabeta II. je umrla na gradu Balmoral, kjer je tradicionalno preživljala poletja, Charles je tja prispel v četrtek, ko so sporočili, da se je zdravstveno stanje kraljice poslabšalo.
Danes bo imel prvi televizijski nagovor narodu v vlogi novega voditelja države, srečal se bo tudi s premierko Liz Truss. Kraljica je sicer še v torek sprejela sprejela Trussovo in jo uradno imenovala na čelo vlade.
Opoldne seo se sestali britanski poslanci in se poklonili kraljici. Prav tako opoldne se bodo v Westminstrski opatiji, katedrali svetega Pavla in gradu Windsor oglasili zvonovi, uro kasneje bo v Hyde Parku in drugod zadonelo 96 topovskih salv, po ena za vsako leto njenega življenja.
V katedrali svetega Pavla bo spominska slovesnost, ki se je bodo udeležili tudi premierka in več ministrov.
Pogrebna slovesnost za kraljico bo v Westminstrski opatiji čez deset ali enajst dni - datum bo potrdila Buckinghamska palača. Dan pogreba bodo verjetno razglasili za državni praznik. Kraljico bodo pokopali v Windsorju, kjer je pokopan tudi njen lani umrli soprog, princ Philip.
Smrt kraljice odmeva po vsem svetu, še zlasti v državah britanske skupnosti narodov. V številnih državah ljudje polagajo cvetje pred poslopja britanskega veleposlaništva, pariški Eifflov stolp in newyorški Emipire State Building sta bila v četrtek zvečer v njen spomin zatemnjena.
To je zgodovinski dan
Ljudje se že vse od trenutka, ko je odjeknila novica o kraljičini smrti, zbirajo pred Buckinghamsko palačo v Londonu. "Bila je kraljica vse odkar sva na svetu. Zdi se neresnično. Nikoli več je ne bomo videli. To je zgodovinski dan," sta za BBC povedali užaloščeni Britanki. "To je dan za žalovanje, a tudi dan za počasititev izjemne ženske, ki je velika inspiracija."
Pred palačo se zbirajo ljudje z vseh koncev države, Linda je za Sky News povedala, da je nemudoma, ko je slišala novico o smrti, šla na vlak iz Brightona proti Londonu. Sarah je pred Buckinghamsko palačo prišla po 12-urni izmeni v bolnišnici. "To je naša kraljica. Edina, ki sem jo kadarkoli poznala."
Britanska veleposlanica ob smrti kraljice: Njeno življenje služenja je bilo izjemno
Ob smrti britanske kraljice Elizabete II. se je veleposlanica Združenega kraljestva v Ljubljani Tiffany Sadler odzvala s poklonom njeni vladavini. "Njeno življenje služenja je bilo izjemno," je zapisala na Twitterju in dodala, jo bodo zelo pogrešali v domovini kot tudi Sloveniji in po vsem svetu.
"Vse naše misli so nocoj pri kraljevi družini," je zvečer še zapisala na Twitterju, kjer so objavili tudi posnetek spuščanja britanske zastave pred poslopjem rezidence britanske veleposlanice na pol droga.
Danes je v izjavi izpostavila, da je novica ob njeni smrti užalostila tako njo kot kolege na veleposlaništvu in ljudi po vsem svetu. Njeno življenje na prestolu se je raztezalo prek obdobja večine naših živih spominov, je zapisala in dodala, da so jo imeli radi in spoštovali ljudje v Združenem kraljestvu, Sloveniji in drugje.
Spomnila je, da prav letos obeležujejo 70. obletnico njene vladavine, ob čemer so postavljali v ospredje prav njene vezi s Slovenijo. Iz vseh koncev države prav tako že prejemajo sporočila sožalja, je dodala.
Na veleposlaništvu so še sporočili, da bodo ob smrti kraljice odprli tudi žalno knjigo, o podrobnostih pa bodo še obvestili.
Po smrti kraljice na Otoku tudi spremembe na denarju in znamkah
Po smrti kraljice Elizabete II. bodo morali v Združenem kraljestvu med drugim zamenjati bankovce, kovance in znamke. Na njih je namreč portret kraljice, ki ga bo zdaj zamenjal portret novega kralja, Karla III. Vendar se to ne bo zgodilo čez noč.
Po poročanju BBC je v obtoku 29 milijard kovancev, zaenkrat pa še ni znano, kdaj bodo začeli kovati nove. A po pričakovanjih bodo sedanji v obtoku ostali še leta in bo proces zamenjave postopen.
Enako velja za bankovce. Kraljica je bila na vseh bankovcih, ki jih je angleška centralna banka izdala od leta 1960, medtem ko na bankovcih, ki jih izdajata škotska in severnoirska banka, ni monarha. V obtoku je 4,5 milijarde bankovcev v vrednosti 80 milijard funtov.
Od leta 1967 je na vseh znamkah, ki jih izdaja britanska pošta, profil Elizabete II. Zdaj bodo znamke z njim prenehali izdelovati, bo pa obstoječe mogoče še naprej uporabljati.
Spremenil se bo tudi kraljevi pečat, ki se nahaja na številnih britanskih izdelkih. Z njim se trenutno ponaša okoli 800 britanskih podjetij.
Britanci bodo spremenili tudi potne liste. To so namreč izdani "v imenu njene visokosti", zdaj jih bodo izdajali "v imenu njegove visokosti". Sedanji bodo sicer ostali veljavni.
Spreminja se tudi himna, namesto Bog živi kraljico bo zdaj Bog živi kralja, kot je bilo, preden je leta 1952 na prestol sedla Elizabeta II.
Poslavljajo se tudi znane osebnosti
Med javnimi osebnostmi, ki so se poklonile preminuli britanski kraljici Elizabeti II. so tudi ustanovitelj Microsofta Bill Gates, ustanovitelj Amazona Jeff Bezos, izvršni direktor Appla Tim Cook in britanski milijarder Richard Branson.
"Počaščen sem, da sem srečal kraljico Elizabeto in zelo žalosten zaradi njene smrti. Moje globoko sožalje kraljevi družini in Britancem," je Gates zapisal na Twitterju.
Globoko užaloščen je tudi glasbenik Elton John, ki je v odzivu na Instagramu med drugim zapisal: "Kraljica Elizabeta je bila velik del mojega življenja od otroštva do danes in zelo jo bom pogrešal."
"Spomnim se, da sem v otroštvu gledal njene utrinke s poroke na televiziji," je v odzivu zapisal član skupine Rolling Stones Mick Jagger. Victoria Beckham pa je zapisala, da je to žalosten dan za ves svet.
Med tistimi, ki so se na družbenih omrežjih poslovili od kraljice so tudi Whoopi Goldberg, Luke Evans, Paris Hilton, Barbara Streisand, Kris Jenner, Reese Witherspoon, Jennifer Garner, Sylvester Stallone, Sharon in Ozzy Osbourne, Helen Mirren in drugi.
V zadnjem letu zaradi težav s hojo odpovedala udeležbo na več dogodkih
Novica, da so zdravniki zaskrbljeni za zdravje britanske kraljice Elizabete II. je v četrtek popoldan v hipu obšla svet. Iz Buckinghamske palače so namreč takrat sporočili, da je 96-letna monarhinja pod zdravniškim nadzorom.
Spremenjeni nazivi
Kraljica Elizabeta II., ki je po več kot 70 letih na britanskem prestolu v četrtek umrla, za sabo pušča štiri otroke, osem vnukov in 12 pravnukov. Na čelo britanske monarhije stopa dosedanji prestolonaslednik, njen najstarejši sin Charles, s tem pa se znotraj kraljeve družine spreminjajo tudi nekatera druga nasledstvena razmerja in nazivi.
Leta 1926 rojena Elizabeta je kraljica postala ob smrti svojega očeta, kralja Jurija VI. leta 1952. Od leta 1947 je bila poročena s Philipom, vojvodo edinburškim, s katerim sta imela štiri otroke: Charlesa, Anne, Andrewa in Edwarda.
Elizabeta II. je bila na britanskem prestolu dlje kot katerikoli od njenih predhodnikov, prav tako ni bil nihče od njihov soprogov oz. soprog na položaju dlje kot Philip, ki je star 99 let umrl aprila lani.
William ne postane samodejno tudi valižanski princ
Novi britanski kralj je s smrtjo matere postal leta 1948 rojeni Charles, ki bo vladal kot kralj Karel III. Naziv valižanskega princa, ki ga nosi prestolonaslednik, je prejel leta 1958, uradno pa ga je kraljica okronala leta 1969. Znotraj britanske monarhije je podrl rekord v čakanju na prestol in je s 73 leti tudi najstarejši monarh ob prevzemu položaja.
Nekdanji valižanski princ se je leta 1981 poročil z Diano Spencer, s katero sta imela dva sinova, Williama in Harryja. Kasneje sta se se razšla in uradno ločila leta 1996. 31. avgusta 1997 je princesa Diana umrla v prometni nesreči v Parizu.
Charles se je aprila 2005 poročil s Camillo Parker Bowles, ki bo po novem v skladu z željo Elizabete II. nosila naziv kraljica soproga.
S tem ko je njegov oče postal kralj, je prvi v vrsti za prestol postal njegov najstarejši sin, leta 1982 rojeni princ William. Svojemu nazivu vojvoda cambriški je tako že dodal tudi prehodnega očetovega, vojvoda cornwallski.
Ne postane pa William samodejno tudi valižanski princ - naziv mu morda podeliti njegov oče. V vlogi prestolonaslednika so sicer njegove glavne naloge podpora kralja pri njegovih kraljevih obveznostih.
Leta 2011 se je William poročil s Kate Middleton, ki jo je spoznal med študijem na univerzi St Andrews. Imata tri otroke - leta 2013 se je rodil George, leta 2015 Charlotte in leta 2018 Louis. Po starosti so drugi, tretja in četrti v vrsti za prestol. Vsi trije so k svojim prvotnim nazivom princa oz. princese cambriške tako kot oče in mati dodali še naziv cornwallski.
Harry od 21. leta opravljal uradne kraljeve dolžnosti v imenu kraljice
Peti v vrsti za prestol je Williamov brat, leta 1984 rojeni Harry oz. vojvoda sussekški. Tako kot starejši brat je od 21. leta opravljal uradne kraljeve dolžnosti v imenu kraljice.
Po poroki z ameriško igralko Meghan Markle maja 2018 se je par leta 2020 odpovedal opravljanju kraljevih dolžnosti in se preselil v ZDA. Leto dni pozneje je Buckinghamska palača njeno odpoved uradnim dolžnostim uradno potrdila in dodala, da s tem izgubljata tudi častna vojaška imenovanja in pokroviteljstva v imenu kraljeve družine.
Njuna otroka, leta 2019 rojeni Archie in leta 2021 rojena Lilibet, sta šesti in sedma v vrsti za britanski prestol.
V nasledstveni liniji nato sledijo leta 1960 rojeni princ Andrew, njemu pa njegova prva hčerka princesa Beatrice in njena hčerka Sienna Elizabeth, ter njegova druga hčerka, princesa Eugenie in njen sin August Philip.
Sledijo jim leta 1964 rojeni princ Edward ter njegova otroka James in Louise. Ob tem je leta 2007 rojeni James 14. v vrsti, starejša, leta 2003 rojena Louise pa 15., ker se je rodila še pred uveljavitvijo zakona, ki je razveljavil možnost, da mlajši sin prehiti starejšo hčerko.
Prav zato je leta 1950 rojena Elizabetina hčerka, princesa Anne šele na 16. mestu nasledstvene linije. Sledijo ji njen sin Peter Phillips in njegovi hčerki Savannah in Isla, na 20. mestu pa je njena hčerka Zara, katere trije otroci, Mia, Lena in Lucas, zasedajo še zadnja tri mesta v vrsti za prestol.
Prestolonaslednik princ Charles je nemudoma odpotoval k njej na Škotsko, tudi nekaj drugih ožjih sorodnikov, kar je pričalo o resnosti situacije. Ob kraljici so njeni sinovi, hčer, vnuki in sorodniki ter druge javne osebnosti. Med prvimi je prispel prestolonaslednik princ Charles, kmalu za njim še njeni preostali otroci - princesa Anne, princ Andrew in princ Edward, pa tudi kraljičin vnuk in Charlesov najstarejši sin, princ William.
Elizabeta II., ki je v zadnjem letu zaradi težav s hojo odpovedala udeležbo na več dogodkih, je v torek na Škotskem sprejela odstop nekdanjega premierja Borisa Johnsona in za novo premierko imenovala Liz Truss, ki je postala že petnajsti prvi minister oziroma ministrica v času njene 70-letne vladavine.
Britanska kraljica se je v zadnjem letu redkeje pojavljala na javnih dogodkih, nadomeščali so jo drugi člani kraljeve družine. V sredo je odpovedala virtualno srečanje, ker so ji zdravniki svetovali počitek. Junija se v glavnem ni udeležila dogodkov, ki so jih pripravili ob platinastem jubileju njenega vladanja, se je pa čez poletje večkrat pojavila na dogodkih na Škotskem, kjer je od julija. Med epidemijo covida-19 je večino časa preživela v izolaciji skupaj s soprogom, princem Philipom, ki je v stotem letu starosti umrl lani spomladi.
Zaposleni na britanskih železnicah in pošti prestavili stavko
Zaposleni na britanskih železnicah in pošti so zaradi smrti kraljice Elizabete II. prestavili napovedane stavke. Kot so zapisali sindikati, so se za zamik odločili "iz spoštovanja do kraljice". Sindikati, ki zastopajo zaposlene v skupini Royal Mail, so stavko načrtovali danes, zaposleni na železnicah pa so nameravali stavkati 15. in 17. septembra. Stavko, načrtovano za 15. septembra, je zamaknil tudi sindikat strojevodij Aslef.
Skupina Rail Delivery, v kateri so združeni železniški operaterji, je odločitev sindikatov, da stavke v času obdobja žalovanja ne izvedejo, pozdravila. Kot so dodali, bodo urniki voženj tako nespremenjeni. Veliko Britanijo je poleti zajel val stavk. Številni Britanci so namreč nezadovoljni, saj rekordna inflacija močno zajeda v njihove prihodke. Najprej so stavkali zaposleni na železnicah, kar je bila največja stavka v 30 letih, poroča francoska tiskovna agencija AFP.