Na tisoče zbranih se je na kijevskem trgu Majdan poklonilo vojnemu heroju Dmitru Kocjubajlu, bolj znanemu pod vzdevkom Da Vinci, ki naj bi ga bili Rusi ubili v bitki za mesto Bahmut. Pogrebne slovesnosti sta se nepričakovano udeležila tudi ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski in predsednica finske vlade Sanna Marin.
"Pot do naše zmage je zelo težka in cena za to zmago so življenja naših bojevnikov, najboljših državljanov Ukrajine, ki so se z orožjem v rokah postavili v bran državi. Prepričani morate biti, da se ne bomo samo maščevali. Zagotovo bomo zmagali. Spi mirno, prijatelj moj," je na trgu dejal poveljnik ukrajinskih oboroženih sil Valerij Zalužni.
Dmitro Kocjubajlo je bil 27-letni prostovoljec s klicnim znakom Da Vinci in je vodil bataljon, imenovan Da Vincijevi volkovi. Orožje je vzel v roke leta 2014, ko se je pridružil skrajno desnemu nacionalističnemu gibanju Desni sektor in se začel boriti proti proruskim separatistom na vzhodu Ukrajine.
Odlikovanje heroj Ukrajine, najvišje državno odlikovanje, je prejel decembra 2021 in tako postal najmlajši heroj v državi, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Pred pogrebom Kocjubajla je na kijevskem trgu Majdan potekala tudi manjša pogrebna slovesnost v čast 52-letnemu Olegu Homjuku in njegovemu 25-letnemu sinu, ki sta bila ravno tako ubita v spopadih pri Bahmutu.
Bahmut v regiji Doneck je že več mesecev prizorišče hudih spopadov med ukrajinskimi in ruskimi silami, njegov padec pa bi po besedah ukrajinskega predsednika ruski vojski odprl prosto pot za napredovanje na vzhod Ukrajine.
Zelenski še enkrat zanikal vpletenost Ukrajine v sabotažo plinovodov: To je smešno ...
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je ponovno zanikal vpletenost Ukrajine v eksplozije na plinovodih Severni tok 1 in 2 v Baltskem morju septembra lani.
"Ukrajinci tega zagotovo niso storili. To je smešno," je Zelenski izjavil na skupni novinarski konferenci s predsednico finske vlade Sanno Marin, ki je obiskala Kijev.
Ocenil je, da je cilj nedavnih objav v zahodnih medijih o domnevni vpletenosti proukrajinske skupine v sabotažo plinovodov upočasniti pomoč Zahoda Ukrajini v boju proti Rusiji. "Zdi se mi zelo nevarno, da nekateri neodvisni mediji, ki sem jih vedno zelo spoštoval, delajo takšne poteze," je povedal in hkrati opozoril, da to samo "igra na roko Rusiji ali nekaterim poslovnim skupinam, ki nasprotujejo uvedbi sankcij".
Na plinovodih Severni tok 1 in 2 so septembra lani potrdili štiri puščanja plina. Do dveh uhajanj je prišlo v švedskih, do dveh pa v danskih vodah. Švedske in danske oblasti so ugotovile, da so jih povzročile podvodne eksplozije. Vzroki eksplozij še vedno niso znani. Ukrajina je krivdo pripisala Rusiji, v Moskvi pa trdijo, da so krive zahodne države.
Nemško zvezno tožilstvo je v sredo sporočilo, da so nemški preiskovalci januarja pregledali jahto, na kateri so odkrili sledi eksploziva in je domnevno prevažala eksploziv, uporabljen v incidentu. Ameriški časnik New York Times pa je na podlagi informacij ameriške obveščevalne službe v torek objavil, da naj bi bila za sabotažo odgovorna "proukrajinska skupina".