V izraelskih napadih na območje Gaze je bilo doslej ubitih okoli 50 talcev, ki jih je med vdorom na izraelsko ozemlje zajel Hamas, so danes sporočili iz vojaškega krila te palestinske skupine.
Da je število talcev, ki so jih palestinski napadalci po 7. oktobru ugrabili in odpeljali v Gazo, večje, kot so mislili doslej, je danes sporočil tiskovni predstavnik izraelske vojske Daniel Hagari. Po njegovih besedah so med talci državljani 25 držav.
Po podatkih Izraela je najmlajši talec star devet mesecev, najstarejši pa 85 let. Kot je še dejal Hagari, je bilo v napadih Hamasa skupno ubitih več kot 1400 ljudi, od tega 309 izraelskih vojakov. Med ubitimi in pogrešanimi so po podatkih Izraela državljani več kot 40 držav.
Izraelska vojska v odziv na napad Hamasa že skoraj tri tedne oblega in obstreljuje Gazo, pri čemer je bilo po podatkih palestinske strani doslej ubitih več kot 7000 ljudi.
Slovenija v Združenih narodih pozvala k humanitarnemu premirju v Gazi
Generalna skupščina ZN je danes začela z razpravo o dogajanju v Izraelu in Palestini. Na izrednem zasedanju, ki se bo nadaljevalo v petek, bodo glasovali o pozivu h koncu nasilja. Državna sekretarka na zunanjem ministrstvu Sanja Štiglic je v imenu Slovenije pozvala k humanitarnemu premirju in izrazila skrb pred širitvijo konflikta.
Štiglic je v svojem govoru obsodila napade palestinskega gibanja Hamas, Izraelu pa priznala pravico do samoobrambe v skladu z mednarodnim pravom. Ob tem je pozvala k spoštovanju humanitarnega prava ter nujni obnovi mirovnega procesa na Bližnjem vzhodu.
"Slovenijo zelo skrbi hitrost poslabšanja položaja in spopad se lahko hitro prelije v regijo," je dejala in pozdravila prizadevanja voditeljev, ki skušajo to preprečiti. Slovenija poziva k humanitarnemu premirju in odprtju varnega dostopa za pomoč Palestincem, je med drugim še povedala državna sekretarka.
Izredno zasedanje Generalne skupščine je bilo sklicano na pobudo arabskih držav, potem ko Varnostni svet ZN ni bil sposoben potrditi pravno zavezujoče resolucije o krizi.
Voditelji EU pozvali k humanitarnim premorom
Voditelji držav članic EU so danes na zasedanju v Bruslju pozvali k humanitarnim premorom v spopadih na Bližnjem vzhodu, da bi humanitarna pomoč dosegla tiste, ki jo potrebujejo. Poudarili so še, da je treba preprečiti širjenje konflikta.
"Evropski svet izraža globoko zaskrbljenost zaradi poslabšanja humanitarnih razmer v Gazi. Poziva k stalnemu, hitremu, varnemu in neoviranemu humanitarnemu dostopu ter k sprejetju vseh potrebnih ukrepov, vključno s humanitarnimi koridorji in premori za humanitarne potrebe, da bi pomoč dosegla tiste, ki jo potrebujejo," so voditelji po več urah razprave zapisali v danes potrjenih sklepih vrha.
Zagotovili so, da bo EU tesno sodelovala z vsemi partnerji v regiji, da bi zaščitili civiliste ter olajšali dostop do hrane, vode, zdravstvene oskrbe, goriva in zatočišč. Zagotoviti je treba, da te pomoči ne bi zlorabile teroristične organizacije, so poudarili.
Zagotavljanje humanitarne pomoči za Gazo je bila ena od osrednjih tem današnje razprave o zaostritvi razmer na Bližnjem vzhodu po napadih skrajnega palestinskega gibanja Hamas na Izrael v začetku meseca. Izraelska vojska je v odziv uvedla popolno blokado Gaze in ni dovolila oskrbe te enklave z vodo, hrano, elektriko in gorivom. Medtem je v Gazo minuli konec tedna v omejenem obsegu vendarle začela prihajati mednarodna humanitarna pomoč.
Voditelji so ponovili tudi poziv, da je treba preprečiti širjenje konflikta v regiji, pri čemer je treba sodelovati s partnerji v regiji, vključno s palestinskimi oblastmi.
"Evropska unija je pripravljena prispevati k oživitvi političnega procesa na temelju rešitve dveh držav," so še zapisali.
Vrh EU je obenem potrdil skupno izjavo predsednikov vlad in držav članic iz 15. oktobra, v kateri so obsodili napad Hamasa na Izrael. Ob tem so podprli pravico Izraela do obrambe, pri čemer mora upoštevati mednarodno pravo in mednarodno humanitarno pravo. Hamas so pozvali k takojšnji izpustitvi vseh talcev brez pogojevanja.
Z nastopi na izrednem zasedanju je začel palestinski predstavnik Rijad Mansur, ki je s solzami v očeh med drugim omenil, da je bilo v zadnjih treh tednih v Gazi ubitih 3000 otrok. Izraelski veleposlanik Gilad Erdan je pozive k premirju zavrnil. Kot je dejal, mora predlog resolucije, o katerem bodo glasovali, na smetišče zgodovine, ker da ne obsoja terorističnih grozodejstev Hamasa. Zaradi tega dejstva resolucija najverjetneje ne bo dobila niti podpore evropskih držav.
Predlog resolucije sicer med drugim zahteva takojšnjo prekinitev ognja, spoštovanje mednarodnega humanitarnega prava, dostavo pomoči v Gazo, izpustitev talcev in odpravo izraelskega ukaza o evakuaciji prebivalstva iz določenih območij Gaze. Ne omenja pa napadov Hamasa, ki so na izraelski strani terjali 1400 življenj, napadalci pa so zajeli tudi več kot 200 talcev. Izraelski odgovor v Gazi in na zasedenem Zahodnem bregu pa je doslej terjal več kot 7000 življenj, humanitarno stanje v oblegani palestinski enklavi pa je vse hujše.
Zasedanje se bo zaradi velikega števila prijavljenih govornikov nadaljevalo še v petek, o resoluciji, ki nima teže mednarodnega zakona kot resolucije Varnostnega sveta, pa se bo predvidoma glasovalo ob koncu dneva.