Dobra dva tedna po parlamentarnih volitvah so se v Zagrebu na konstitutivni seji prvič sešli poslanci desetega sklica hrvaškega parlamenta oziroma sabora. Zaradi nevarnosti širitve epidemije covida-19 so si hrvaški poslanci nadeli zaščitne maske. Razporejeni so bili ne le v glavni dvorani hrvaškega sabora, temveč tudi na balkonu glavne dvorane in v enem od sosednjih prostorov, ki je povezan z glavno dvorano.
76 poslancev ima hrvaška vladajoča koalicija, le enega več od potrebne večine
V vladi nekaj novih imen
HDZ tudi ni izgubljala časa s sestavo vlade, za katero je bilo tako jasno, da jo bo vodil dosedanji premier Andrej Plenković. Prepričljiva zmaga je Plenkoviću omogočila, da ni izgubljal časa in energije z dolgotrajnimi koalicijskimi pogajanji, v katere bi moral v primeru manj suverene zmage verjetno vključiti skrajno desničarsko Domovinski gibanje, v katerem je kar nekaj nekdanjih članov HDZ, temveč se je naslonil na HNS in Narodno stranko, dobil pa tudi podporo vseh osmih manjšinskih poslancev in s tem 76 potrebnih glasov v saboru. Nova vlada, v kateri bo 16 ministrov oziroma ministric namesto prejšnjih 20, bo prisegla danes. Nekaj vladnih imen je novih, med starimi ministri pa na primer ostaja minister za zunanje zadeve Gordan Grlić Radman. Zmanjšanje števila ministrstev so dosegli z združevanjem več resorjev, tako da bodo nekateri ministri prevzeli več odgovornosti.
Glavna cilja evro in schengen
Premier Andrej Plenković je napovedal glavna cilja Hrvaške v naslednjem štiriletnem obdobju. To sta vstop v schnegensko območje in skupino držav s skupno valuto evro. Kratkoročno se bosta morala vlada in sabor predvsem spopasti z gospodarskimi posledicami epidemije novega koronavirusa, ki je zlasti katastrofalno prizadela turistični sektor.
Milanović: Sabor neodvisen od predsednika
Ob takšnem sorazmerno mirnem začetku novega obdobja v hrvaški politiki, ko so se v saboru malo pričkali le okoli malenkosti, je zato toliko bolj odmevala neudeležba predsednika države na ustanovni seji parlamenta, kar se je zgodilo prvič v zgodovini države. Na ustanovno sejo so zaradi epidemije namreč povabili le štiri goste. Poleg premierja Plenkovića se je povabilu odzval predsednik hrvaškega vrhovnega sodišča Đuro Sessa, namesto predsednika ustavnega sodišča pa se je seje udeležila njegova namestnica Snježana Bagić. Povabilo pa je zavrnil hrvaški predsednik Zoran Milanović. V minulih dneh se je zato nanj usul plaz kritik o nespoštovanju države in njenih ustanov ter tradicije in protokola. Milanović je nanje odgovoril s pojasnilom, da dobronameren razlog za neudeležbo tiči predvsem v njegovem dojemanju vloge in položaja hrvaškega sabora, ki je neodvisen od predsednika države.