Presenečenj ni bilo, saj je bila zaostritev pričakovana. Italija je počakala, da mine veliki šmaren, tradicionalni "ferragosto", že v nedeljo pa je napovedala ukrepe, ki so začeli veljati v ponedeljek zjutraj. Sicer je že konec prejšnjega tedna vzpostavila obvezno testiranje za vse, ki prihajajo iz Španije, Hrvaške, Malte in Grčije, čeprav stanje še zdaleč ni tako resno kot v nekaterih drugih državah.
Medtem ko v Franciji in Španiji zabeležijo okoli 3000 okužb dnevno, jih je v Italiji kakih 500, vendar so bili v Rimu vseeno zaskrbljeni, ker gre v večini primerov za ljudi, ki prihajajo iz tujine. Od tod najnovejši restriktivni ukrepi in vzpostavitev kontrol na letališčih. Tam ljudem, ki prihajajo iz omenjenih držav, jemljejo brise in preverjajo morebitno okuženost. Vsi, ki prihajajo po kopnem, pa so dolžni sami poklicati zdravstveno službo in se dogovoriti za odvzem brisa. Dotlej morajo ostati v samoizolaciji. Kršitev teh pravil ima lahko hude posledice, saj kršitelji tvegajo kazensko ovadbo zaradi ogrožanja javnega zdravja, ki se kaznuje z zaporom.
Kako bo potekal pouk?
To pa niso edini ukrepi. Od ponedeljka so diskoteke zaprte, delujejo lahko samo tiste na prostem. V vsej državi so zaščitne maske ponovno obvezne od 18. ure do 6. ure naslednjega dne tudi na prostem, medtem ko 24-urna obvezna nošnja maske ostaja v veljavi v zaprtih prostorih. Seveda so ti ukrepi povzročili veliko nejevolje tudi med lokalnimi upravitelji, kajti odločba ministrstva za zdravje ne dopušča izjem; prej je bilo to možno in so posamezne dežele z nizkim številom okužb lahko na svojem ozemlju te ukrepe omilile.
Vsa pozornost je seveda uprta v 14. september, ko naj bi se predvidoma v vseh šolah začel pouk. Ministrstvo za izobraževanje zagotavlja, da se bo to zares zgodilo. Naročili so nekaj milijonov novih šolskih klopi. Namestili jih bodo na ustrezno razdaljo, najeli bodo nove prostore za učilnice, predvideli tudi ločene prihode za učence, med 7.30 in 9.30, da ne bo gneče ob začetku in koncu pouka. To je tudi velika preizkušnja za vlado.
Pouk bo trajal le nekaj dni. 20. in 21. septembra bodo namreč v Italiji volitve: po vsej državi referendum o zmanjšanju števila poslancev in senatorjev, v tretjini dežel deželne volitve in v številnih občinah še lokalne volitve. Šole, kjer so volišča, bodo torej predvidoma od 19. do 22. septembra zaprte, mogoče tudi kak dan več, zato bo nekaj časa, da popravijo napake oziroma odpravijo pomanjkljivosti.
Tudi politični izziv
Vsekakor pa bi težave ob odprtju šol negativno vplivale na vladno koalicijo na volitvah, ki bodo še isti teden. Gre torej tudi za politični izziv, na kar se opozicija pripravlja. Zelo glasen je, kot običajno, voditelj Lige Matteo Salvini, ki nasprotuje novim vladnim ukrepom, češ da so nesorazmerni in da stanje ni tako skrb vzbujajoče, ter seveda dolži migrante, da prav oni pandemijo prinašajo v Italijo. Dejstva so drugačna: pri brisih so okužbo zaznali pri le treh odstotkih pregledanih migrantov, so pa jo zaznali pri 30 odstotkih mladih Italijanov, ki se v teh dneh vračajo iz tujine. Vendar Salvini očitno ne more iz svoje kože. Navsezadnje mu je boj proti migrantom prinesel slavo in Ligi uspeh na evropskih volitvah. Zdaj pa se ne more sprijazniti z dejstvom, da njegov rating upada in je v letu dni izgubil četrtino podpornikov, poleg tega pa bo moral čez poldrugi mesec pred sodnike, ker ni dovolil priveza ladji humanitarne organizacije. Po italijanski zakonodaji politik izgubi mandat že po prvostopenjski obsodbi.