Kakšna bo Evropa brez Merklove?

Vojislav Bercko Vojislav Bercko
01.11.2018 16:22

Celo najhujši kritiki odhajajoče nemške kanclerke so veseli, da bo skušala vztrajati do leta 2021.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Angela Merkel je, kot da se ni nič zgodilo, v sredo vodila sejo nemške vlade.
EPA

Nemčija in Evropska unija si še nista prav opomogli od šoka, ki ga je povzročila ponedeljkova najava nemške kanclerke Angele Merkel, da se umika s čela svoje pešajoče stranke CDU in da po izteku mandata leta 2021 ne bo več kandidirala. Ker v Nemčiji velja pravilo, da je vodja najmočnejše politične stranke tudi vodja zvezne vlade, pa se mnogi bojijo, da Merklova ne bo niti dočakala konca svojega četrtega mandata.{okvircek}80213{/okvircek}
Merklovi je polaskal predsednik Evropske komisije Jean-Claud Juncker, ki se z nemško voditeljico pogosto ni strinjal. Zanj in za EU Angela Merkel ostaja vplivna igralka v Evropi in drugod, so poudarili v tiskovni službi komisije. Juncker je v ponedeljek zvečer po telefonu govoril z Merklovo, je sporočila govorka komisije Mina Andreeva in spomnila, da se voditelja poznata še desetletja, od devetdesetih let prejšnjega tisočletja. "Vselej sta tesno sodelovala, se vzajemno spoštovala in cenila," je še poudarila. Za Junckerja po govorkinih besedah Merklova ostaja od ena glavnih in prvih sogovornic, ona in Nemčija pa ostajata vplivni igralki v evropskem projektu in tudi sicer. "Zanj se nič ne spreminja," je izpostavila Andreeva. Nenadoma so žalostni tudi politiki, ki jih je železna Merklovo pogosto kritizirala. "Najpomembneje je, da je gospa Merkel napovedala, da bo ostala kanclerka do konca mandata," je dejal poljski zunanji minister Jacek Czaputowicz, ki je moral pogosto poslušati ostre besede zaradi poljskega odnosa do pravosodja, splava in drugih tem. Podobno je menil češki premier Andrej Babiš. "Nemčija je naša najpomembnejša trgovinska partnerica in želimo si, da Merklova dokonča mandat." Tudi Češka je bila zaradi svoje protimigrantske politike pogosto v sporu z Merklovo.
Sama Merklova pa je izjavila, da ne pričakuje, da bi se ji zato zmanjšal vpliv v svetu. "Menim, da se moja pogajalska moč v mednarodnih pogajanjih ne bo spremenila," je povedala kanclerka. "Lahko bi rekli, da bom imela celo več časa za posvečanje izpolnjevanju nalog kanclerke," je dodala. Analitiki o tem niso tako prepričani. "Kanclerka bo težko prepričala svet, da je še lahko garant določene stopnje stabilnosti v Evropski uniji," je povedal Lüder Gerken iz Centra za evropske politike iz nemškega Freiburga. Predsednik nemškega bundestaga in nekdanji finančni minister Wolfgang Schäuble (CDU) pa je posvaril: "Morda ni več tako močna, kot je bila na vrhuncu," je povedal.
Ob strankarskem odstopu Merklove, ki ga v Nemčiji ocenjujejo kot častivredno in načelno dejanje, so vsa glasnejša vprašanja, kaj bo z voditeljem njene sestrske stranke, bavarske CSU Horstom Seehoferjem. Ta notranji minister, ki je pogosto prišel navzkriž s kanclerko, je v ponedeljek sporočil, da bo načrte za prihodnost CSU predstavil do sredine novembra. V pogovoru za bavarsko radiotelevizijo je Seehofer dejal, da bo načrte za vsebinsko, strateško in kadrovsko prihodnost stranke predstavil najkasneje v dveh tednih. Pri tem ni pojasnil, kakšna bo njegova prihodnost v CSU.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta