Kraljica med prioritetami vlade izpostavila brexit in reformo zdravstva

STA, M.R.
19.12.2019 14:55

Britanska kraljica Elizabeta II. je danes v parlamentu v Londonu predstavila nov zakonodajni program vlade Borisa Johnsona, s čimer se je začelo novo zasedanje britanskega parlamenta. V ospredju kraljičinega govora sta bila za konec januarja predvideni brexit ter reforma britanskega javnega zdravstva.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Britanska kraljica Elizabeta II. med govorom. 
Reuters

Prednostna naloga vlade je izpeljati brexit in kar najbolje izkoristiti priložnosti, ki se ji bodo ponudile ob odhodu iz Evropske unije, je poudarila kraljica. Dodala je, da vlada želi izpogajati liberalne trgovinske sporazume z vodilnimi svetovnimi gospodarstvi. Tudi prihodnji odnosi z Brusljem naj bi temeljil na prostotrgovinskem sporazumu.
V programu je tudi zakon o izstopnem sporazumu z Evropsko unijo, s katerim bodo omogočili izvedbo brexita 31. januarja. O tem zakonu bodo poslanci po napovedih prvič glasovali v petek. Zakon med drugim opredeljuje finančno poravnavo, ureditev glede meje na irskem otoku in pravice državljanov EU v Veliki Britaniji. Predlogu zakona se obeta potrditev v parlamentu, saj je vladajoča konservativna stranka na četrtkovih volitvah osvojila jasno absolutno večino 365 poslancev v 650-članski poslanski zbornici.
Od zakonov, ki naj bi jih sprejeli v prihodnjih treh mesecih, jih je sedem posvečenih brexitu - s področja trgovine, kmetijstva, ribištva, priseljevanja, finančnih storitev in mednarodnega prava.
Med prioritetami vlade so tudi ukrepi na področjih, ki so pomembna za ljudi, vključno z dodatnimi sredstvi na javni zdravstveni sistem. Za to naj bi London do leta 2024 vsako leto namenil dodatnih 33,9 milijarde funtov (okoli 40 milijard evrov). Po navedbah vlade je to največja finančna spodbuda v zgodovini britanskega javnega zdravstva, vključuje pa tudi gradnjo in obnovo bolnišnic. Več denarja bi Johnsonova vlada namenila tudi šolam.

Kraljica Elizabeta II. s sinom princem Charlesom
Pool

Proti kriminalu tudi posebna kraljeva komisija

Predvideni so tudi strožji ukrepi v boju proti kriminalu. Za večjo učinkovitost kazenskih postopkov naj bi vzpostavili posebno kraljevo komisijo, nova zakonodaja pa med drugim predvideva daljše zaporne kazni za storilce najhujših kaznivih dejanj.
Kraljica je omenila tudi načrte za uvedbo na točkah temelječega sistema priseljevanja po zgledu Avstralije s 1. januarjem 2021. Predvideni so tudi novi vizumi, ki bi zdravnikom in medicinskim sestram omogočili hitrejši vstop v Združeno kraljestvo.
Program bosta obravnavala oba domova parlamenta, poslanska zbornica in lordska zbornica. Poslanci bodo po razpravi o njem predvidoma tudi glasovali in ga najverjetneje tudi potrdili.
Tokratni kraljičin govor, drugi v zadnjih dveh mesecih, se je odvil s precej manj pompa kot običajno. 93-letna kraljica se tako od Buckinghamske palače do parlamenta tokrat ni odpeljala s kočijo kot ponavadi, temveč z avtomobilom. Namesto plašča iz hermelina in krone pa je nosila obleko mentolovo zelen barve in ujemajoč se klobuk. Spremljal jo je njen najstarejši sin, prestolonaslednik princ Charles. To je bil sicer že 66. kraljičin govor.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta