V tonskem posnetku, ki ga je pridobil omenjeni radio, je slišati urednika na državni radioteleviziji MTVA Balazsa Bendeja, kako reče kolegom: "Prepričan sem, da ne bo nihče presenečen, če rečem, da opozicijska lista ne uživa podpore te institucije". Posnetek je nastal pred lanskimi evropskimi volitvami.
Bende je na posnetku še naložil sodelavcem, da morajo pripravljati prispevke z ustreznim besediščem, metodo in o primernih temah, pretežno o migrantih in Bruslju, če ne želijo delati pod takimi pogoji, pa lahko takoj dajo odpoved.
Radio Free Europe/Radio Liberty, ki ga sofinancirajo ZDA, je pridobil tudi navodila novinarjem, naj izpostavljajo protimigrantska sporočila, ki so med glavnimi temami Orbanove stranke Fidesz. "Če boste ta sporočila večkrat ponovili, jim bodo začeli verjeti celo kritiki Fideszove protipriseljenske politike," piše v enem od internih elektronskih sporočil.
Radio je v sredo objavil še več pričevanj zaposlenih na MTVA, ki govorijo o političnem vmešavanju v pokrivanje določenih tem, kot so LGBT, podnebne spremembe in migracije. "Dobili smo navodila, da v nobenem kontekstu ne smemo uporabiti besede begunec," je dejal eden od novinarjev.
Novinarji, ki so spregovorili za Radio Free Europe/Radio Liberty, so opisovali "mafijsko ozračje" ustrahovanja.
MTVA na novinarska vprašanja AFP o teh navedbah ni odgovoril.
V desetletju, ko je na oblasti Orban, se je madžarska medijska krajina precej spremenila. Tako so javni mediji že dolgo trobilo vlade, večino zasebnih medijev pa imajo v lasti Orbanovi zavezniki, poroča AFP. Madžarska je na Svetovnem indeksu medijske svobode letos zdrsnila za 16 mest na 89. mesto.