Angela Merkel je zbrane na gospodarskem forumu v nemški prestolnici pozvala, naj pobližje spoznajo "ogromne" gospodarske priložnosti, ki jih nudi Afrika. Forum, ki se ga udeležujejo tudi voditelji okoli 10 afriških držav, je Nemčija organizirala v sklopu pobude za partnerstvo z Afriko, ki jo je lani pod predsedovanjem Nemčije sprejela skupina G20.
Z ambiciozno pobudo želijo preko tehnične in finančne podpore pomagati afriškim državam pri privabljanju zasebnih investicij. V zameno bi morale afriške države z reformami izboljšati gospodarsko klimo, zaostriti boj poti korupciji in okrepiti vladavino prava.
"Evropejcem nam je v velikem interesu, da imajo afriške države dobre gospodarske obete," je poudarila kanclerka.
Foruma se med drugim udeležujeta tudi predsednika Ruande in Južne Afrike, Paul Kagame in Cyril Ramaphosa. Prvi je na konferenci pozdravil prihod Volkswagna in Siemensa v Ruando in poudaril, da so njune investicije spodbudile zanimanje za njegovo državo tudi pri ostalih podjetjih.
Merklova je v zadnjem obdobju močno okrepila afriško diplomacijo in podprla napore tamkajšnjih držav, s katerimi si želijo te predvsem mlade državljane odvrniti od selitve v Evropo.
Pomagala bo tudi država
V domovini se je Merklova zaradi svoje migrantske politike znašla pod velikim plazom kritik, saj je od leta 2015 v največje evropsko gospodarstvo prispelo že več kot milijon prosilcev za azil. Večina jih je sicer z vojnih območij, največ iz Sirije, Afganistana in Iraka, več tisoč pa jih kljub majhnim možnostim za odobritev azila prispe tudi iz razvitejših afriških držav.
Merklova se je na konferenci zavezala k dodatnim ukrepom, s katerimi bo vlada v Berlinu zasebnim investitorjem v Afriki pomagala pri premagovanju tveganj, kot sta denimo politična nestabilnost in plačilna nedisciplina.
Poleg ustanovitve posebnega sklada, namenjenega predvsem podpori naložb s strani majhnih in srednje velikih podjetij, kanclerkin paket vsebuje tudi ukrepe, s katerimi bi se podjetja izognila dvojnemu plačilu davka.
Kritiki pobude medtem opozarjajo, da projekt ni naravnan tako, da bi pomagal najrevnejšim afriškim državam, ampak se osredotoča na tiste, kjer se življenjski pogoji že izboljšujejo, s čimer so te tudi bolj zanimive izvoznikom.