Vlada je namesto njih vpoklicala vojake in nekatere druge javne uslužbence. Gre sicer za še eno v vrsti številnih stavk javnih uslužbencev, ki zahtevajo zvišanje plač, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
V stavki, ki je prva od osmih načrtovanih v obdobju do vključno prvega januarja prihodnje leto, sodeluje skupno okoli tisoč zaposlenih, ki delajo na letališčih Heathrow, Birmingham, Cardiff, Gatwick, Glasgow ali Manchester. Stavkajo tudi nekateri uslužbenci v pristanišču Newhaven, od koder pa o težavah zaenkrat ne poročajo.
Na omenjenih šest letališč naj bi danes prispelo okoli 250.000 potnikov. Pristojni se bojijo, da jih bodo morali v primeru predolgih čakalnih vrst na terminalih zadrževati na letalih, kar bi kaos še povečalo.
Generalni sekretar sindikata PCS, ki je stavko organiziral, Mark Serwotka je dejal, da stavkajoči nimajo izbire, saj mnogi komaj še krijejo osnovne življenjske stroške. "40.000 naših članov se mora zatekati k humanitarni pomoči," je opozoril.
Gre za še eno v vrsti nedavnih stavk na Otoku; med drugim so stavkale medicinske sestre, strojevodje in poštni delavci. Kot opozarjajo, njihovih prihodki ob izjemno visoki inflaciji ostajajo nespremenjeni ali skoraj nespremenjeni, kar je mnoge pahnilo v revščino.
Novembra je Velika Britanija v medletni primerjavi zabeležila 10,7-odstotno inflacijo, kar je sicer nekoliko manj od rekordnih oktobrskih 11,1 odstotka. Ekonomisti pričakujejo, da bo država kmalu zdrsnila v recesijo, nekateri pa ocenjujejo, da se je to neuradno zgodilo že pred časom.