Podjetje ReconAfrica namerava črpati nafto na območju edinstvene delte Okavango, kar bi lahko ogrozilo tamkajšnje občutljive habitate, prav tako pa vodne vire v sušnih predelih sosednje Namibije. "Nafta mora ostati pod zemljo," pravi Ina Shikongo, aktivistka v glavnem mestu Namibije Windhoek. "Pridobivanje nafte bi bila katastrofa, ne samo zaradi podnebnih sprememb, ampak tudi zaradi ogrožanja divjine, vodnih virov in virov za preživetje domačinov," je povedala za spletno peticijo, s katero zbirajo podpise podpore.
Podjetje ReconAfrica iz Kanade trdi, da je na tem območju našlo velike zaloge nafte in plina in je pridobilo licenco za njuno črpanje v delti Okavango. Aktivisti, ki nasprotujejo projektu, se bojijo, da bo podjetje za pridobivanje nafte in plina uporabilo metodo fracking (hidravlično drobljenje podzemnih kamnin), ki je okoljsko še posebej sporna.
Delta reke, ki se ne izliva v morje
Okavangova delta ali Okavanško močvirje v Bocvani je zelo velika notranja delta, nastala tam, kjer reka Okavango doseže tektonsko korito v osrednjem delu porečja Kalaharija, pojasnjuje wikipedia. Vsa voda, ki doseže delto, na koncu izhlapi in ne odteče v morje ali ocean. Vsako leto se približno enajst kubičnih kilometrov vode razprostre na območju, velikem med 6000 in 15.000 km². Obseg in veličastnost delte mu zagotavljata položaj enega od sedmih naravnih čudes Afrike. Junija 2014 je Okavangova delta postala tisoči kraj, ki je bil uradno vpisan na Unescov seznam svetovne dediščine.
Marca so končali s testnim vrtanjem in sedaj si pripravljajo cesto, da bodo na lokacijo pripeljali vrtalno opremo. Delta Okavango je na Unescovem seznamu svetovne dediščine, na tem močvirnem območju živijo velike populacije slonov, nosorogov in ptic. Z vodo iz delte se napajajo tudi savanska območja v sosednji Namibiji. Prihod naftne industrije bi ogrozil ekološko ravnovesje, turistične prihodke in možnost preživljanja za tamkajšnje prebivalce, opozarjajo pobudniki peticije.
Območje Okavango, del katerega je tudi delta Okavango, je veliko 2,5 milijona kvadratnih kilometrov in leži v Namibiji, Angoli in Bocvani. Delta Okavango velja za eno največjih nedotaknjenih močvirnih predelov na Zemlji. Tam živi tudi največja populacija afriških slonov na svetu. Na tem območju živi približno milijon ljudi, katerih preživetje je odvisno od lokalnega okolja.
Nasprotniki opozarjajo na primer črpanja nafte podjetja Shell v delti reke Niger, kjer je prišlo do velike okoljske in socialne katastrofe. Takšen scenarij se v Namibiji in Bocvani ne sme ponoviti, so prepričani. Opozarjajo, da bo kanadsko podjetje pobralo 90 odstotkov dobičkov, dodatne količine načrpane nafte in plina bodo dodatno škodovale globalnemu prizadevanju za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov na Zemlji, črpanje bo močno škodovalo tamkajšnji naravi, tudi z ropotom, ki ga industrija povzroča. Poleg tega bodo morali zgraditi številne nove ceste in ograje, s katerimi bodo vplivali na sposobnost gibanja divjih živali.