Najvišjo povprečno plačo so prejemali sistemski inženirji za rešitve v oblaku, piloti in načrtovalci IKT-sistemov, najnižjo pa krojači, šivilje in čistilke, je pokazala analiza hrvaškega portala MojPosao.
Analiza je še pokazala, da 34 odstotkov Hrvatov prejema med 751 in 1000 evrov neto plače, 35 odstotkov pa med 1001 in 1500 evrov. Vse več jih prejema prek 2000 evrov, zmanjšuje pa se število tistih z manj kot 750 evrov plače.
Najvišjo povprečno plačo so lani izplačevali v Zagrebu, znašala je 1256 evrov, kar je deset odstotkov nad povprečjem.
Najbolje plačani so bili poklici s področja tehnologije in razvoja, kjer so za okoli 60 odstotkov višje plače od povprečnih, ter s področja informacijskih tehnologij, kjer so plače od povprečja višje za tretjino. Najvišje plače so lani sicer poleg menedžerjev prejeli sistemski inženirji za rešitve v oblaku, ki so v povprečju prejeli 3121 evrov, sledijo piloti z 2760 evrov in načrtovalci IKT-sistemov z 2397 evrov plače.
Najslabše so bili plačani krojači
Najnižje plače so imeli tekstilni delavci in delavci v storitvenih dejavnostih, ki so plačani za približno tretjino slabše od povprečja. Najslabše so bili plačani krojači s 622 evrov plače, šivilje s 672 evrov in čistilke s 677 evrov plače.
Plače v zasebnih podjetjih v tujem lastništvu so bile sedem odstotkov višje od povprečja. V zasebnih podjetjih v domačem lastništvu so bili zaposleni po drugi strani plačani štiri odstotke slabše od povprečja, v podjetjih v državni lasti pa pet odstotkov slabše.
V primerjavi z letom 2022 je plača v minulem letu najbolj zrasla zaposlenim z najnižjimi dohodki. Zaposlenim s končano osnovnošolsko izobrazbo se je zvišala za 19 odstotkov, tistim s končano srednješolsko izobrazbo za 15 odstotkov, s končano univerzitetno izobrazbo pa za šest odstotkov.