Nepredvidljivi in smrtno nevarni: ljudje bombe na dveh nogah

Vojislav Bercko Vojislav Bercko
13.12.2018 20:01

Tisti, ki so v imenu vere in ideologije ubijali v Franciji, Belgiji, Nemčiji in drugod, imajo nekaj skupnih značilnosti.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Prizor, ki je včeraj pričakal ljudi na francosko-nemški meji
Reuters

Francoski, nemški in tudi drugi evropski policisti so več kot 48 ur lovili 29-letnega Cherifa Chekatta, človeka, ki je v torek zvečer sejal smrt in grozo tik ob božičnem sejmu v francoskem Strasbourgu. Nevaren, ne skušajte posredovati sami, je postala že skoraj znana opomoba pod tiralico, ki jo policija razpiše v takšnih primerih. Toda šele čez čas bo znano več podrobnosti, na primer, kako naj bi bil Chekatt s kraja zločina pobegnil s taksijem -  ne glede na to, da je Francija po terorističnih napadih v Parizu in Nici leta 2015 ena najbolj varovanih držav na svetu. Taksist je, kot so poročali mediji, sklicujoč se na policijske vire, povedal, da mu je strelec med kakšna dva kilometra dolgo vožnjo iz središča Strasbourga dejal: "To je bilo maščevanje za mrtve brate v Siriji."

Pod radarjem obveščevalcev

Meja med Francijo in Nemčijo, francoski Strasbourg in nemški Köln loči le most, je bila ves čas od zločina skoraj nepropustno zaprta. Oziroma je bil nadzor počasen in temeljit. "Na meji smo čakali šest ur, eno uro na vsako vozilo," je raportiral Večerov novinar Uroš Esih, ki je minule dni poročal iz Strasbourga. "Avtomobile, tovornjake in avtobuse pregledujejo policisti, nadzorno točko pa iz oklepnikov nadzorujejo z avtomatskim orožjem. Pregled je temeljit, saj morajo vsi potniki iz vsakega vozila izstopiti in odpreti prtljažnik, nato pa policisti fizično pregledajo še vsakogar posebej."
Znanih pa je nekaj več podrobnosti o strelcu - med napadom v Strasbourgu, kjer je prav takrat potekalo tudi zasedanje poslancev Evropskega parlamenta, je bil poleg pištole oborožen tudi z nožem. Po streljanju na nič hudega sluteče obiskovalce božičnega sejma, veliko je bilo turistov, naj bi se bil zapletel tudi v tri strelske spopade z vojaki in policisti. Pri tem naj bi bil tudi sam dobil kroglo v komolec. Med mrtvimi sta tajski turist in Afganistanec, ki je živel in kot mehanik delal v Strasbourgu. Tožilec Remy Heitz je v sredo izjavil, da je zelo verjetno, da je šlo za teroristični napad. "Glede na tarčo napada, način delovanja napadalca, njegov profil in izjave prič, ki so povedale, da je kričal Alah je velik, je preiskavo začel protiteroristični oddelek," je pojasnil. Bivši pripadnik francoske obveščevalne službe, ki ni želel biti imenovan, pa je glede na svoje poznavanje razmer najprej okrcal svoje nekdanje kolege in policiste, ki so v torek zjutraj opravili hišno preiskavo na osumljenčevem domu, njega pa takrat niso mogli aretirati, saj je bil neznano kje, in dodal: "Takšni ljudje so bombe na dveh nogah."

Tiralica za Cherifom Chekattom: nevaren, ne skušajte posredovati sami
EPA

Na begu od štirih dni do štirih mesecev

Čeprav je večina teroristov v Franciji in drugod umrla zaradi samorazstrelitve ali pa bila ubita med samimi napadi, pa ostajata v spominu najmanj dva primera, ko ni bilo tako. Enega osumljenca so vsi evropski policisti lovili štiri dni, drugega pa kar štiri mesece.
Več kot štiri mesece je tako med novembrom 2015 in marcem 2016 trajal lov na najbolj iskanega osumljenca v Evropi, ki so ga na koncu izsledili v Belgiji: Salah Abdeslam, tedaj 26-letni osumljenec za teroristične napade v Parizu 13. novembra 2015, v katerih je umrlo 130 ljudi, več kot 400 pa je bilo ranjenih, se je 12. marca 2016 po strelskem obračunu s policisti v Bruslju, v katerem je bil ranjen v nogo, le moral predati. Aprila letos so ga zaradi streljanja na policiste obsodili na 20 let zapora, toda glavno sojenje za napade v Parizu, kjer naj bi bil poleg devetih sozarotnikov tudi on predviden, da umre "mučeniške smrti", a naj bi bil odvrgel razstreliva poln samomorilski jopič in pobegnil, se bo začelo šele prihodnje leto.
Drugi je bil tedaj 24-letni Anis Amri, krivec za morijo na božičnem sejmu v Berlinu pred dvema letoma. Najprej je ubil voznika poljskega tovornjaka, nato pa z njegovim vozilom zapeljal v množico v bližini znamenite cerkve cesarja Wilhelma na Breitscheidplatzu in ubil dvanajst ljudi, ranil pa več kot 40. Bežal je skozi več evropskih držav, dokler ga štiri dni po napadu nista na železniški postaji v italijanskem Milanu skušala legitimirati policista. Izvlekel je pištolo, enega od policistov ustrelil v ramo, nato pa obležal pod policijskimi kroglami.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta