Na spletu kroži teorija zarote, po kateri lahko omrežje 5G vpliva na širjenje novega koronavirusa. Ta se je menda še dodatno okrepila, potem ko je nek belgijski zdravnik januarja med intervjujem "nevarnosti" tehnologije 5G povezal z virusom. Tudi v Sloveniji je gibanje proti 5G v času koronavirusa dobilo velik zalet, kar 14.000 podpisov se je nabralo pod peticijo za prepoved omrežij 5G. Na spletu se pojavlja vse več objav, ki širjenje bolezni povezujejo s tehnologijo 5G. Toda razširjanje takih dezinformacij ni le zgrešeno, ampak je tudi škodljivo.
Časnik Guardian je poročal, da so neznanci od preteklega tedna naprej v Veliki Britaniji zažgali ali kako drugače poškodovali vsaj dvajset drogov za mobilno telefonijo. Organizacija MobileUK, ki zastopa britanske mobilne operaterje, je objavila odprto pismo, v katerem je zapisala, da so bili "priča več primerom, ko so vandali zažgali drogove mobilne telefonije, poškodovali ključno infrastrukturo in razširjali lažne informacije o obstoju povezave med omrežjem 5G in pandemijo covid-19".
Znane osebnosti pozivajo: Verjemite dejstvom
Mnoge znane osebnosti, med njimi tudi Paul Fletcher, britanski minister za komunikacije, kibernetično varnost in umetnost, se trudijo ovreči ta mit. Toda ogromno skupin in javnih osebnosti ga kljub temu še naprej podpira. Filmski igralec Woody Harrleson in pevka Keri Hilson sta denimo oba delila objavo, v kateri njuni občudovalci namigujejo na povezavo med omrežjem 5G in covid-19.
Člani skupine Stop5G Australia trdijo, da je 600 primerov okužbe in 11 smrtnih žrtev zaradi covid-19 na ladji za križarjenja Ruby Princess posledica prežetosti tovrstnih ladij s sevanjem. Vendar to ne drži. Potniki imajo na krovu ladij za križarjenja res dostop do interneta z omrežjem Wi-Fi, vendar pri tem ne gre za storitve 5G. Ladje za križarjenja po morju namreč še niso opremljene s takšno tehnologijo.
Pobudniki ene od peticij avstralsko vlado pozivajo, naj ustavi vzpostavljanje omrežja 5G, ker ta tehnologija menda "negativno vpliva na človekov imunski sistem". Gre za trditev, za katero ne obstaja prav noben dokaz. Peticijo je kljub temu doslej podpisalo že več kot 27 tisoč ljudi.
Delovanje radijskih signalov, ki jih uporablja tehnologija 5G
Razlika med 5G in prejšnjimi generacijami mobilnih storitev (4G, 3G) je v tem, da slednji uporabljata nižje radijske frekvence (gre za frekvence, nižje od šestih gigahercev), medtem ko tehnologija 5G uporablja frekvence od 30 do 300 gigahercev. Sevanje v tem frekvenčnem razponu nima dovolj energije, da bi v stiku s človeškim tkivom omogočilo prekinitev kemičnih vezi ali odstranitev elektronov. Zato ta frekvenčni razpon velja za "neionizirajoče" elektromagnetno sevanje. Odobravajo ga tudi številne agencije za zaščito pred sevanjem in jedrsko varnost, saj nima negativnih učinkov na zdravje, kot ga ima veliko intenzivnejše sevanje.
Sevanje lahko pride na primer v stik s kožo, ko mobilni telefon 5G prislonimo k svojemu ušesu, da bi opravili klic. V tem trenutku smo najbolj izpostavljeni neionizirajočemu sevanju. Toda to sevanje je precej nižje od priporočenih mejnih vrednosti.
Sevanje 5G ne more prodreti v kožo ali omogočiti virusu, da prodre v kožo. Nobenih dokazov ni, da radijske frekvence 5G povzročajo ali spodbujajo širjenje koronavirusa. Poleg tega proteinska ovojnica virusa ni sposobna sprejeti radijskih signalov 5G, zato ker virusi in sevanje obstojajo v temeljno različnih oblikah, ki ne vplivajo druga na drugo. Prvi so biološki fenomen, drugi pa del elektromagnetnega spektra.
Radijskim valovom 5G pravimo milimetrski valovi, ker njihovo valovno dolžino merimo v milimetrih. Ker so ti valovi kratki, morajo stati celični stolpi 5G razmeroma blizu drug drugemu – približno 250 metrov narazen. Organizirani so kot zbirka majhnih celic (celica je območje, pokrito z radijskimi signali).
Da bi z omrežjem 5G pokrili večje geografsko območje, potrebujemo več baznih postaj kot pri omrežju 4G. Prav to večje število baznih postaj in njihova bližina ljudem sta eden od dejavnikov, ki bi lahko vzbudil neutemeljene bojazni o morebitnih negativnih vplivih omrežja 5G na človeško zdravje.
Vaš telefon utegne biti nevaren, kar pa ne velja za sevanje
Covid-19 se širi z majhnimi kapljicami, ki jih v zrak iz svojega nosu ali ust med kašljanjem, pljuvanjem, kihanjem, govorjenjem ali dihanjem sprošča okužena oseba. Do okužbe pride, ko so te kapljice v stiku z nosom, očmi ali usti zdrave osebe. Če se torej okužena oseba pogovarja po telefonu, ki ga drži pred svojimi usti, lahko na njegovi površini pristane dovolj kužnih kapljic, s katerimi se lahko okužimo. Zato ni priporočljivo, da med pandemijo koronavirusa več ljudi uporablja isti telefon. Hkrati je dobro telefon večkrat razkužiti.
Zakaj se sploh pogovarjamo o tem?
Mnogim med nami je jasno, da se človeški virus ne more širiti s pomočjo radijskih signalov, zato je pojav take teorije zarote mogoče povezati s splošnim nezaupanjem v oblasti.
Razprave o takih mitih so ključne, kajti zaradi njih že prihaja do uničevanja lastnine in napadov na posameznike. Na dolg seznam napadov na zdravstvene delavce je zdaj mogoče dodati še fizično nasilje in verbalne grožnje inženirjem širokopasovnih omrežij.
Ključni telekomunikacijski infrastrukturi ponekod v svetu grozi uničenje, in to ravno v trenutku, ko se na milijone ljudi, ki delajo in študirajo na daljavo, zanaša na hitri internet. Teorije zarote so bile že motiv za požige stolpov 5G v Belfastu, Liverpoolu in Birminghamu.
Na YouTubu so napovedali, da bodo namenili precej sredstev za odstranjevanje vsebin, ki tehnologijo 5G povezujejo s covid-19. Za to so se odločili, ko so postali tarča kritik zaradi videoposnetka (ta je bil objavljen 18. marca in je imel več kot 668 tisoč ogledov), v katerem nek ameriški zdravnik nepravilno trdi, da je v Afriki manj primerov okužb s covid-19, ker tam nimajo vzpostavljenega omrežja 5G. Video si je bilo mogoče v trenutku, ko je nastal ta prispevek, še vedno ogledati.