Madžarsko je v zadnjih desetih letih v želji zagotoviti si boljše življenje zapustilo skoraj milijon prebivalcev. Naša vzhodna soseda se tako kot druge članice Evropske unije spopada s pomanjkanjem delovne sile. A migrantov iz tretjih držav ne želijo. Razen seveda tistih 19 tisoč, ki so bili pripravljeni plačati okoli 300.000 evrov za tako imenovani zlati vizum, ki jim omogoča, da brez omejitev potujejo po državah EU. Toda ti gotovo ne bodo delali v tovarnah.
Madžarski lastnih delavcev primanjkuje, tujih pa noče
Nagrajene za rojevanje
Zato se je reševanja problema pomanjkanja delavcev madžarska vlada najprej lotila z lanskoletnim krepkim dvigom števila nadur, ki jih delodajalci lahko naložijo delavcu, zaradi česar so kritiki zakon poimenovali kar suženjski. Zdaj so se odločili še za finančne spodbude za ženske, ki bi se odločile imeti več otrok, saj nizke natalitete ne želijo reševati po vzoru Zahoda. "Nočemo migrantov, želimo več madžarskih otrok," je dejal madžarski premier Viktor Orban v letnem nagovoru, v katerem je napovedal sedem ukrepov za spodbujanje rojstev. Število prebivalstva na Madžarskem je padlo pod deset milijonov, in če bi se sedanji trend nadaljeval, bi po napovedih Združenih narodov število prebivalcev na Madžarskem do 2050 padlo z 9,8 na 8,3 milijona. In to kljub temu, da je Orbanova vlada v zadnjih letih namenila pet odstotkov bruto domačega proizvoda za družinsko politiko. Z 1,45 otroka na družino ostajajo naši vzhodni sosedi pri repu natalitetne lestvice držav članic EU.
9,8 milijona ljudi živi na Madžarskem, leta 2050 naj bi jih bilo le še 8,3 milijona
Opozicija na kolenih
Pa vendarle bodo na Madžarskem, kjer je družba veliko bolj konzervativna od tistih na zahodu Evrope, ukrepi, med katerimi so tudi subvencije velikim družinam za nakup avtomobila s sedmimi sedeži in možnost, da stari starši koristijo plačan porodniški dopust, če bodo skrbeli za potomstvo svojih otrok, doživeli pozitiven odziv, je prepričan Daniel Mikecz z Inštituta Republikon iz Budimpešte. "Podpore družinam, ki jo ponuja Orban, ni mogoče učinkovito kritizirati," pravi Mikecz, s čimer nakazuje, da v tem primeru opozicija ne bo imela manevrskega prostora za nabiranje predvolilnih točk na majskih evropskih volitvah. Kvečjemu bodo ti ukrepi koristili premierju Orbanu in njegovi stranki Fidesz.
Prosilcem za azil odrekajo hrano
Madžarske oblasti prosilcem za azil v zaprtem tranzitnem območju ob meji s Srbijo odrekajo hrano, je sporočila Organizacija za človekove pravice Helsinški monitor Madžarske. Iraški par je tako na primer prejšnji teden hrano po petih dneh stradanja dobil šele po posredovanju Evropskega sodišča za človekove pravice v Strasbourgu. Oblasti hrano odrekajo tistim, ki so jim na prvi stopnji zavrnili prošnjo za azil in želijo vložiti pritožbo. Tako želijo prosilce prisiliti, da se ne bi pritožili. V času pritožbenega postopka so prosilci za azil nameščeni v zaprtem tranzitnem območju na meji med Madžarsko in Srbijo. Na Madžarsko ne morejo, se pa lahko kadarkoli vrnejo v Srbijo. (dpa)